Çalışanlar tükenmiş ve gecikmiş terfiler yardımcı olmuyor

Yeni bir ankete göre, uzaktan çalışanların dörtte üçünden fazlası, son 12 ayda "kariyer gelişimlerinin olumsuz etkilendiğine" inanıyor ve birçoğu tükenmişliği bir faktör olarak gösteriyor.

workfromhome.jpg

Resim: GettyImages/filadendron

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, COVID-19 nedeniyle birçok profesyonel için yüz yüze işbirliğinin yerini alan 24 saat Zoom toplantıları ve sanal beyaz tahta oturumları ile uzaktan çalışma politikalarını benimsedi. Perşembe günü, bulut yazılımı sağlayıcısı BambooHR, uzaktan çalışma, çalışan tükenmişliği, hiç gerçekleşmemiş promosyonlarla ilgili algılanan finansal eksiklikler ve daha fazlasıyla ilgili bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Tükenmişlik, büyük paralar ve gecikmiş promosyonlar

Son 12 ayda, ankete katılanların %21'i bir "promosyon dondurması" yaşadıklarını, %30'u bu süre içinde ertelenen veya reddedilen bir promosyon beklediğini ve ortalama katılımcı, promosyonların reddedilmesinden dolayı 9,800 dolardan fazlasını kaçırdığına inandığını söyledi. veya basın açıklamasına göre bu süre zarfında ertelendi.

Ankete katılanlar, terfi etmeye çalışmak için bir takım taktikler bildirdiler. Buna ek çalışma saatleri (%56), ek "projeler ve sorumluluklar" için gönüllü olmak (%50), işten çıkarılan veya çalışma saatleri azaltılan bir kişinin sorumluluklarını üstlenmek (%40) dahildir. Ek taktikler, bir kişinin izin gününde çalışmak (%38) ve "çok sıkı çalışmak" (%29) içerir.

Yayın başına göre, uzaktan profesyonellerin üçte birinden fazlası (%36), son 12 ayda "kariyer ilerlemelerinin durduğunu veya geri gittiğini hissediyor" ve bu, 2020 Blind anketinde şu görüşleri tekrarladı: profesyonellerin yarısı evden çalışmanın olumsuz etkilendiğine inanıyor kariyerleri.

2021'in Büyük İstifası

Söylentileri daha önce ele almıştık 2021'in Büyük İstifası önümüzdeki aylarda yeni bir iş bulmayı planlayan profesyonellerin sayısını detaylandıran çok sayıda anketle. Örneğin, bu yılın başlarında yayınlanan ayrı bir Kör anket, neredeyse çalışanların yarısı 2021'de yeni bir pozisyon almayı planlıyor. Genel olarak, dünya çapında çalışanların %40'ından fazlası "bu yıl işverenlerinden ayrılmayı düşünmek," göre Microsoft İş Eğilim Dizini.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

BambooHR anketinde, "önümüzdeki altı ay içinde kariyer yollarını değiştirmeyi veya yeni bir iş aramayı" planlayan uzaktan çalışan profesyonellerin %40'ı, bu kararların "mevcut işlerinde sıkışıp kalmaktan" kaynaklandığını söyledi ve %36'sı bunu sabitlediğini söyledi. tükenmişlik. Son 12 ayda, ankete katılanların üçte birinden fazlası, yayın başına "tükenmişliği azaltmaya yardımcı olmak için" bir gün işten izin aldıklarını söyledi.

metodoloji

Anket, 6-15 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi ve ABD'deki 1.000 tam zamanlı uzaktan çalışan profesyoneli içeriyordu.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*