CBS sistemleriyle entegre hava fotoğrafçılığı şehirleri daha akıllı hale getirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Zorlu olabilecek jeo-uzamsal ve diğer teknolojilerle entegrasyon. İşte dijital engelleri aşmanın bazı yolları.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/02/76deaf2b-b496-4aff-a8c3-7f80c039499a/resize/770x/475a3e6bfa844ef2406f2731d3d8c7d2/smart-city.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Tostphoto/Shutterstock">Akıllı şehir konsepti

Resim: Tostphoto/Shutterstock

Akıllı şehir girişimleri, planlamacılar ve aktörlerin varlıklar, kaynaklar ve trafik yönetimi vb. gibi durumsal konular hakkında kararlar alabilmeleri için coğrafi bilgi sistemleri ve diğer jeo-uzamsal sistemler hakkında veri toplayan ve bağlamlaştıran sensörlere, kameralara ve el cihazlarına bağlıdır. Tüm bu verilerdeki kilit unsurlardan biri, belirli konulara ve durumlara jeo-uzamsal referansları geliştiren ve 3D modelleme için bir platform sağlayan hava fotoğrafçılığıdır.

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

Hava ve jeo-uzamsal fotoğrafçılığı kullanmak, şehir planlamacıları ve mühendisleri için yeni değil, ama ne dır-dir Bazıları için yeni olan şey, bu verileri, COVID pandemisinin şehir bütçelerini daralttığı bir zamanda hala kullanılan ve tüm coğrafi satıcılar ve seçenekler arasında gezinen geleneksel CBS sistemlerine entegre etmektir.

Kuzey Amerika kamu sektörü geçici direktörü Josh Budinger, hava fotoğrafçılığı ve coğrafi çözümler sağlayan Nearmap için "Birçok satıcı bu hükümetlerin dikkatini çekmek için yarışıyor" dedi. "Dolayısıyla, bu hükümetlerin ihtiyaçlarına uyan ve en fazla değeri sağlayan doğru teknolojiyi bulması gerekiyor. Ayrıca, bütçeler daraldıkça, birçok hükümet sürekli artan teknoloji maliyetleriyle karşı karşıya. paranın karşılığını en çok veren şey. Ayrıca mevcut personellerini ve bu personelin yeni teknolojileri benimsemeye ne kadar uygun olduğunu da hesaba katmak zorundalar."

Personel sorunu, becerileri ve doğal tercihleri ​​eski teknolojiye dayanan yerleşik GIS sistem uzmanlarının becerilerini genişletmektedir. Bu çalışanlarda, daha önce her zaman işe yaramış olana bağlı kalma ve diğer şirketlerle entegrasyona girmekten kaçınma eğilimi vardır. Nesnelerin interneti, havadan görüntüler ve diğer yapılandırılmamış veri biçimleri. İkinci zorluk entegrasyondur. Farklı coğrafi çözümler için satıcılar arasından seçim yaparsanız, tüm bu çözümlerin birlikte çalışacağını ve hatta kurum içi CBS sisteminizle entegre olacağını nereden biliyorsunuz?

Çok uzak olmayan geçmişte ve bugün bile, ayrı sunucularda bulunan büyük havadan görüntü dosyaları vardı ve var. CBS ve diğer coğrafi sistemlerle entegre değildirler. Diğer durumlarda, şehirler video görüntülerini depolamak için bulut depolamaya güvenir. Her iki yöntem de jeo-uzamsal görüntüleri depolamak ve bunlara erişmek için kullanılmaktadır, ancak bu görselleri varlıklar, krizler vb. hakkında olgusal verilerle bütünleştirme ihtiyacı, artık hayati görüntülerin hayati verilerle birleştirilmesi ve bir merkezde bir araya getirilmesi gereken bir bükülme noktasını zorlamaktadır. CBS veya jeo-uzamsal gibi sistem. Örneğin, 911 müdahale araçlarınızı stratejik olarak bu konumlara daha yakın bir yere yerleştirebilmeniz için en çok 911 aramasının yapıldığı yerleri bilmek yardımcı olmaz mıydı?

"İçerik sağlayıcıların temel jeo-uzamsal teknolojilerle güçlü ilişkiler geliştirmesi gerekiyor.

daha gelişmiş etkileşimler geliştirmek için" dedi Budinger, "Birçok hükümet artık içerik sağlayıcılar ve jeo-uzamsal teknoloji arasında daha fazla bağlantı bekliyor."

Entegrasyona ulaşmanın en kolay yolu, ortak bir endüstri standardı API kümesi kullanmaktır. Bu, en azından kullanıcıların havadan görüntüleri çekirdek sistemlerine aktarmalarına izin verecektir. İçerik, jeo-uzamsal teknoloji içinde doğrudan erişilebilir olduğunda, veriler bir hikaye anlatan net bir şekilde doğru bir şekilde temsil edilebilir.

GÖRMEK: Tarımın geleceği: AI, IoT, insansız hava araçları ve daha fazlası (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Budinger, "Jeo uzamsal teknolojiyi yüksek çözünürlüklü, sık güncellenen havadan görüntülerle birleştirdiğinizde, gerçek jeo uzamsal farkındalığın gücünün kilidini açabilirsiniz." Dedi. "Eski filmleri TV'nizde oynatmak ile aynı TV'de BlueRay oynatmak arasındaki fark iyi bir benzetmedir. GIS araçlarına yüksek çözünürlüklü görüntüler eklemek, BlueRay'den geliştirilmiş renk ve ayrıntı eklemek gibidir. güncel ve sık güncelleniyor, emrinizde olan GIS araçlarından çok daha fazlasını elde edebilirsiniz."

CBS entegrasyonlarına geçiş yapan şehirler sonuçları görüyor. Budinger, iki büyük sivil projeyi tamamlamak için havadan görüntüleri kullanan Güney Dakota, Sioux Falls şehrine dikkat çekti. Budinger, "Bir projede, havadan görüntüleri kullanarak, kendilerine sunulan güncel görüntüler sayesinde büyük bir koridor inşaat projesini geçmişe göre çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabildiler" dedi. "İkinci bir projede, alanı yönetmek için havadan görüntüleri kullandıktan sonra şehrin çöp sahasını değerlendirmek çok daha kolay yönetilebilir bir iş haline geldi."

Şimdi birçok belediye için yapılması gerekenler:

  1. GIS sistemlerinin, muhtemelen bir API kitaplığı içeren en son yazılım sürümlerini çalıştırdığından emin olun.
  2. Önerilen çözümlerin jeo-uzamsal ve GIS sistemlerine yönelik standart API'lerle çalışmasını sağlamak için satıcılara RFP'lerini gözden geçirin
  3. CBS sistemlerine yeni kullanımları dahil etmekte tereddüt eden CBS çalışanları için eğitimi ve yeniden eğitimi güçlendirin

İç açıcı haber şu ki, birçok şehir bunu zaten yapıyor. Şimdi diğerlerine katılmaları gerekiyor.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*