Coronavirus krizi yapay zeka için parlama fırsatı verir

Yapay zeka ve makine öğrenimi COVID-19'un yayılmasını yavaşlatmaya ve tedavileri daha hızlı bulmaya yardımcı olabilir. Ancak zorluklar var.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/08/0f2c7dfc-c9c7-468a-a36d-eafc5cc75256/resize/770x/8dacadfb26094088f94880db76d27c37/istock-1204304 hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: metamorworks, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Tıbbi teknoloji kavramı. Uzaktan ilaç. Elektronik tıbbi kayıt.

Görüntü: metamorworks, Getty Images / iStockphoto

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

"35 yıllık tıp pratiğinde hiç böyle bir şey görmedim." Kelimeler, benimle telefonda konuşan ER doktoru olan bir arkadaştan geldi. Tedavi ediyor COVID-19 hasta ve şimdi maruz kaldıktan sonra karantinaya.

Zatürre, soğuk algınlığı, grip ve diğer durumları tedavi etti, ancak COVID-19 bu daha yaygın hastalıklardan herhangi biri gibi davranmıyor.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Öyle görünüyor yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) doktorlar, hastaneler, ilaç şirketleri ve doğrudan ilgilenen diğer kişiler olarak önemli roller oynamak coronavirüs mücadele hızlı terapötik ve çevreleme cevapları bulmaya çalışın.

AI ve ML bu hastalıkla savaşmaya nasıl yardımcı olabilir?

AI ve ML, sağlık bakım ihtiyaçlarının en akut ve virüsün nereye yayılma olasılığını belirleyen hastalık yayılma eğilimlerini izleyerek erken müdahaleyi kolaylaştırır. Bunu, geçmiş yayılma kalıplarını analiz ederek, bunlardan öğrenerek ve bu yayılımın nüfusun akışına ve diğer faktörlere bağlı olarak nasıl yayıldığının ve nereye gideceğine dair bilgilerle birleştirerek yapabilirler.

AI ayrıca bir aşıyı beklerken hastalık için en iyi tedavileri belirlemek amacıyla COVID-19 semptomları ve tedavilerini benzer semptom senaryolarında uygulanan diğer terapötik tedavilerle eşleştirebilir. Aynı zamanda, AI ve ML milyonlarca farmasötik elementi ve formülü analiz edebilir ve bir aşının süresini hızlandırabilir.

Riskleri yönetme

Flip tarafında, COVID-19 için AI ve ML kullananların da riskleri yönetmesi gerekir.

Bir risk, bir AI uygulamasının üretime ne zaman hazır olduğunu tanımlayan algoritmalar için fiili% 95 doğruluk standardıdır. Özellikle veri örneği boyutu sınırlı olabiliyorsa, bu standarda kesinlikle uyuyor muyuz? Bu virüsle ilgili çok az deneyime sahip olduğumuzdan, COVID-19 için% 95 "doğruluğunun" nasıl göründüğünü bile biliyor muyuz? Eğer uymazsak, piyasaya çözümleri hızlandırmak için% 85 "doğruluk" gibi bir şeyi kabul edebilir miyiz? Sigorta gibi COVID-19'dan etkilenen sağlık hizmeti olmayan bir şirketseniz, kayıpları tahmin etmek için AI kullanıyor musunuz? AI tedarik zinciri eksikliklerini tahmin etmek ve onlar için plan yapmak için kullanılabilir mi?

GÖRMEK: Daha iyi veri algoritmaları geliştirmek için 4 ipucu (TechRepublic)

Bunlar, dünya çapındaki kuruluşların cevaplanmasını istedikleri sorulardan birkaçı – ancak
pandemik olarak, ulusların ve şirketlerin cevaplaması gereken başka bir soru daha var:
Koronavirüs ile savaşmak için AI üzerinde başkalarıyla işbirliği yapabilirler mi?

24 Mart 2020'de, Kosta Rika, Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) gönüllü bir fikri mülkiyet havuzu oluşturmasını istedi ekonomik ve evrensel olarak mevcut COVID-19 ilaçlarını geliştirmek. Başlangıçta bir ABD geri dönüşü vardıve diğer ülkelerin ve ilaç firmalarının da aynı şekilde hissetmesi mümkündür.

COVID konusunda küresel ve şirketler arası işbirliği için daha iyi haberler DSÖ potansiyel koronavirüs tedavileri için çok ülkeli bir klinik çalışma başlatmaktadır. Çin, erkeklerin daha olumsuz etkilendiğini gösteren araştırmaları paylaştı COVID-19 tarafından kadınlara veya çocuklara göre. açık kaynak topluluğu COVID veri algoritmaları üzerinde çalışıyor virüsü test etme ve tespit etme yöntemlerini geliştirmeyi amaçlayan "Sadece Bir Dev Laboratuar" inisiyatifinde.

AI uygulayan herhangi bir şirket için COVID-19 krizinin açık bir mesajı vardır: AI artık deneysel veya harcanabilir bir teknoloji değildir. Koronavirüs krizi, AI'nın kritik öneme sahip bir teknoloji olduğunu ve AI'nın nasıl dağıtıldığına bakılmaksızın kurumsal BT planlarının bunu yansıtacak şekilde yeniden tasarlanması gerektiğini gösterdi.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*