Bu Robot Eşyalarını Taşıyacak ve Etrafında Takip Edecek

Massachusetts, Somerville'deki endüstriyel bir binanın içinde, bir robotun etrafındaki istekli bir köpek yavrusu gibi birini izlediğini izliyorum.

Açık mavi robot, Gita adı verilen, neredeyse küresel, dağ bisikletinde bulacağınız boyutta iki tekerlek. Yakındaki bir dizüstü bilgisayar dünyayı robotun algıladığı gibi gösteriyor: botun gövdesine bağlı bir dizi kamera kullanılarak üretilen odanın ve dışarıdaki koridorun 3 boyutlu şeklini temsil eden noktalardan oluşan bir “nokta bulutu”.

Gita, çeşitli hafif araçlar üreten ancak ikonik Vespa scooter'ı yapmakla ünlü bir İtalyan otomotiv şirketi olan Piaggio tarafından geliştirildi. Robot, eşyaları taşımanın yeni ve deneysel bir yoludur. Robotun üstü açılır, aksi takdirde etrafınızda dolaşabileceğiniz her şeyin 40 pounduna kadar saklanmasına izin verir. Şirket, fabrikalar ve tema parkları da dahil olmak üzere bir dizi endüstriyel ortamda Gita'yı test etmeye başlamak üzeredir. Ancak umut, robotun bir robot asistanının yürürken, koşarken veya bisiklet sürerken isteyebileceği tüketicilere de hitap edebileceğidir (en yüksek hız 22 mil / saat).

Gita, şu anda ulaşım dünyasını sarsan teknolojik devrimin açık bir işaretidir. Yeni teknolojiler on yıllar boyunca neredeyse hiç değişmeyen hareketlilik modlarını yükseltmeye başladığında, otomotiv dünyası hızla kendini yeniden keşfediyor (bkz.Otomobilin Yeniden Başlatılması“).

Jeffrey Schnapp, CEO'su Piaggio Hızlı İleri, bir yan kuruluş, şirketin ulaşım alanında farklı bir şey yapmaya çalıştığını söylüyor. “Otomobillere ve insansız uçaklara çok fazla odaklanılıyor” diyor. “İnsan-robot etkileşiminin anlamlı olduğu yerler var.”

Piaggio 18 ay önce Piaggio Fast Forward'i yarattı. Misyonu, yeni ulaşım modlarını ve yeni teknolojileri denemektir. Piaggio Fast Forward yönetim kurulu başkanı Michele Colaninno, yeni robotta kullanılan sensörler, kontrol sistemleri ve elektrikli tahrikin gelecekteki Piaggio ürünleri için çok önemli olduğunu kanıtlayabilir. Yeni robot, Piaggio'nun ticari kullanım için yaptığı üç tekerlekli scooterların doğal bir uzantısıdır.

Yine de, kendi kendini süren taksiler, yarı otomatik kamyonlar ve teslimat uçağı da dahil olmak üzere nakliye şirketleri tarafından test edilen fikirlerin çoğunda olduğu gibi, altta yatan teknoloji ve potansiyel uygulamalar biraz kanıtlanmamış durumda. Gita, bazı ortamlarda, belki de teslimat için bir şeyler sürüklemek zorunda olanlar için yararlı olabilir, ancak böyle bir robotun sıradan tüketicilere hitap edeceği daha az açıktır. Gita bir engel algılama sistemine sahip olmasına ve çok hızlı bir şekilde durabilmesine rağmen, bir bisiklet şeridindeki insanlarla karşılaştığını hayal etmek zor değil.

Gita, kargo seviyesini koruyarak seyahat ederken kendini dengeler. Robot sekiz saat çalışır ve normal bir prizde şarj edebilir. Üç farklı modu vardır: birini takip etmek, otonom olarak kullanmak ve diğer Gita araçlarıyla takım yapmak. Şirket bir fiyat açıklamadı.

Belki de Gita ile ilgili en ilginç şey sensör teknolojisidir. Robot, 3 boyutlu bir resim oluşturmak için bir lazeri nesnelerden seken lidar gibi daha pahalı sensörlerden ziyade video kameralarını kullanarak ortamını eşler. Bu, zaman içinde farklı noktalarda yakalanan görüntüleri karşılaştırmayı ve bir sahnenin üç boyutlu yapısını çıkarmak için farklılıkları kullanmayı içerir. Gita, bunun için stereoskopik bir kamera ve robotun etrafında 360 derecelik bir görünüm sağlamak için diğer balıkgözü kameraları kullanıyor. Schnapp, video harita sisteminin zayıf aydınlatma veya kötü hava koşullarında daha az güvenilir olabileceğini ve buna hitap etmek için robota bir ışık eklemeyi düşünüyorlarını söylüyor.

Robot, insanları izleyerek değil, dünya görüşünü, takip ettiği kişi tarafından giyilen bir kemer üzerindeki bir dizi kameradan yakalanan görüntü ile karşılaştırarak takip eder. Bu, robotun bir kişinin seyahatinden çok sonra rotasını izlemesini sağlar. Her ne kadar, dürüst olmak gerekirse, kemer biraz salak görünüyor.

Piaggio, robotun ne zaman satışa çıkacağını söylemedi ve gerçekten de kenarlarda biraz pürüzlü. Ancak, ilk robot yardımcılarının, sahiplerini kaldırımlar ve bisiklet yolları boyunca kovaladıkları fark edilmeden çok uzun olmayabilir.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*