COVID-19: Havalandırma parçaları ve yüz kalkanları yapmak için 3D yazıcılar kullanan ortodontik şirket

TechRepublic'den Karen Roby, Byte cumhurbaşkanı ile şirketin gerekli sağlık malzemelerini yapmak ve koronavirüs krizi sırasında teledentistry ağını paylaşmak için 3D yazıcıları nasıl kullandığını anlatıyor.

TechRepublic'den Karen Roby, dişhekimleri hizalayan bir şirket olan Byte başkanı Neeraj Gunsagar ile yaptığı konuşmada, şirketinin sağlık çalışanlarına karşı mücadelede yardım etmek için attığı adımlar hakkında konuştu COVID-19. Aşağıdaki röportajların düzenlenmiş bir transkriptidir.

Neeraj Gunsagar: Yaklaşık bir hafta önce, yönetim ekibi bir araya geldi ve bununla mücadele etmek için üzerimize düşeni yapmamız gerektiğini fark etti. coronavirüs kriz. Ardmore, OK ve California'daki üretim kapasitemize çok hızlı bir şekilde baktık ve tedarik zinciri insanlarımızla konuştuk ve bir dizi 3D yazıcıyı Oklahoma'da birkaç şey. Biri ventilatörler için hava yolu parçalarıydı. Bu yüzden orada üretim müdürümüz, hava yolunu (parçalar) almak için 3D baskı sürecinin bazı görüntülerini ve videolarını gönderdi. Aslında bize bitmiş bir ürün gösterdi. Ventilatör ve ventilatör parçaları söz konusu olduğunda talebin ne olduğunu, neye ihtiyaç olduğunu araştırıyoruz ve en çok talep gören parçalara gerçekte yazdırabileceğimize göre öncelik veriyoruz.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Hala ana faaliyet alanımıza da odaklandığımızdan emin oluyoruz. Bunu yapabilmek için yazıcıları yeni ekledik. Şu anda bir iş olarak çok iyi çalışıyoruz, bu yüzden biraz zaman ve mekan ve tesis üretim kapasitesi yapabilmek için yapılacak doğru şey gibi görünüyordu. California'da, düşük teknolojili sürüm ile yüksek teknolojili sürümün bir kombinasyonu vardır.

Kaliforniya'daki baş ortodontistimiz, yerel ER doktorları ve hemşirelerinden hava kalkanları hakkında birçok soru alıyorlardı. Çok hızlı bir şekilde insan kaynağımızın bazılarını pivot edebileceğimizi, yerel tedarikçilerden satın alabileceğimizi, Home Depot olsun, ne olursa olsun, ve ev kalkanlarını çok hızlı bir şekilde düşük teknoloji temelinde bir araya getirebileceğimizi ve 10, 15, 20 yerel hastane ve daha sonra California'daki yerel toplumumuzda hastaneye hastaneye çalışıyoruz.

Gerçekten yapmak istediğimiz şey, ülkeye ve dünyaya, 10 milyondan fazla şirket, 5 milyon şirket, 100 milyon aile, ne olursa olsun, düşünebilirseniz, yapabileceğiniz küçük şeylerin bile olduğunu kanıtlamaktır. bir kalkan, iki kalkan, maske, ne yaparsanız yapın, bunu ölçeklendirip ekosisteme sunursak, tüm ülke için gerçekten büyük bir kazanç olacaktır.

Karen Roby: Ve siz de evdeki hastalara nasıl yardım ediyorsunuz?

Neeraj Gunsagar: Ürünümüzün en güzel yanı, ürünümüzün evde görünmez bir diş hizalama sistemi olmasıdır. Bir gösterim kiti alacaklar. Dişlerinden bir kalıp alacaklar. Bize geri gönderecekler ve çok hızlı bir şekilde dişlerinin dijital taramasını gönderdik. Kusurları gösterir ve bir hizalama sisteminin çalışmalarına nasıl yardımcı olabileceğini gösterir. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için, tüm teledentistry platformunu oluşturmak zorunda kaldık, yani yerel diş hekimleri, eyaletteki yerel ortodontist, planı bir araya getiriyor ve tedavi, tüm tüketicilerle tedavileri hakkında evde iletişim kurabiliyor. plan. Bu sadece Byte tüketicilerine odaklanmıştı ve bu nedenle, daha önce de söylediğim gibi, yıldan yıla yaklaşık% 1.000 büyüyoruz. Çok karlı.

Yaklaşık iki hafta önce yapmaya karar verdiğimiz şey, ofisi kapalı olan binlerce, on binlerce diş hekimi ve ortodontist olduğunu biliyorduk, ancak tedaviden geçen tüketiciler veya hastalar hala bu doktorlar ve diş hekimleri ile iletişim kurmaya ihtiyaç duydular. ağız bakımı hakkında genel soruları vardı. Bu platformu çok erkenden tüm ülkeye ücretsiz olarak açtık. Bunu yaptığımızdan beri, binlerce ve binlerce hasta ağımızla kontrol etti, sorularımız oldu ve 24 saat içinde bunları geri çevirmeye çalışıyoruz ve bunları yanıtlamak için tüm diş ağımıza erişim sağlıyoruz. Sonra baş kozmetik memurumuz Dr. Jon Marashi Instagram'a gidiyor ve çok güçlü olan ve ağız bakımı söz konusu olduğunda tüm ülke için konfor sağlayan Instagram'daki hikayeleriyle en yaygın soruların bazılarını cevaplıyor. ihtiyacı vardır.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/07/6572bfa9-8399-4c38-a06c-99227af19b57/resize/770x/1a30bc58e1725ca1172d8194e90daf48/20200402-byte.kar. "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Karen Roby, Byte CEO'su Neeraj Gunsagar ile şirketinin koronavirüs krizi sırasında gerekli parçaların yaratılmasına nasıl yardımcı olduğu hakkında röportaj yapıyor. & Nbsp;

"data-credit =" Resim: Mackenzie Burke "rel =" noopener noreferrer nofollow ">20200402-byte-karen.jpg "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/07/6572bfa9-8399-4c38-a06c-99227af19b57/resize/770x/1a30bc58e1725ca1172d8194 /20200402-byte-karen.jpg

Karen Roby, Byte CEO'su Neeraj Gunsagar ile şirketinin koronavirüs krizi sırasında gerekli parçaların yaratılmasına nasıl yardımcı olduğu hakkında röportaj yapıyor.

Resim: Mackenzie Burke

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*