Chromebook'lar neden hala en iyi dizüstü bilgisayar seçeneğiniz olabilir?

Jack Wallen yıllardır Chromebook'ların destekçisidir ve her zamankinden daha alakalı olduklarına inanmaktadır. Neden olduğunu bul.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/04/19/6643e850-79a4-46d5-ba72-874400a82692/resize/770x/a5afe9bed0ea6a3dc79241677520a9b9/chromebookhero.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Jack Wallen">chromebookhero.jpg

Resim: Jack Wallen

Hemen şunu söyleyerek başlayayım: Windows 11 eskiyen donanımınızı desteklemeyecektir. Intel 6. nesil Skylake ve önceki CPU'lara ve Zen olmayan AMD işlemcilere sahip makineler, Windows 11 gereksinimlerini karşılamayacaktır. Microsoft'a göre, bu işlemciler "Windows 11 için güvenlik ve güvenilirlik ve minimum sistem gereksinimleri ile ilgili ilkeleri" karşılamıyor. Aynı zamanda Microsoft, Windows 11'in Intel 8. nesil Coffee Lake veya Zen 2 CPU'ları gerektireceğini söylemek için çıktı.

Peki 7. nesil işlemcilere olan aşk nerede?

Hafifçe söylemek gerekirse, Windows 11'in neyi destekleyip neyi desteklemeyeceği konusunda bir kafa karışıklığı yaşandı. Bilgisayarınız yaklaşık beş yaşındaysa, Windows 11'i çalıştırmak istiyorsanız yeni bir makine satın almanız gerekecek.

Bu, düşünmek için mükemmel bir zaman olduğu anlamına gelir. Chromebook mobil cihazınız olarak.

Neden? Windows'u sonsuza kadar kullanıyorsunuz. Sizi Linux'a geçiş yapmaya ikna etmeyi tercih etsem de, gerçek şu ki çoğu insanın işletim sistemleri için özel gereksinimleri olduğunu biliyorum. Linux'un bu ihtiyaçları karşılayabileceğinden oldukça emin olsam da, Chrome OS'nin ortalama bir kullanıcının gereksinimlerini karşılama ve aşma kapasitesinden daha fazlası olduğundan daha da eminim.

Açıklamama izin ver.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Göre Canalys Verileri2020 yılının ilk çeyreğinde toplam 3,198 milyon Chromebook sevk edildi. 2021 yılının ilk çeyreğinde, şaşırtıcı bir şekilde 11.979 milyon adet sevk edildi. Bu, tek bir yılda %275 gibi şaşırtıcı bir büyüme. Şimdi çok şaşırtıcı bir küresel pazar payı istatistiğine bir göz atalım. Göre İstatistik Sayacı, küresel işletim sistemi pazar payı şöyle görünüyor:

 • Android – %41,42

 • Pencereler – %30.86

 • iOS – %16.1

 • macOS – %6.65

 • Linux %1,01

Bunun, şöyle görünen ABD pazarından çok farklı olan küresel pazar payı olduğunu anlayın:

 • iOS – %29.72

 • Pencereler – %29,15

 • Android – %21.28

 • macOS – %13,25

 • Chrome OS – %3.66

 • Linux – %1,13

Bu sayılara tek tek bakarsak, Chrome OS'nin rekabet etmediği sonucuna varabiliriz. Ancak buna bir bütün olarak bakarsak, manzaranın bir zamanlar olduğundan çok farklı olduğunu görürüz. Hem küresel hem de ABD pazarlarında, bir mobil işletim sistemi listelerin başında geliyor. Başka bir deyişle, mobil dünyayı yönetir. Chrome OS zar zor kaydolsa da, daha önce belirttiğim şeyi bir düşünelim: Windows 11 piyasaya sürüldüğünde, mevcut donanımların çoğu desteklenmeyecek.

Bu, kullanıcıların birkaç seçeneği olduğu anlamına gelir:

 • kullanmaya devam et Windows 10 ömrünün sonuna ulaşana kadar.

 • Windows 11'i destekleyecek yeni bir bilgisayar satın alın

 • Başka, daha ucuz bir seçeneğe geçin (Chromebook gibi)

Bu son nokta çok önemli. Dünya şu anda bir pandeminin gölgesinden sürünerek çıkıyor, bu da (birçoğu için) paranın dar olduğu anlamına geliyor. Bu kabustan kurtulduktan sonra, hiç kimse işletim sistemi yükseltmesi yakın olduğu için parayı yeni bir bilgisayara harcamak istemez.

Bu sadece maliyetten daha fazlası

Elbette, bir Chromebook'u benimsemenin tek nedeni giriş maliyeti olamaz. Ne de olsa Windows 10, 14 Ekim 2025'e kadar destekleniyor. Bu çok zaman. Kesinlikle daha fazlası var.

Bir Chromebook'u varlığının ilk aşamalarında denediyseniz, yalnızca bir tarayıcıdan daha fazlasına ihtiyacınız olduğu ve sürekli bağlantı gerektiren bir dizüstü bilgisayarın anlaşmayı bozduğu sonucuna varmış olabilirsiniz. Bunun için iki acil yanıtım var:

 1. Chrome OS artık "sadece bir tarayıcı" olmaktan çok daha fazlası. Android uygulamalarını, Linux uygulamalarını çalıştırabilir ve hatta Android cihazlarınızla daha kolay etkileşim kurmayı mümkün kılan ek özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

 2. İnternet bağlantısı her yerde. İnternet bağlantısı olmayan bir yerde yaşıyor veya çalışıyorsanız, muhtemelen bilgisayar kullanmıyorsunuzdur. Üstelik, Chrome OS çevrimdışı çalışabilir.

İki Chromebook'um var: 2015 Pixel (EOL'ye ulaştı) ve 2019 Pixelbook. Her ikisini de (Pixel ekranından ve klavyeden vazgeçemiyorum) harika bir etki için kullanıyorum. Her birinde hem Android hem de Linux uygulamaları çalıştırıyorum, bu da benim için kullanılabilirliği artırıyor. Bu Chromebook'larla hemen hemen her şeyi yapabilirim; bunun en büyük istisnası video düzenlemedir.

Maliyet hakkında konuşalım. ASUS'a ve Windows ve Chrome OS için birinci sınıf dizüstü bilgisayarlarına bakın.

Intel Xeon E-2276M'li ASUS ProArt StudioBook Pro 17 (bu makinenin tam özellikli versiyonu değil) yaklaşık 10.000 $ satıyor. Bu makine Windows 11'i destekleyecek. Yelpazenin diğer ucunda, AMD Ryzen 3 3250C'ye sahip ASUS Chromebook Flip CM5 500 doların biraz altında çalışıyor.

Şimdi, çoğu insan bir Windows dizüstü bilgisayarına 10.000 doları bırakmayacak. Ortalama bir kullanıcı muhtemelen bir Chromebook için 500 dolar ödemekten kaçınır, ancak bir dizüstü bilgisayar için birkaç aylık ipotek harcamadan önce bu parayı düşürmeye kesinlikle daha istekli olur.

Ya aynı fiyat noktasında dizüstü bilgisayar satın almayı düşünürseniz. Diyelim ki bir dizüstü bilgisayarda harcayabileceğiniz 500 dolarınız var (vergi ve/veya nakliye ücreti alın veya verin). Önümüzdeki yıllarda bir şampiyon gibi performans gösterecek olan o üst düzey ASUS Chromebook'u satın alabilirsiniz. Veya, yeni Windows 11 yükseltmesini kabul edebilecek veya etmeyebilecek ve muhtemelen performansın yavaş tarafında olacak düşük kaliteli bir Windows dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz.

Hangisini seçersin?

Akıllıysanız, çok hızlı çalışacak ve Windows'u rahatsız eden kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer kötü durumlardan kaçınacak sorunsuz bir deneyim yaşayacağınızı bilerek Chromebook'u tercih edersiniz.

Anlıyorum: Chromebook'lar herkese göre değil. Ancak, zamanlarının ezici bir çoğunluğunu bir web tarayıcısında geçiren ortalama bir kullanıcı için mükemmel bir dizüstü bilgisayardır. Pek çok kişi, Chrome OS'nin piyasaya ilk çıktığında bir oyuncaktan başka bir şey olmadığını düşündü, ancak pek çok kişinin yanlış olduğu açıkça ortaya çıktı. Google, insanların gerçekten ihtiyaç duyduğu bir şeyi yarattı – ihtiyacın orada olduğunu bile bilmeseler bile. Chrome OS'nin Google'ın bulut araçlarıyla ne kadar sorunsuz bir şekilde entegre olduğu göz önüne alındığında, pek çok kişi için gerçekten çok kolay.

Chromebook'lar, günümüz kullanıcıları için akıllıca bir seçimdir. Ucuzlar, kusursuzlar, performanslılar ve rakiplerinden çok daha uzun süre dayanıyorlar. Yeni bir dizüstü bilgisayar pazarındaysanız, ilk önce bu mobil harikalara bakmamış olsaydınız, özlerdiniz.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik Çalışmayı Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan profesyonel iş adamları için en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*