Bunlar maaşları en hızlı yükselen teknoloji işleri ve işverenlerin en çok istediği beceriler

Her 10 teknoloji çalışanından dördü maaşlarının geçen yıl arttığını söylüyor. Ancak herkes çalışmaları için eşit olarak tanınmıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2020/11/20/fda80f14-92aa-4b14-8f8e-571f23868386/jacoblund-1.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

Kuruluşlar, daha iyi bir müşteri deneyimi sunan yeni sistemler oluşturmaya değer kattı.

" data-credit="Resim: iStock/jacoblund">uzaktan çalışma.jpg

Kuruluşlar, daha iyi bir müşteri deneyimi sunan yeni sistemler oluşturmaya değer kattı.

Resim: iStock/jacoblund

Geliştirme yöneticileri, kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı arayüzü (UI) tasarımcıları, sistem mimarları ve veri bilimi uzmanları ile teknoloji işe alım uzmanı Harvey Nash'in yeni verilerine göre, geçen yıl yaklaşık 10 teknoloji profesyonelinden dördü maaş artışı aldı. en büyük artışlar.

6.000 teknoloji lideri ve uzmanına dayanan araştırma, geliştirme yönetimi ve ekip liderliği rollerindeki profesyonellerin %59'unun, UX ve UI tasarımındaki %50'ye kıyasla maaşlarının geçtiğimiz yıl arttığını gördü.

Harvey Nash, bunun, kuruluşların daha iyi bir müşteri deneyimi sunan yeni sistemler oluşturmaya, UX uzmanları, yazılım geliştiricileri ve müşteri içgörüleri analistlerini işverenler için özellikle değerli hale getirmeye verdikleri değeri yansıttığını söyledi.

Harvey Nash'in geçen yıl daha az arttığını söylediği mimarlık ve veri bilimi becerileri de ilk 10'da yer aldı ve profesyonellerin sırasıyla %46'sı ve %43'ü maaş artışı aldı.

İlk 10'u tamamlayanlar kalite güvence uzmanları (%50), yazılım mühendisleri (%41), geliştiriciler (%40), BT operasyonları (%40) CIO/CTO/IT lideri (%39) ve altyapı yönetimi/ekip liderliğiydi. (%39).

İrlanda, Polonya, Avustralya, ABD ve Almanya, son 12 ayda teknoloji çalışanları için en büyük ücret artışlarını gördü. Harvey Nash'in Sıcak Becerileri ve Maaş Raporu.

İrlanda ve Polonya'daki teknoloji uzmanlarının yarısından fazlası (%57) 2020-2021'de küresel ortalamanın %43 üzerinde bir maaş artışı aldı. Bunu Avustralya'daki teknoloji çalışanlarının %41'i, ABD'deki %39'u ve Almanya'daki teknoloji profesyonellerinin %32'si izledi.

GÖRMEK: Gartner'ın 2021 için en iyi teknoloji tahminleri (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Sağlık sektörü (%54) teknik ücret artışlarında ilk beş sektöre liderlik ederken, bunu perakende ve eğlence (%50), hayır kurumları/kar amacı gütmeyen kuruluşlar (%43), teknoloji/telekomünikasyon (%39) ve finansal hizmetler izledi. (%36).

Sağlık hizmetleri ayrıca, geçen yıl teknoloji çalışan sayısını artırmak için küresel olarak ilk üç sektörün sıralamasına öncülük etti.

Harvey Nash'in araştırması, kuruluşlar için en değerli sayılan teknik beceriler ile ücret alma olasılığı en yüksek olan teknik beceriler arasındaki eşitsizliği vurgulamaktadır.

Siber güvenlik ve bilgi güvenliği rolleri, Avusturya, Belçika, Almanya, İrlanda, Polonya, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD'de en az bulunan üç beceri arasında gösterildi. Ankete katılan tüm kuruluşlar arasında siber güvenlik, kuruluşların %35'i tarafından en çok talep edilen teknik beceri olarak gösterildi.

Buna rağmen, siber profesyonellerin üçte ikisi (%67) maaş artışı almadı. Ve bilgi güvenliği şefleri (CISO'lar) ve güvenlik uzmanları işletmeler için en önemli roller arasında derecelendirilirken, bunlar son 12 ayda maaş artışı alan teknoloji çalışanları arasında ortak 14. sırada yer aldı.

Harvey Nash Group'un CEO'su Bev White, araştırmanın, kuruluşların artan bir büyümenin ortasında işletmeleri korumakla görevli olanların aksine, geçen yıl ürünlerini veya hizmetlerini daha müşteri dostu hale getirmeye yardımcı olan personeli ödüllendirmeyi seçtiğini söyledi. tehdit manzarası.

White, "Teknoloji rolleri son derece önemlidir ve iyi ödenmeyi hak etmektedir. Siber tehditlerin her zaman var olduğu günümüz ortamında, özellikle güvenlik rolleri kuruluşların başarısı için kritik öneme sahiptir ve uygun şekilde ücretlendirilmelidir" dedi.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hükmediyor; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

"Ancak güvenlik uzmanlarının, pandeminin benzeri görülmemiş zorlukları ve toplu ev ödevlerine geçiş sırasında işletmeleri korumada oynadığı kilit role rağmen, bu, siber profesyonellerin çoğunluğu için ücret artışlarına dönüşmemiş gibi görünüyor."

Beyaz da uyardı
kalifiye işçiler başka bir yere bakardı

işverenler çabalarını fark edip ödüllendirmezse.

White, "Kurumların siber ekiplerini yetersiz ödüllendirerek ve ardından başka yerlerde daha iyi ücret arayan bir yetenek akını ile karşı karşıya kalarak kendi gollerini atmamaları hayati önem taşıyor" dedi.

Birleşik Krallık ve ABD, yeteneklerine yönelik artan talebe rağmen, güvenlik personelini ödüllendirmemekten özellikle suçlu bulundu.

Aslında, Birleşik Krallık genel olarak berbat bir maaş ödeyen olduğunu kanıtladı: Ülkedeki teknoloji uzmanlarının üçte birinden (%30) daha azı geçen yıl maaşlarına zam aldı.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*