CES 2021 özeti: Kurumsal teknoloji, tüm bu akıllı tuvaletleri ve robotları nasıl mümkün kılıyor?

Akıllı tuvaletler ve dezenfekte edici robotlardan şeffaf OLED ekranlara ve uyku teknolojisine kadar CES 2021, tüketici ve kurumsal teknolojideki en son yeniliklerin vitrini oldu.

CES 2021 bir pakettir. Ve bu yılki tamamen dijital etkinlik geçmiş şovlardan önemli ölçüde farklı bir deneyim olmasına rağmen, sergilenen birçok yenilikçi teknoloji vardı. TechRepublic'ten Steve Ranger, Teena Maddox ve Bill Detwiler, öne çıkan ürünleri ve teknoloji trendlerini tartışmak için Karen Roby'ye katıldı. Aşağıdaki, okunabilirlik için düzenlenen tartışmalarının bir kopyasıdır.

Akıllı tuvaletler, rahatsız edici robotlar ve uçan bir Cadillac

Karen Roby: Teena, seninle başlayalım, diziden genel izlenimler ve göze çarpabilecek bazı şeyler.

Teena Maddox: Elbette. Her zaman olduğu gibi, gerçekten harika ürünlerle dolu ilginç bir CES idi. Bu sanal olmasına rağmen, Tech Republic için yazacak gerçekten harika şeyler bulmayı başardık. Benim için gerçekten göze çarpan şeylerden biri, hala çok fazla yaratıcılığın olduğu ve insanların hala gerçekten ilgilendiği gerçeğiydi. Ürünleri çevreleyen sanal insan gruplarınız vardı. İnternette en çok dikkat çeken şeylerden biri TOTO'nun ürünüydü … Bununla ilgili bir video yaptığınızı biliyorum, burada brüt olmamak için sağlık tuvaleti, ama nasıl yaptığınızı bilmenizi sağlıyor bedensel işlevlerinize göre. Bunun gerçekten ilginç olduğunu düşündüm. Bu çok dikkat çekti.

Hiç kakanızı analiz etmek ve bunun sağlığınız hakkında ne anlama geldiğini söylemek için bir tuvalet istediniz mi? Şanslısın. Toto, CES 2021'de tam da bunu yapan konsept tuvaleti tanıttı. Sağlığınızı iyileştirmek için öneriler sağlamak için vücudunuzu ve dışkınızı tarar.

Resim: Toto

Ve sonra Kohler'ın en üst sıradaki küveti vardı, sanırım 16.000 dolar bu sanal ortamı size veriyor. Aydınlatması var, sisi var, müziği var. İçinde her şeyden biraz var ve o küveti banyom için gerçekten istiyorum, ama banyom için küvette küçük bir araba kadar harcama imkanım yok. Böylece dikkat çekti.

Dell, Acer ve Lenovo, HP gibi pek çok harika markanın tonlarca oyun monitörü ve dizüstü bilgisayarı hakkında yazdık, herkes gerçekten harika ürünlerle çıktı. HyperX ile konuştum ve oyun ürünleri, kulaklıklar ve mikrofonlar üretmeleriyle tanındıkları ve oyuncuların ve yayıncıların kullandığı bunun gibi şeyler hakkında konuştular, ancak geçen yıl elbette herkes evden çalışmak için satın alıyor çünkü Ayrıca şu anda yaptığımız gibi, çevrimiçi bir toplantı yaparken, çevrimiçi videolar yaparken kullanmak için harika ürünleriz. Yani gerçekten bunun için çalışıyorlar ve insanlar ürünlerini çifte görev için kullanıyorlar. Bu yüzden bazı yeni ürünler tanıttılar ve onlar hakkında yazdık.

Bu harika ve havalı. LG'nin otonom dezenfekte etme robotu, yüksek temaslı, yoğun trafik alanlarını dezenfekte etmek için UV-C ışığı kullanıyor. LG, robotu 2021'in başlarında konaklama, perakende, kurumsal ve eğitim müşterilerine sunmayı planlıyor.

Resim: LG

Çok güzel şeyler oldu. Çok fazla uyku teknolojisi, çok fazla fitness teknolojisi ve beklenilmesi gereken, teknolojiyi maskelerle bağladığı için gerçekten yüksek teknoloji özelliklerine sahip birçok maske vardı. Bazılarının Air Pop Active Plus gibi biraz üstte olduğunu düşünüyorum. Telefonunuzdaki bir uygulamayla çalışan 150 dolarlık bir maske. Kimin gerçekten bir maske için 150 dolar harcamak istediğinden emin değilim, ama onu satın almak isteyen biri varsa orada. Ve sonra bir sürü dezenfekte edici robot vardı. LG, yüksek temaslı, yoğun trafik alanlarını dezenfekte etmek için UVC ışığını kullanan gerçekten harika bir tanesine sahipti. Ve bunu okullara, hastanelere, otellere, bunun gibi yerlere pazarlayacaklar. Yuvarlanır ve kendi kendine dezenfekte eder. Yani bu süper harika. Samsung'un bazı dezenfekte robotları da vardı.

GÖRMEK: CES 2021: İşletmeler için büyük trendler (ZDNet / TechRepublic özelliği)

Bunun gibi çok sayıda harika ürün vardı. Ama gerçekten göze çarpan biri ve herkesin CES'de bizzat olsaydı, her zaman dikkat çeken hava taksileri olurdu. Ve GM Cadillac E'yi tanıttı … Nasıl telaffuz ettiklerinden emin değilim … ama eVTOL hava taksi, E-V-T-O-L. Bu gerçekten muhteşem. Sadece nasıl görüneceğine ve nasıl olacağına dair sanal bir görüntü yaptılar. Bunu yaratmaya çalışıyorlar. Dikey kalkış ve iniş ile tamamen elektrikli ve saatte 56 mil hıza sahip. Bunun çok havalı olduğunu düşündüm, ama bütün gün konuşabilirim, ama bu gördüğümüz şeylerden sadece birkaçı.

Uçan hava taksileri, CES için her zaman büyük bir ilgi görüyor ve bu yıl, sanal bir CES için bile bir istisna değildi. GM, Cadillac kişisel uçağı eVTOL üzerinde çalıştığını duyurdu. dikey kalkış ve iniş ile tamamen elektrikli. 56 mil / saate kadar hızlara ulaşmak için 90 kWh pil ile çalıştırılır. Kavramsal aşamada ve oldukça etkileyici.

Resim: General Motors

Karen Roby: Evet. Ve bahsettiğiniz gibi Teena, ister şahsen ister sanal olarak bu kadar çok şey gördüğünüzde, hafta sonunda her şey birlikte koşmaya başlar. Çok şey var …

Teena Maddox: Evet. Neredeyse etrafta koşuyordum. Aynı anda 15 tane açık sekmem vardı, bu yüzden normalde yaptığımız gibi Vegas'ta bir taksiye yerleştirmek için koşma yeri gibiydi. Ve hala haftanın sonunda, örtmek istemediğim başka bin şey varmış gibi hissediyorum. Öyleyse hala bu hissi yaşıyorsunuz, ama yine de çok eğlenceli ve bugün tamamladığımız ve hakkında yazdığımız bazı şeyler var çünkü ortaya çıkan gerçekten harika şeyler ve hakkında yazacağımız şeyler var. Önümüzdeki haftalarda, yaratılan veya yaratılmayan, ancak yine de bizden ve başkalarından harika hikayelere ilham veren kavramsal şeyler.

GÖRMEK: CES 2021'deki en iyi robotlar: İnsansı konaklar, AI evcil hayvanlar, UV-C dezenfekte botlar ve daha fazlası (TechRepublic)

Daha iyi uyumamıza yardımcı olacak teknoloji ve bilgisayar yenilikleri

Karen Roby: Evet, ben de öyle düşünüyorum. Ve Steve, birkaç gün önce CES'in ön ucunda bunun sanal bir deneyime gitmenin nasıl bir şey olacağı hakkında konuştuk. Bu uygulamalı fırsata çok alışığız ve insanlar işbirliği yaptığında ama bence sonuçta, iyi oldu.

Steve Ranger: Kesinlikle düşünüyorum. Aslında, CES ve tüm CES ürünlerinin etrafındaki enerji miktarı, coşku ve heyecan beni gerçekten şaşırttı. Demek istediğim, kim bilir, belki sanal olmak, bir yerden bir yere yürüyüş yapmak yerine daha fazla şey görmemiz anlamına gelir. O halde salondan salona, ​​aslında Teena'nın yaptığı gibi sekmeler arasında geçiş yapmak, daha fazla şey görebileceğiniz anlamına geliyor, bu harika. Onun gibi ben de robotların bu yıl gerçekten ilginç olduğunu düşündüm. Açıkçası bu, geçen yıl ya da sonrasında olanlarla gerçekten ilgileniyor.

Bazı modeller, uykuyu ve genel uyku alışkanlıklarını izleme yeteneğini teşvik etmek için özel aydınlatma içerir.

Oldukça ilginç olduğunu düşündüğüm şeylerden biri de birçok uyku teknolojisiydi, çünkü ilk bakışta, vay canına, bu sadece teknoloji endüstrisinin tecavüz edebilecekleri başka bir şey bulması ve bize birkaç çip koyup bize satmaları olduğunu düşündüm. tekrar kendi uykusu. Ama aslında ben daha çok düşündükçe, pek çok benzer egzersiz ve bunun gibi şeylerle, biz varız. Yani koşuya çıkıp çıkmadığımızı biliyoruz ve ne yaptığımız hakkında belirsiz bir fikrimiz var. Uyurken uyuyorsun. Neler olduğu hakkında hiçbir fikrin yok. Yani aslında belki de uyku, ölçülmesi ve anlamaya çalışması gerçekten iyi şeylerden biridir, çünkü gerçekten orada olmadığın zaman, günün tüm parçası.

Bence şu anda birçok insan daha az uyuyor çünkü dışarıya daha az gidiyorlar. Yani aslında uyku düzeninizin ne olduğunu anlamaya çalışmak ve bunu optimize etmeye çalışmak gerçekten iyi bir şey çünkü aslında çoğu zaman yeterince uyuyamıyoruz, iyi uyumuyoruz. Bu yüzden bu teknolojilerden bazıları hakkında oldukça şüpheli bir şekilde başladım. Onlar hakkında ne kadar çok düşünürsem, orada gerçekten bazı ilginç kullanımları olabileceğini düşünüyorum.

Bunun gerçekten iyi olduğunu gördüğüm bir diğer şey, her yıl geliyor, ama hoşuma gitti, dizüstü bilgisayarlar ve PC'lerdeki tüm yenilikler. Kesinlikle bir süre önce konuşurken, PC'ye olan ilgide bir rönesans olduğunu söylüyorduk çünkü çoğumuz evde PC'ler üzerinde çalışıyoruz ve akıllı telefonlar veya tabletler falan kullanmıyoruz. Ve aslında düşüş eğiliminde olan PC aslında şu anda yeniden yükseliyor. Ve bu yüzden birçok şirketin yeni ekranlar veya farklı ekranlar fikriyle oynadığını görmek güzeldi.

Resim: ASUS

Bu nedenle, farklı şekillerde kullanabileceğiniz birleşik bir e-mürekkep ekranına sahip bazı dizüstü bilgisayarlar veya klavyenin yanında kullanabileceğiniz ön tarafında ikincil bir ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar vardı. Sanırım bunların hiçbiri dünyayı ele geçiremeyecek çünkü biz tek ekran, tek klavye ile sahip olduğumuz form faktörüne çok alışkınız. Ancak 30 yıl veya daha uzun süredir gerçekten geleneksel bir form faktöründe hala bazı yeniliklerin olduğunu görmek gerçekten güzel. Ben de bunu görmek hoşuma gitti.

GÖRMEK:
CES 2021'de tuhaf, kaçık ve harika

(TechRepublic)

Ve Teena'nın dediği gibi, robotlar bazı robotlara bakmak için her zaman çok eğlencelidir ve bir kez olsun, aslında bu sefer sağlık bakımı ve benzeri şeyler açısından gerçek kullanımları olabilir. Yani evet, aslında gördüğümüz ilgi ve yenilik seviyelerine şaşırdım ve bence bu sektör için gerçekten iyi bir işaret.

Tamamen dijital CES 2021'in avantajları vardı

Karen Roby: Evet, kesinlikle Steve. Size katılıyorum. Ve özellikle uyku teknolojisiyle, ne öğrenebileceğimizi görmek ilginç, aksi takdirde hakkında hiçbir fikrimiz olmaz. Ve Bill, CES'in sanal olmasıyla ilgili harika olan şeylerden biri, bilgiye daha fazla insanın erişebilmesidir, aksi takdirde insanlar Vegas'a gidemez ya da gösterinin bir parçası gibi hissetmezler, ama bu bu yıl büyük bir fark oldu.

Bill Detwiler: Evet o. Ve COVID salgınının ardından sanal hale gelen diğer olaylarda, daha fazla insanın katılmasını sağladığını gördük, bu iyi bir şey çünkü sektör için, sadece toplum için, bu teknolojiyi kapatmak için boşluk ve gelecekte daha fazlasını görmeyi umduğum tek şey, dijital bir olayla karıştırılmış yüz yüze olayların yeni normaline geri döndüğümüzde. Çünkü hatırlayalım, bu olayların çoğunun her zaman dijital bir bileşeni vardı. Sadece odak noktası değildi. Şimdi yeni normalde ileriye gidersek, yüz yüze etkinliklere geri döndüğümüzde, etkinliğin dijital kısmına daha fazla vurgu yapıldığına ve insanların katılmaya devam etmelerine izin verildiğine göre, bu belki fiziksel olarak orada olamaz.

Bu ilginç bir CES idi. Microsoft, olayların sanal tarafını gerçekten hayata geçirmek için CTA ile ortaklık kurdu. Microsoft, CES'te açılıp kapandı ve bu, bu alanda neler yapabileceklerini sergilemek için bir şanstı. Oysa belki Microsoft'un rakipleri, Amazon, ev ve tüketici elektroniği markaları aracılığıyla ve Google, tüketici elektroniği markaları aracılığıyla geçmişte oradaydı ve Microsoft bazen oradaydı ve sonra orada olmadı. Ama bunu başarmak için kullandıkları teknolojiyi görmek gerçekten ilginçti. Ve bence oldukça iyi bir iş çıkardılar. Uzun yıllardır gidiyorum ve bunun kesinlikle size gelen bir bilgi hortumu gibi hissettirdiğini söyleyeceğim. Aynı anda piyasaya sürülen birçok ürün vardı. Aynı zamanda veya aynı hafta içinde gerçekleşen yarışan etkinlikleriniz oldu. Bu yüzden gelecekteki şovlar için bunun etrafında yapılacak biraz daha çalışma olduğunu düşünüyorum, ama sonuçta, gerçekten sağlam bir sanal CES olduğunu düşünüyorum.

CES, tüketici ve teknoloji kadar işletmeler için de bir vitrindir

Karen Roby: Evet. Kesinlikle. Sanırım, dediğiniz gibi, bizzat geri döndüğümüzü varsaydığımızda, bu yılın gelecek yılı nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak.

Bill Detwiler: Evet. Ve gerçekten ilginç olduğunu düşündüğüm şeylerden biri. Bu sabah bu aramayı yapmadan önce, geri döndüm ve CES'in aslında 1991'deki bazı eski görüntülerine bakıyordum. Yani 30 yıl önce. Burada ABD'de Kamu Televizyonunda izlediğim bir gösterinin bazı görüntüleri vardı. Seksenlerde bilgisayar teknolojisinin ilk günlerini anlatan The Computer Chronicles adlı bir gösteri vardı. Ve CES'te birkaç kişiyle röportaj yapıyorlardı. Hala Vegas'taydı. Bu sefer onu bölüyorlar. Aslında bir yaz ve bir kış CES'i vardı. Ve tabii ki o zamanki büyük bilgisayar şovu COMDEX'di ve o zamanlar olduğu gibi artık ortalıkta yok. Pong'un yaratıcısı Atari'nin kurucu ortağı Nolan Bushnell ile röportaj yapıyorlardı ve o zamanlar gerçekten bilgisayarların veya bilgisayar devrelerinin ve yongaların tüketici elektroniğiyle birleştirilmesinden bahsetmesi benim için ilginçti çünkü o zamana kadar tüketici elektroniği gerçekten araba alarmları, cep telefonları ile ilgiliydi.

Bilgi işlem cihazları olarak görülmediler. Seksenlerin sonlarından doksanların sonlarına geçişte, insanları sadece elektronik ve tüketici elektroniğini işlevsel cihazlar, bir amaca hizmet eden araçlar olarak düşünmeye başladınız. Onlara akıllılar katabilir ve onları hayatlarında insanlara yardımcı olan daha iyi ürünler haline getirebilirsiniz. Ve şimdi aynı eğilimleri görüyoruz, 30 yıl sonra, aynı tartışmaları. Bu hafta başlarında konuştuğumuzu biliyorum. Bunu görüyorsunuz, ancak bahsettiğimiz silikon değil. Bunu biraz minyatürleştirme ve güçle, düşük güç tüketen çiplerle, bunun gibi şeyler, ekmek kızartma makinenize bilgisayar koymamızı sağlayan şeylerle konuşsak da. Ama şimdi buluttan bahsediyorlar. 5G'den bahsediyoruz. Bu teknolojileri, CES'te sergilenen evimizin etrafındaki tüm bu akıllı cihazlara akıllılık katan bu temel kurumsal teknolojilerin etkinleştirilmesinden bahsediyoruz.

Karen Roby: Evet. YouTube'a geri dönmek her zaman ilginç ve eğlencelidir. O eski videoya, kalitesine ve bunun gibi şeylere dönüp baktığınızda çılgınca oluyor. Ama dostum, kesinlikle uzun bir yol kat ettik. Ve beyler de bir şey, buraya atlamadan önce, bence gerçekten kaşlarımı kaldıran bir şey, Microsoft'un başkanı Brad Smith'in gelip teknoloji hakkında konuşması ve endüstrinin etiği nasıl hatırlaması, ahlakı nasıl iyileştirmesi gerektiği ve bu teknoloji iyilik için kullanılmalıdır. Ve dünyada olup biten her şeyin ışığında, konuşması için çok dokunaklı bir zaman.

Bill Detwiler: Evet. Sanırım bu, insanların bazen teknoloji konusunda düşünmediği bir şey ama teknoloji her şey gibi bir araç. Ya bir fayda ya da tehlike.

Karen Roby: Evet. Kesinlikle. Tamam. Pekala, sizin için ZDNet ve Tech Republic'te CES 2021 ile ilgili her şeyden çok sayıda kapsama sahibiz. Umarız orada kontrol edersiniz. Bugün burada bizimle olduğun için teşekkürler.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*