Bu yeni Microsoft araçları, Windows 10 bilgisayarları yönetmeyi çok daha kolay hale getiriyor

Microsoft Graph ile Windows Update for Business'ın birleşimi, BT yöneticilerine, kullanıcıların cihazlarında (yerinde ve evde) yapılan güncellemeler üzerinde ayrıntılı kontrol sağlar.

Microsoft 365 aboneliğinin avantajlarından biri, otomatikleştirmenize ne kadar izin verdiğidir. Platformun merkezinde Microsoft Graph, temel hizmetleri birbirine bağlayan ve kendi kodunuzu yazmanıza izin veren bir dizi API. Microsoft, Office 365 API'leri olarak ilk lansmanlarından bu yana grafik API'lerini önemli ölçüde genişletti.

Artık API'ler güvenlik ve sistem yönetiminin yanı sıra Office verilerini ve bulutta barındırılan Office hizmetlerini de kapsıyor. Grafik, birçok farklı seçmen grubuna hizmet eden çok farklı API'lerin geniş bir yelpazesi için tek bir uç noktası ve tutarlı bir dilbilgisi ile güçlü bir araç haline geldi. Office uzantıları oluşturmak veya güvenlik verilerini çıkarmak için ya da şimdi Intune hizmetinize bağlı bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları ve telefonları doğrudan yönetmek için aynı Graph'ı kullanabilirsiniz. Microsoft, verilerin buluttan buluta geçmesine izin vererek üçüncü taraflara gelen bağlantıları bile açtı.

Microsoft Graph büyüdükçe hizmetler için ortak bir dilbilgisine dönüştü. Bir hizmetle çalışan bir kod oluşturduysanız, her aramada benzer yetkiler gerektiren ve benzer bir yapıya sahip olan diğerine geçmek zor değildir. Bu mantıklı bir yaklaşımdır, çünkü Microsoft Graph'i öğrenmeyi nispeten basit hale getirir ve yeni hizmetler başladığında yeniden eğitim ihtiyacını azaltır.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/25/301fe7d1-ed52-4873-8244-1eb507367bba/wufb-overview.jpg" target = "_ boş" veri- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Microsoft'ta WUfB, hem geleneksel hem de modern yönetim rejimleri kapsamında Windows 10 cihazları için güncellemeleri yönetir.

"data-credit =" Resim: Microsoft ">

Microsoft'ta WUfB, hem geleneksel hem de modern yönetim rejimleri kapsamında Windows 10 cihazları için güncellemeleri yönetir.

Resim: Microsoft

WSUS yerine Windows Update for Business'ı kullanma

En son eklemelerden bazıları, aşağıdakiler için destek ekleyen yeni bir API kümesidir. İşletmeler İçin Windows Update hizmet. Windows Update for Business (WUfB), en iyi tüketici Windows Update hizmetinin yönetilen bir sürümü veya yerel olarak barındırılan bir Windows Server Update Services (WSUS) örneğini kullanmaya bir alternatif olarak düşünülür. Giderek daha fazla personelin uzaktan çalışmasıyla, yönetilen cihazlar için Windows Update'i kullanmak, güncellemeleri sıkışık ve yavaş VPN'lerden uzaklaştırdığından ve kullanıcıların evdeki geniş bant bağlantılarının avantajlarından yararlanmalarına olanak tanıdığından anlamlıdır.

Yönetim ilkeleri, farklı güncelleme türleri (özellik güncellemeleri, kalite güncellemeleri, sürücü güncellemeleri ve Microsoft ürün güncellemeleri) ile çalışarak cihazlara neyin sunulacağını kontrol eder. Kullanıcıların Windows Insider derlemelerine erişip erişemeyeceğini kontrol edebilir, kullanıcı gruplarının kullanabileceği kanalları yönetebilir, böylece yeni sürümleri genel kullanılabilirlikten önce izleyebilirsiniz. Yöneticiler, güncellemeleri erteleyebilir – örneğin, Salı Yaması kalite güncellemelerini bir BT departmanı tarafından test edilene kadar geciktirebilir. Benzer şekilde, sorunlara neden oldukları görülürse güncellemeler duraklatılabilir.

Windows Update for Business, etkin saatler dışında dağıtmayı seçmek için Windows'un yerleşik araçlarını kullanarak cihazların ne zaman güncelleneceğini kontrol etmenize olanak tanır. Bunun gibi özelliklere dayandığından, WUfB'yi hafif dokunuşlu bir yönetim aracı olarak ele almak ve Windows ile çalışmak için yalnızca temel ilkeleri belirlemek en iyisidir. Kullanıcılar güncelleme işleminin bazı yönlerini bile kontrol edebilir, böylece güncellemeler için yetkisiz kullanım süreleri ayarlayabilir, belirli bir gün sonra yüklenmelerini gerektirebilir ve cihazların ne zaman yeniden başlatılacağını kontrol edebilirsiniz. Microsoft, bir Referans Çizgisini Güncelle iş ihtiyaçlarınız için gerektiği gibi değiştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş bir dizi ilke olarak.

İşletmeler için Windows Update'e API Ekleme

WUfB, güncellemeleri kontrol etmenin güçlü bir yoludur, ancak Microsoft 365'in bir parçası olarak programlanabilir bir araç haline gelir. API kümesi şu anda önizlemede. Güncellemeleri kontrol etmek için ilkelere güvenmek yerine, API çağrıları aracılığıyla güncellemeleri yönetebilen uygulamalar oluşturarak size hizmet üzerinde daha ayrıntılı bir denetim sağlamak için Microsoft Graph'ı kullanabilirsiniz. Tercih ederseniz, Graph çağrılarını PowerShell üzerinden kullanabilirsiniz. API'ler, cihazlardaki Windows Update istemcisini değil dağıtım hizmetini yönetir, ancak bunlardan izleme sinyallerini toplamak için kullanılabilir.

GÖRMEK: Karşılaştırma kılavuzu: En iyi kurumsal işbirliği araçları (TechRepublic indirme)

Bu sinyaller kullanışlı bir araçtır ve Grafik, bu sinyallere dayalı uyarılar için eşikler belirlemenizi sağlar. Başarısız olan her güncelleme, güncellemeleri duraklatmanız gerektiğinin bir işareti değildir: örneğin, bir kullanıcı bir bilgisayarı yanlışlıkla kapatarak geri almayı zorlamış olabilir. Ancak, tek bir güncelleme için beş geri dönüş, muhtemelen araştırılması gereken bir sinyaldir.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/25/5eeb4f1d-157d-4ca8-96bd-cbd69c0a9835/wufb-ms-graph-explorer.jpg" target = " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Windows Update for Business dağıtım hizmetiyle etkileşim kurmak için Microsoft Graph Gezgini'ni kullanma.

"data-credit =" Resim: Microsoft ">wufb-ms-graph-explorer.jpg "data-original =" https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/25/5eeb4f1d-157d-4ca8-96bd-cbd69c0a9835/wufb-ms -graph-explorer.jpg

Windows Update for Business dağıtım hizmetiyle etkileşim kurmak için Microsoft Graph Gezgini'ni kullanma.

Resim: Microsoft

Microsoft Graph ile güncellemeleri denetleme ve yönetme

API'leri ve Windows Update for Business'ı kullanmak, yönetilen cihazların bir Azure Active Directory'nin (AAD) parçası olmasını gerektirir. Bu, şunları yapmanızı sağlar: kaydolmak bunları hizmette, bir cihaz kaydına dağıtım kategorileri ekleyerek. Yeni cihazlar, kayıt olduklarında AAD'ye otomatik olarak eklenir ve kuruluşunuz için Microsoft Graph'te uygun girişler oluşturulur. Bu kaydı Grafik API'lerini kullanarak, birden çok cihazı birden çok hizmete kaydedebilen bir çağrı ile yapabilirsiniz.

GÖRMEK: 69 Her kullanıcının ustalaşması gereken Excel ipuçları (TechRepublic)

WUfB API'sine yapılan tek bir çağrıda birden fazla cihazı gruplama yeteneği kullanışlıdır. Birden çok cihazı yönetmek çok mantıklıdır ve cihazları kullanıcıya, gruba ve hatta türe göre seçmek için Azure Active Directory sorgularını kullanmanıza ve ardından Grafikte uygun ayarları yapmanıza olanak tanır. Örneğin, pazarlama departmanınızdaki cihazlar için mevcut özellik güncellemesini engellemek istiyorsanız, bir sorgu gerekli cihaz kimliklerini Grafikten seçebilir ve diğeri tüm bu kimlikler için güncellemeleri engelleyebilir. İhtiyacınız olan tek şey, hizmeti yöneten bir çağrı oluşturmadan önce ilk API çağrısını yapmak, döndürülen verileri ayrıştırmak için koddur.

Güncellemeleri hızlandırmak

Hizmetin kullanışlı bir özelliği, hızlandırmak işinizi etkileyebilecek acil bir güvenlik sorununu çözerlerse güncellemeler. Windows Update for Business, kendisi veya daha yenisi yüklenmedikçe belirtilen sürümü yükleyecektir. Tek bir çağrı kullanılarak hızlandırılabilen güncellemelerin bir listesini alarak başlayabilir ve ardından bu verileri, güncelleme yüklendikten kısa bir süre sonra yeniden başlatmaya zorlamak için kullanılabilecek bir dağıtım isteği oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bir dağıtım tanımladıktan sonra, dağıtımı hedeflemek için kullanılabilecek uygun cihazların bir listesini alabilirsiniz. Bu yaklaşım, örneğin, çeyrek sonuna yaklaştığınızda ve kullanıcıların önemli raporları tamamlamasını beklediğinizde finans ekibindeki muaf cihazları hariç tutmanıza olanak tanır.

API'leri kullanmak için uygun bir aboneliğe (Windows 10 Enterprise veya Windows 10 Education aboneliği veya eşdeğer Microsoft 365 aboneliği) ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, KOBİ odaklı Microsoft 365 İş Ekstra aboneliğini ve bulutta Windows Sanal Masaüstlerini de desteklerler.

Microsoft Graph ve Windows Update for Business'ın birleşimi güçlüdür ve uzaktaki kullanıcılar için güncellemeleri yönetmek ve desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz birçok özelliği size sağlar. Haftanın en azından bir kısmında daha fazla personel evden çalışmaya geçtikçe, önemli bir güncelleme yayınlandığında ofis ağında olmalarına güvenemezsiniz. Windows Update'i kontrol etmek için Grafik API'lerini kullanmak, istemci cihazlarında ek yazılıma ihtiyaç duymayacağınız, yönetim yükünü azaltacağınız ve kullanıcıların iş bilgisayarlarını eğitim gerektirmeden, kişisel cihazlarını kullandıkları gibi kullanmalarına izin vereceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*