Bulut yönetişimi neden açık kaynaklı bir ilişki olmalıdır?

Yorum: Bir bulut için yazılmış bulut yönetişim araçları yararlıdır… o bulut için. Cloud Custodian'ın açık kaynak yaklaşımı daha iyi bir yol sunabilir.

cloudmigration.jpg

Resim: GettyImages / PhonlamaiPhoto

Stacklet tartışmasız var olmamalı. Şirket, açık kaynak projesi Cloud Custodian etrafında Stacklet Platform'u yeni başlattı, ancak bulut sağlayıcılarından biri muhtemelen önce benzer bir şey oluşturmalıydı. Stacklet, basit, bildirimsel bir dil kullanarak algılama, bildirim ve düzeltme yoluyla tüm bulutlarda gerçek zamanlı politika uygulaması sağlamak için kod modeli olarak bir politika / yönetişimi benimsemeyi kolaylaştırır.

GÖRMEK: Hile sayfası: On yılın en önemli bulut ilerlemeleri (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Her bulutun bu ihtiyacı vardır – geniş ölçekte kod olarak politika yapmanın bir yolu – ancak Cloud Custodian'ı oluşturan Stacklet geliştiricileridir (büyüyen bir toplulukla birlikte). Stacklet'in kurucu ortağı ve Cloud Custodian'ın yaratıcısı Kapil Thangavelu, bunun belki de nedeninin, bireysel satıcıların nispeten dar bir dünya görüşüne odaklanması olduğunu söyledi. Açık kaynak, tersine, "birçok farklı fikir ve vakaları birçok farklı kuruluştan ve birçok farklı bağlamda kullanmamıza izin verdi."

Geniş düşünmek

İşte Thangavelu'nun bağlamdaki alıntısı:

Sağlayıcıların çoğu, belirli bir takım için odak noktası olduğundan, belirli bir sorun alanı hakkında çok dar bir görüşe sahiptir. Açık kaynak, birçok farklı kuruluştan ve birçok farklı bağlamda birçok farklı fikir ve kullanım senaryosu elde etmemizi sağladı…. Sorunun yalnızca tek bir parçasına bakmanın zorluğu, son kullanıcıyı 20 farklı araçla parçalıyor olmanızdır. 20 farklı şey yapmak. Ve aslında iyi yönetilmenin bütünsel bir dönüşümüne doğru ilerlediğinizde bu sorunlu hale geliyor.

Cloud Custodian'ın, Thangavelu'nun 50.000'den fazla çalışanı ve on milyarlarca geliri olan büyük bir şirket olan Capital One'da yaptığı işten ortaya çıktığını unutmayın. Thangavelu'nun "işletme içindeki farklı gruplardan farklı ihtiyaçlara hizmet etmesine yardımcı olmak için hazırlanmış bir laboratuvardı: denetim, risk, güvenlik, uygulama ekipleri, iş kolları," dedi. Bu, Cloud Custodian'ın işletmesinde inanılmaz derecede faydalı olmasına yardımcı oldu. Ama sadece bir işletme.

Açık kaynak, Cloud Custodian'ın kapsamını ve kullanımını bir şirketin ihtiyaçlarının ötesine taşıdı.

"Açık kaynağa ulaştıkça, bu kullanım örnekleri havuzu basitçe genişledi" dedi. Ürün yöneticileriniz ne kadar yaratıcı olursa olsun, yürüttükleri işin ihtiyaçları tarafından her zaman zorunlu olarak kısıtlanırlar. Buna karşılık, Thangavelu, "Açık kaynak, (genişletilmiş kapsam) elde etmenin en güçlü yoludur, çünkü kullanımınız ve kullanıcılarınız, herhangi bir şirketin sahip olduğundan daha geniş bir ihtiyaç yelpazesine hitap ediyor. Çok çeşitli ilgi alanlarının ihtiyaçlarını temsil ediyorlar. Ve hepsi farklı yönlere doğru ilerliyor. "

Büyüyen bir Cloud Custodian topluluğundan gelen bu itme ve çekme, onu yönetmesi gereken binlerce, hatta on binlerce farklı politikaya sahip olabilecek kuruluşlar için yararlı bir araç haline getirdi. Bu farklı kuruluşlar, bu nedenle, herkes için daha iyi hale getirmek için temel kod üzerinde işbirliği yaparken kendi politikalarını yineleyebilir.

Bu açık kaynak yaklaşımı kolay değil.

Bir denge sorunu

Stacklet ekibi için en zor zorluklardan biri olan Thangavelu, proje ihtiyaçlarını ürün ihtiyaçlarına göre dengelemek olduğunu belirtti. "Bir topluluğu kurarken ve açık kaynakta gitmek istediğim hızda ilerlerken, aynı zamanda bir ürün oluştururken, aynı zamanda bir ürün oluşturmanın zorluğu ilginç bir muamma oldu" diye vurguladı. Neden? Şirketin ve topluluğun bazen farklı hızlarda inşa etmesi gerektiği ortaya çıktı.

Örneğin, geriye dönük uyumluluk ve operasyonel basitliği, Cloud Custodian geliştirmenin iki ayırıcı özelliğini ele alalım. Bunlar bazen topluluğun bir dizi yeni yönde özellikler oluşturma arzusuyla çelişir. Şimdi, bu Cloud Custodian kullanıcılarının projeyi tutarlı tutarken istedikleri özelliklere katkıda bulunmalarını sağlamanın karmaşıklığını (ve gücünü) ekleyin. "Çünkü, katkıda bulunma yetkisine sahip olduğunu hisseden büyüyen bir topluluğunuz varsa (bu çok farklı), daha geleneksel bir kapalı kaynak tarzında bir ürün birikimini yönettiğiniz bir topluluğa sahipseniz," dedi ve bazı açık kaynak şirketlerinin yaptığı budur.

Karmaşık mı görünüyor? Öyledir ve Stacklet'in tüm yenilikler için kendisine bağımlı olan tescilli bir yazılım şirketi olmadan devam eden, temel Cloud Custodian gelişimini sürdürmek için yeterli para kazanmasını sağlayan bir gelir modelini dengelemeye çalışarak daha da iyi hale getirilmiştir. Neyse ki, şu sonuca vardı, sektörde "işletmelerin benimsediği açık kaynaklı yazılımı anlamanın ve aynı zamanda üzerine inşa ettikleri şey için biraz sorumluluk almanın" önemli olduğu yönünde büyüyen bir anlam var. Gibi Daha önce yazdımStacklet, tam da bu tür müşteri odaklı yeniliği teşvik ederek harika bir iş çıkardı. Uzun süre devam edebilir.

Açıklama: AWS için çalışıyorum ancak burada ifade edilen görüşler bana aittir..

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*