Çip sıkıntısı devam ederken, şirketler ve hükümetler çözüm arıyor

Yarı iletkenler, IoT ürünlerinden, araçlardan, dizüstü bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan ve daha fazlasından günümüz teknolojilerinin merkezi haline geldi. Kıtlık 2022 veya daha uzun süre devam edebilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/16/bd26259f-e544-40a3-83d3-39f5c421cf3d/resize/770x/b4962c0054feb7e38f1a71e1400dd0ae/gettyimages-1232588306 " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Bloomberg/Getty Images">Mikroçip oluşturan işçi

Resim: Bloomberg/Getty Images

Yarı iletkenler, pek çok tüketicinin güvendiği hemen hemen her şeyin bel kemiğidir.Nesnelerin interneti ürünler, araçlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı çamaşır makineleri. Şimdi, bu çipler korkunç bir şekilde tedarik ediliyor.

GÖRMEK: Hile sayfası: On yılın en önemli bulut gelişmeleri (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bazı tahminlere göre, bitmiş bir çip yapmak yaklaşık 26 hafta sürebilir— ve onlara olan talebi başarıyla karşılamak için gereken titiz tedarik zinciri aşırı yüklenmiştir.

Chip kıtlığı nasıl oldu?

Tabii ki, devam eden COVID-19 salgını bir meydan okuma olmuştur. Örneğin, büyük bir evden çalışma artışı oldu ve bu da daha fazla dizüstü ve masaüstü bilgisayar için üstesinden gelinmesi zor taleplerle sonuçlandı.

Başka bir sorun, bulut tabanlı hizmetlere uygulanan baskıya kadar takip edilebilir. aşırı yük yakınlaştır geçen yıl bir artış gösteren toplantılar ve video akışı hizmetleri. Bu hizmetler bulutta bulunuyor ve talebi karşılamak için daha fazla çip gerekiyordu.

Birlikte ele alındığında, birkaç şirket başladı istifleme yarı iletkenleri, COVID süresiz olarak devam ederse gelecekte neyle karşılaşacaklarını bilmeden.

Yarı iletken sektörü, elbette, çok sayıda çalışanın güvendiği bir sektör. IBM'e göre, çip endüstrisi "yaklaşık 250.000 kişiyi istihdam ediyor ve ABD'de bir milyondan fazla ek işi destekliyor."

IBM CEO'su Arvind Krishna yakın tarihli bir gönderide, "Yerli çip üretimini artırmazsak, ekonomik büyümeyi ve uzun vadeli ulusal güvenliği tehdit ederiz" dedi.

GÖRMEK: Küresel çip sıkıntısı: Teknoloji sektörü, şirket başvurularında önde ve merkezde mücadele ediyor (Teknik Cumhuriyeti)

Uzman döküm firması GlobalFoundries, kıtlığın büyük bir kısmının özellikle bir silikon gofretlerin mevcut kıtlığı-yarı iletkenler yapmak için gerekli malzeme. Bugün yeni bir araçta yüzlerce ila binden fazla fiş bulunabilir.

bitcoin The Wall Street Journal, patlamanın çilede küçük bir faktör olduğunu söyledi. büyük miktarda çipe ihtiyaç duyan kripto madenciliği kurulumları yeni BTC'ler oluşturmak için ve madenciler yarı iletkenleri stokladılar.

Çip sıkıntısı ne kadar sürecek?

Daphne Leprince-Ringuet for ZDNet'in daha önce bildirdiği gibi, çoğu uzman çip sıkıntısının 2022'ye kadar süreceğine inanıyor. Leprince-Ringuet, "bir çipin üretilmesi için gereken sürenin altı ay, hatta daha spesifik yarı iletkenler için bir yıla kadar uzayabileceğini" yazdı. Etkilenecek kilit cihazlar arasında güç yönetimi yongaları, CMOS görüntü ve dokunmatik sensörlerin yanı sıra parmak izi sensörleri ve mikro denetleyiciler yer alacak” dedi.

GÖRMEK: Yeni KOBİ yığını (ZDNet/TechRepublic özel özelliği) | Ücretsiz PDF sürümünü indirin (Teknik Cumhuriyeti)

Bu arada, ABD'deki otomobil endüstrisi, çip sıkıntısı nedeniyle özellikle sert bir darbe aldı. Salgın Mart 2020'de küresel olarak ilk etkisini göstermeye başladığında, birçok otomobil üreticisi üretimi durdurdu ve yarı iletken siparişlerini iptal etti. Ancak fabrikalar yeniden açılmaya başladığında, çiplere olan talep, bulunabilirliklerinden daha ağır bastı. Detroit Free Press'e göre, birçok Ford ve GM gibi ABD'li otomobil üreticileri, çipsiz otomobiller üretmeye zorlandı. ve ardından yarı iletkenleri kurabilene kadar araçları satış için beklemeye alın.

"En büyük zorluğumuz tedarik zinciri, özellikle mikrodenetleyici yongaları" elon musk, Tesla'nın CEO'su, geçtiğimiz günlerde Twitter'da iddia etti. "Hiç böyle bir şey görmedim." "Tükenme korkusu, her şirketin aşırı sipariş vermesine neden oluyor – tuvalet kağıdı kıtlığı gibi (COVID pandemisinin yüksekliği sırasında), ancak epik ölçekte."

Mikroçip üretimini hızlandırmak için neler yapılıyor?

2022 tarihi bile biraz gergin görünüyor. Danışmanlık firması Forrester'ın başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Glenn O'Donnell, bir blog yazısında, kıtlık 2023'e kadar devam edebilir.

Ancak eksikliği gidermek için umut verici çalışmalar yapılıyor. Şubat 2021'de, önde gelen ABD çip imalat şirketlerindeki CEO'lar ve yöneticilerden oluşan Semiconductor Industry Association'ın yönetim kurulu, bir mektup gönderdi Başkan Joe Biden'a. İçinde, yönetimini ve Kongre'yi yerli çip üretimine ve ileriye dönük araştırma teşviklerine yatırım yapmaya teşvik ettiler.

Federal hükümet konuyu ciddiye almış görünüyor. Geçen hafta Senato, ABD Yenilik ve Rekabet Yasası, teknolojik yenilikler ve üretim için 250 milyar dolar sağlayacak iddialı bir fatura. Hükümlerinden biri kapsamında, yerli yarı iletken araştırma, tasarım ve üretim girişimlerinin finansmanı için 52 milyar dolar tahsis ediyor. Hala Meclis onayına ihtiyacı var.

Yine de, durum hakkında bilgi sahibi olan birçok kişi, siyasi yardımın ancak özel sektör sorunlarını çözene kadar ileri gidebileceğini düşünüyor. SIA iletişim direktörü Dan Rosso, "Sektör, kıtlığa neden olan mevcut arz-talep dengesizliğini düzeltmeye çalışırken hükümetin müdahale etmekten kaçınması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

"Ancak," diye ekledi, "hükümet, yerli çip üretimini ve yeniliği artırmak için yatırımları hayata geçirerek Amerika'nın yarı iletken tedarik zincirlerini uzun vadede güçlendirebilir ve güçlendirmelidir, bu nedenle ekonomi genelinde ve ulusal güvenliğimiz için ihtiyaç duyulan yarı iletkenlerin daha fazlası Türkiye'de yapılır. Amerika."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*