Bulut ve SaaS sağlayıcıları, COVID-19 korkuları nedeniyle milyonlarca uzaktan çalışma olarak artan talebe hazırlanıyor

Microsoft ve Zoom gibi onlarca dijital üretkenlik ve işbirliği aracı sağlayıcısı, koronavirüs nedeniyle Çin, İtalya ve ABD'de kullanımda büyük artışlar gördü.

Koronavirüs uzaktan çalışmayı normlara, işletmelerin bilmesi gereken
Koronavirüs COVID-19 salgını, telekomünikasyonda çarpıcı bir artış için katalizör olabilir. İşletmeler uzaktan işlerde bir artışa ve pazarlama bütçeleri, kurumsal seyahat ve ticari gayrimenkul değerleri üzerindeki uzun vadeli etkilere hazırlanmalıdır.

Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce işletme, hükümetler küresel olarak COVID-19 koronavirüsünün yayılmasını durdurmaya çalışırken çalışanlarına evden çalışmalarını söylüyor. Büyük konferansların ve diğer etkinliklerin iptal edilmesine ek olarak, birçok işyeri artık çalışanlardan herhangi bir yerden çalışmasına izin vermek için tasarlanmış çeşitli yeni teknolojilerden faydalanmalarını isteyerek hükümet karantinalarını kullanmaktadır.

Çin, İtalya ve şimdi ABD gibi büyük salgınlara sahip ülkelerde, işletmeler evden çalışmak için bulut platformları ve SaaS sağlayıcıları kullanan büyük bir insan akını ile uğraşmak zorunda kaldılar.

Gibi popüler araçlar Microsoft Teams zaten kesintilerle uğraşmak zorunda kaldı Avrupa'da ve diğer şirketler tele-çalışanlardan gelen talepteki artışı ele alan sorunlarla karşılaşmıştır.

TechRepublic, endüstri akademisyenleri ve SaaS sağlayıcılarının temsilcileri ile kullanıcı akışı ve evden çalışan daha fazla insanla hangi sorunların ortaya çıkabileceği hakkında konuştu.

GÖRMEK: Tedarik zinciri gecikmelerinin ötesinde teknoloji endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan Coronavirus (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İnsanlar ne hakkında endişelenmeli ve endişelenmemeli

Gartner araştırma direktörü Dr. Craig Lowery, kimsenin artık internetten çökeceğinden korkuyor olmalı, artık daha fazla insan evden çalışıyor ve bulut platformları veya SaaS sistemlerini kullanıyor. Ancak durum, yaşadığınız ve çalıştığınız yere göre değişebilir.

"Farklı ülkelerde koronavirüsü tutma girişimleri nedeniyle kesinlikle artan bir telepresence var. Bu bağlantının çoğu kamuya açık internete bağlı, bu yüzden kesinlikle yükte bir artış var. İnternetin tasarlanma şekli, bu tür stresli durumlardan kurtulun "dedi Lowery.

"Bu yüzden düşmeyecek veya tamamen durmayacak. Ancak hizmet süresinde yanıt süreleri gibi bazı değişiklikler görecek ve farklı bölgelerdeki ağ altyapısına, işlerin ne kadar iyi bağlandığına çok bağlı olacak. Paketlerin yönlendirilebilme yolu boyunca farklı etki dereceleri göreceksiniz. Üzerinde birden fazla yol olduğu sürece, işler yine de işe yarayacaktır. "

Trafikte bir artış olacak, ancak internet akıllı telefonların akışı ile zaten vurgulanmış durumda. Asıl sorunlar telepresence ve uzaktan çalışma çözümleri sunan şirketlerle ortaya çıkabilir. Sistemlerini kullanmaya ihtiyaç duyan daha fazla insana sevinebilse de, bu platformlardan bazılarının nasıl ölçeklendiği konusunda çok gerçek endişeler olmalı.

Lowery, bu uygulamaların yatay olarak ölçeklenebilir ve AWS, Azure ve Google gibi genel bulutlarda oluşturulduğunu varsayarsak, yükü ağın farklı bölümlerine dağıtarak akı genişletebilir ve işleyebilir.

Diğer önemli endişeler, internet hızlarındaki potansiyel yavaşlamaların, en önemli sistemlerini ve verilerini çevrimiçi tutan belirli kuruluşlar için neler yapabileceği hakkındadır.

"Bulutta yerleşik olan ve kritik görevlerini oraya koyan işletmeler için soru, internetin yavaşlamaya başlayıp başlamadığı, temelde verilerinden çıktıkları şeylere ulaşmakta sorun yaşayacakları mı? ve herkese açık bir bulutta mı yerleştirdiniz? " dedi.

"Buradaki yanıt, çoğu işletmenin bulut işlerine bu şekilde ulaşmak için genel interneti kullanmadığıdır. Kendi bağlantıları vardır, bu yüzden genel internete ek yük, bu tür uygulamaları yerleştiren işletmeleri etkilemez. Bulutta olmalarına ve bir bulut veri merkezinde ayrılmalarına rağmen, telepresence ve tele-çalışmanın kullanacağı şeyleri kullanmazlar. Kendi özel bağlantıları var, bu yüzden onları görmüyoruz Gerçekten çok tehlikede olmak. Şimdi ucuza yapanlar ve eşyalarını genel bulutta bırakıp genel internet bağlantısına sahip olanlar için sorunları olabilir, ama bilmeyebiliriz. "

GÖRMEK: Bazı sektörlerdeki çalışanların% 52'si artık COVID-19 sayesinde uzaktan çalışmaktadır (TechRepublic)

Olanların çoğu, belirli bölgeler ve işletmelerin bulutu benimsemede ne kadar olduğuna bağlıdır.

Şirketler nasıl hazırlanıyor

Müşteri hizmetleri ve satış CRM yazılımı şirketi Zendesk'te CIO Colleen Berube, Zendesk gibi dijital ilk şirketlerin zaten uzak bir işgücü profiliyle eşleşen birçok şekilde çalıştığını söyledi. Berube, şirketin altyapısının, lokasyondan bağımsız olarak müşterilerinin ve çalışanlarının ihtiyaç duyduğu desteği sağlamaya devam edebileceğinden emindiğini de sözlerine ekledi.

"COVID-19'un küresel ölçekte etkisine ve işletmelerin duruma nasıl tepki verdiğine baktığımızda, hizmetin, bulut işlevlerinin ve uzaktan desteğin nasıl temel olduğunu hatırlatıyoruz. Çıkarımlar ve potansiyel senaryolar düşünüyoruz, ancak bulut işbirliği araçlarını kullanımımız zaten çok yüksek "dedi.

"Küresel olarak dağıtılmış bir iş gücümüz var ve toplantıların çoğu zaten video katılımcıları içeriyor. Bulut kullanımımız, kendi destek ve satış suitlerimiz ve G-suite gibi araçlarla DNA'mıza yerleştirildi. Uygun işbirliği araçlarının yanı sıra, zaman zaman belirsizlikten dolayı şirketlerin çalışanları için empati kurması ve uzaktan çalışmanın zorluklarının olduğunu anlaması gerekiyor. "

SD-WAN şirketi Aryaka'nın ürün ve çözüm başkan yardımcısı David Ginsburg'un birkaç endişesi daha vardı. Aryaka, global olarak dağıtılmış kuruluşlara yazılım tanımlı ağ bağlantısı ve uygulama dağıtımı sağlar. Ginsburg, koronavirüs nedeniyle daha fazla çalışanın uzaktan çalıştığı için işletmelerin birkaç farklı sorunla karşılaşabileceğini söyledi.

GÖRMEK: Hastane CIO'ları koronavirüs hastalarının saldırılarına nasıl hazırlanabilir? (TechRepublic)

İşletmelerin Nerede olurlarsa olsunlar, uzak işçilerin bu büyümesini idare etmek için yeterli altyapının mevcut olduğunu söyledi.

"Bulduğumuz ve kurumsal müşterilerimizin bize söyledikleri, uzak işçilerdeki bu büyük büyümeyi destekleyecek altyapıya sahip olmaları gerekmiyor. Asya gibi belirli bir bölgeden geliyorlarsa ve bölgedeki VPN yoğunlaştırıcıları gibi şeyler için bunların altından kalkacak altyapı mevcut değilse, şanssız olabilirler "dedi.

Şirketin Çin'de bu konuyla ilgilenen bir dizi müşterisi var ve bu işletmelere, dünyanın dört bir yanındaki bir yoğunlaştırıcıya yerel bir varlık noktası aracılığıyla Aryaka'nın omurgasına şeffaf bir şekilde yönlendirerek yardımcı olmak için çalıştılar.

Video ve ses telekomünikasyon şirketi Lifesize'in baş teknoloji sorumlusu Bobby Beckmann, röportajda benzer yorumlarda bulunmuş ve şirketlerin bant genişliğini daha gelişmiş omurgalarla dünyanın diğer bölgelerine kaydırmanın yollarını vurgulamıştır.

Lifesize, Asya-Pasifik bölgesinde geçen hafta ve buçuk yıl boyunca kullanımda% 34'lük bir sıçrama görmüştür, ancak kapasite ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamıştır. Beckmann, şirketin ölçekleri küçültürken maliyetleri en aza indirecek şekilde inşa edildiğini de sözlerine ekledi. Lifesize, Beckmann'ın işletmelere ne kadar kapasiteye ihtiyaç duyduklarını kontrol etmeye yardımcı olacak bir dizi araç verdiğini söylediği AWS tarafından da yardımcı oluyor.

Salgın Çin'in dört bir yanındaki şehirleri etkilemeye başladığından beri Aryaka'nın ekibi iletim altyapısı üzerinde çalışmak ve oradaki VPN sağlayıcı yetenekleri konusunda yerel sağlayıcılarla çalışmak zorunda kaldı.

"Telecommuter'ın kapladığı alanı ve gereken iş hacmini büyük ölçüde artıran kurumsal müşteriler gördük. Ülke içi yeteneklerle ilgili problemlerle karşılaşmaya başladılar. Pekin, Shenzhen veya Şanghay'daki ekipleri şeffaf bir şekilde yönlendirebildik. yetenekler orada değildi, belki aynı girişimin Avrupa veya Kuzey Amerika'da bu yeteneğe sahip olduğunu söylemek için küresel omurgamıza getirebilirdik. Ancak bir yayılma olduğu için artık Çin ile sınırlı değil "dedi.

"Asıl mesele, işletmenin belirli bir bölge veya ülkede kapasiteye sahip olmaması durumunda, çalışanların daha az verimli bir deneyime sahip olmalarıdır. Kurumsal altyapıya erişmelerini gerektiren bir iş yapıyorlarsa veya bu şekilde yapılandırıldıklarında şirket altyapısına giremezler ve şirket kaynaklarına erişemezler, o zaman temelde şansları kalmaz.Bu, paylaşılan dosya hizmetleri, Sharepoint gibi şeyler veya iletişimi bir hizmet olarak birleştirebilir ve onları içine alırlarsa verimsiz hale getirecek bir dizi uygulama "diye ekledi.

GÖRMEK: Evden çalışanların ustalaşması için 8 iletişim ipucu (TechRepublic)

Ginsburg, altyapılarını buna göre inşa etmeyen ve telekomünikasyon trafiğinde bu büyük büyümeyi öngörmediği alanların en çok mücadele ettiğini belirtti, ancak ABD ve Avrupa'daki işletmeler biraz daha iyi durumda çünkü telecommuters ile daha fazla bir geçmişe sahipler . Kuzey Amerika'daki şirketler güçlü altyapılar inşa ettiler ve trafikteki bu patlamanın üstesinden gelmek için daha donanımlılar.

Ancak, ABD'nin büyükşehir bölgelerinin haftalarca tamamen kapatıldığı Çin gibi durumlara girmesi durumunda ne olacağını tahmin etmenin zor olabileceğini de sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerekli bant genişliği ve gerekli oturum sayısı açısından zaten bir artış oldu, bu yüzden Ginsburg, Aryaka'nın trafik büyümesinin nasıl göründüğünü görmek için müşteri tabanlarına baktığını söyledi.

"Örneğin omurgalar arasındaki trafikte büyük bir büyüme gören (Hizmet Olarak Birleşik İletişim) UCaaS ve (Hizmet Olarak Konteynerler) CaaS tarafı için bununla birlikte çalıştığımız işletmeler var, çünkü daha fazla insan ev ofisleri. Bazı durumlarda, yalnızca uzaktaki çalışanların bant genişliği veya VPN yoğunlaştırıcı bant genişliği değildir. Etkilenen gerçek omurga bant genişliği de var "dedi.

"Genel olarak Google, Microsoft, 8×8 ve Zoom gibi UcaaS tedarikçi firmalarının çok daha fazla sayıda telekomünikasyon birimini etkin bir şekilde destekleyebilmek için daha fazla dağıtılmış kapasite eklemek için hazırlanmaları gerekecek."

GÖRMEK: 10 Gevşek ipuçları: Nasıl yapılır kılavuzu (TechRepublic indir)

8×8 ağ operasyonları ve devOps kıdemli başkan yardımcısı Mehdi Salour, Şubat ayında 8×8 Video Toplantıları bulut hizmeti için yeni kullanıcı sayısının aydan aya yüzde 100'e yakın arttığını ve 2020'deki toplam yeni kullanıcı sayısının daha fazlasına ulaştığını söyledi. lansmanından bu yana iki katına çıktı.

Salour, bağımsız 8×8 Video Toplantıları bulut çözümü için kayıtlı kullanıcıların yalnızca Şubat ayının son haftasında yüzde 300'den fazla artış yaşadığını ve kullanıcıların 150'den fazla ülkede 8×8 Video Toplantısına katıldığını belirten Salour, UCaaS platformunu benimseyen yeni şirket sayısı.

Salour, bulut hizmetlerinin avantajlarından birinin esneklik ve artan iş yükünü desteklemek için hızlı bir şekilde ölçeklendirme yeteneği olduğunu, ancak bir bulut platformunun ölçeklenebileceği hızın büyük ölçüde mimari tasarıma ve temeldeki hizmete bağlı olduğunu belirtti.

Salour, yorumunda 8×8'in çekirdeğinin, hem elastik hem de doğrusal olarak ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmış bir bulut tabanlı mikro hizmet mimarisi kullandığını, böylece ses, video, sohbet ve iletişimimizin son kullanıcı deneyimini etkilemeden iş yükündeki hızlı artışları desteklediğini ekledi. merkezi yetenekleri.

Bilgisayar veri depolama şirketi Panzura'nın CEO'su Patrick Harr, genel bulut dünyasındaki önemli oyuncuların "milyarlarca yatırım yaptı ve neredeyse ölçeğe yakın ölçeklerde olduklarını" söyledi.

Harr, "Nihayetinde, yazılımınıza ve dinamik olarak yoğun iş yüklerine uyum sağlayacak şekilde ölçeklendirilip ölçeklendirilemeyeceğine geliyor. Aynı zamanda çoklu bulut yaklaşımına da geliyor." Dedi.

Web ve uygulama trafik yönetimi çözümleri geliştiricisi NS1'in CEO'su ve kurucu ortağı Kris Beevers'e göre, modern bulut altyapılarının birincil avantajlarından biri, artan talebe yanıt olarak otomatik ölçeklendirme yeteneğidir.

GÖRMEK: Evden çalışma: BT uzmanının uzaktan çalışma ve uzaktan çalışma rehberi (TechRepublic Premium)

Bu otomatik ölçeklendirme özelliği, kuruluşların, belirli olaylardan aralıklı sivri uçlar veya aniden uzak, yüksek düzeyde dağıtılmış kullanıcı tabanları tarafından oluşturulan sürekli ağır iş yükleri gibi, kullanıcı dalgalanmalarını ve uygulama trafiğini desteklemek için yeni hizmetleri ve kapasiteyi hızla artırmasını sağlar.

"İş ve seyahat kısıtlamaları, SaaS tabanlı işbirliği araçlarına olan talebi artırıyorsa, Salesforce ve Dropbox gibi birçok sağlayıcı, altyapı ve uygulama trafiğini tamamen sermayeleştirmelerini sağlayan veri odaklı bir yaklaşım kullandıkları için hazırlanıyor esneklik bulutunun üzerinde "diyor Beevers.

"Ağ koşulları ve kaynak kullanılabilirliği hakkındaki gerçek zamanlı verileri gerçek kullanıcı ölçüm verileriyle birleştirerek, tutarlı performans ve güvenilirlik sağlamak için kaynakları akıllıca yönetebilir ve uygulama trafiğini dinamik olarak yönlendirebilirler. Bu aynı yaklaşım, dinamik bulut veya karma altyapı.

Beevers, gerçek uygulama metriklerine göre ölçülen gerçek zamanlı analitiklerin, BT ekiplerine dinamik ve dağıtılmış altyapı ayak izlerindeki koşullar ve talep değişimi olarak kaynaklar arasında gerçek zamanlı iş yüklerini uygun şekilde yönlendirmesi ve dengelemesi için gereken bilgileri verdiğini ekledi.

İşletmeler ayrıca yeni altyapı kurmaya ve sorunların etrafından dolaşmak, beklenmedik trafik artışlarına hitap etmek ve hatta bulut sağlayıcıları arasındaki maliyetleri kontrol etmek için kaynak kullanımını yönetmeli ve internet koşullarının olduğu stratejik coğrafi konumlarda kapasiteyi artırmak için yeni bulut örneklerini hızla döndürmelidir. Beronlar, kronik olarak yavaş veya öngörülemez olduğunu söyledi.

Kuruluşlar aynı zamanda trafiği ve kaynakları esasen "güneşi takip etmek" ve altyapıyı talebe göre hareket ettirmek için dinamik olarak yönetmenin yollarını aramalı, böylece performans için yüksek kullanıcı beklentilerini karşılamak üzere altyapıyı sorunsuz bir şekilde bağlayıp optimize ediyor.

Gartner ayrıca ayrıntılı bir kılavuz seti yayınladı işletmeler bu gibi durumlara hazırlanmak için kullanabilir ve bir web semineri teklif etti soruları olanlar için.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*