COVID-19 etkisi: Akıllı telefon üretimi, 2020'nin ilk yarısında% 30 düşebilir

Bir ABI raporu, pandeminin 5G cihazları, akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlar üzerindeki uzun ve kısa vadeli etkilerini öngörüyor.

Bir rapora göre, 2020'nin ilk yarısında akıllı telefon üretiminin% 30'a kadar düşmesi bekleniyor. COVID-19 Stokunun Alınması, küresel teknoloji pazarı danışmanlık firması ABI Research'ten. Mobil cihaz endüstrisindeki belirsizlik, iş ve evde kalma emirlerinin hızlı ve dramatik etkisini yansıtmaktadır. coronavirüs pandemik.

Küresel ekonominin durumu söz konusudur ve küresel yazılım merkezli ağlara ve operasyonlara büyük zarar verilmektedir. Koronavirüs salgını teknoloji şirketlerini, teknolojiye yatırım yapan şirketleri ve tüketicileri büyük ölçüde etkiler.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Çin'in dramatik etkisi

ABI Research bir basın açıklamasında 5G cihaz araştırma direktörü David McQueen, "Çin'den dalgalanmalar küresel olarak hissedilecek," dedi.

Rapora göre, küresel mobil cihaz pazarına etkisi "felaket" oldu. Çin, 5G cihazları, akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazların dünya merkez üssü ve aynı zamanda koronavirüs salgınının merkez üssü. COVID-19'un etkisi, işgücü sıkıntıları ve "etkin olmayan lojistik" nedeniyle üretim hattının bozulmasına ve tedarik zinciri duraklarına yol açtı.

Satıcıların Çin'e güvenmesi

Çin'de üretim yapan akıllı telefon satıcı liderleri arasında Apple, Huawei, Xiaomi ve OPPO ve ana tedarik zinciri ortakları (Qualcomm, Broadcom, Qorvo ve Skyworks ve diğerleri), akıllı telefonlara yönelik azalan talepten sert bir şekilde etkileniyor. Raporda, üretim tesislerinde yakın kapasiteye yakın bir yere uzaktan dönmenin çok zaman alacağı belirtildi.

Üretim ve parça tedariki için Çin'e güvenen çoğu şirket, "çabuk tepki vermeye hazır değillerdi."

Çin aynı zamanda mobil cihazlar ve giyilebilir cihazlar için en büyük pazarlardan biridir ve özellikle gecikmiş gönderiler ve gelecek nesil ürünlerin zayıflaması nedeniyle ciddi şekilde etkilenmiştir.

"Önemli olarak, kısa vadede, 5G cihazları üzerinde olumsuz bir etki olacak. 5G akıllı telefonlar, çekişmeye ve önemli sayılarda pazara girmeye başlamazsa, salgın artık yakın vadesinin bastırılmasını tetikleyecek Büyüme, uygun fiyatlı 5G telefonların geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini zorladı, "diye açıkladı McQueen.

Düşük fiyatlı katmanlar için umut kesildi

Akıllı telefon gönderilerinin 2020'de düşük fiyatlı katmanlardan büyük bir destek alması bekleniyordu, ancak bu olası değildir. Rapor, durmuş bir tedarik zinciri ve "sakat talep" ile 2020'de 5G akıllı telefonlar için sevkiyat hacimlerinin çok daha düşük olacağını belirtti.

McQueen, "Kuşkusuz, piyasada, özellikle de Eylül 2020'de çıkması beklenen Apple'ın ilk 5G iPhone'larının piyasaya sürüleceği sayısız aksaklık ve gecikme ile karşı karşıya kalacak."

COVID-19'un mobil cihaz endüstrisine uzun vadeli etkileri

2Ç 2020'nin sonunda, COVID-19 etkilerinin kontrol altında olması bekleniyor, ancak bu endüstrinin hızla geri döneceği anlamına gelmiyor. Üreticilerin tüketicilere güven duymaları ve cihaz üretiminin iyileşmesi gerekiyor.

"Daha da önemlisi, dünyadaki mobil cihaz pazarının bu kadar büyük bir bölümü, büyük ölçekte kesintiye uğrayan üretim ve bileşen tedariki için Çin'e güvenerek, zincirdeki birçok kişinin hızlı bir şekilde tepki vermeye hazırlıksız olduğu açıkça anlaşıldı." Dedi McQueen.

Rapora göre kısa ve orta vadede, akıllı telefon pazarında ağır bir etki olacak, ancak COVID-19'un mobil cihaz ekosistemi üzerindeki tam veya kalıcı etkisinin belirsiz olacağını da sözlerine ekledi.

McQueen, "Hem talep hem de tedarik zincirini olumsuz etkilemenin yanı sıra, özellikle 20G'de 5G'yi daha düşük fiyat noktalarına sürme hevesini etkileyecek, büyüme potansiyelini ciddi şekilde köreltecek." Dedi.

"Tedarikçilerin ve tedarikçilerin, kapasite yönetimi ve piyasa talebi gibi konularla ilgili tüm riskleri belirleyip değerlendirerek, buna göre tepki vermelerini ve gelecekteki pazar aksaklıklarının etkisini hafifletmelerini sağlayarak, zincir boyunca herkese maruz kalma durumlarını tam olarak anlamaları gerektiğini söyledi.

Samsung, diğer şirketler gibi Çin'e tamamen bağımlı değil. Samsung son birkaç yıldır Çin'den çekildi ve Hindistan ve Vietnam'ı yoğun bir şekilde kullanıyor. Raporda, diğer şirketlerin özellikle Tayvan, Hindistan ve Vietnam ya da Asya-Pasifik dışındaki ülkeler olmak üzere "tedarik zinciri üretimini hızlandıran pazarlara taşınmayı" düşünmeleri öneriliyor.

Ekonomik etkilerin ele alınması

Rapor, teknoloji şirketlerinin hem arz hem de talep taraflarından sorumlu olanların, COVID-19 "bu kenarı sürdüreceklerse mevcut iş yapma düzenini koruma ihtiyacı", "daha fazla refah ve yenilik, ya dikey bir şekilde o kenarın üstüne inşa edilen ya da yeni, son derece tamamlayıcı yatay yeteneklerden faydalanan yeni yemlerden kaynaklanacaktır. "

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/24/662b6e34-baf4-4481-a8cb-6dc998c21f64/resize/770x/1875d0fb00c934c8f71f0794a79844e3/as.ashi" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Getty Images "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Çin fabrikası

Resim: Getty Images

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*