COVID-19 istihdam eğilimlerini nasıl etkiliyor?

Son Canavar verilerine göre işçiler iş güvenliği ve yüksek stres hakkındaki korkuları bildiriyorlar. İşte rapordan üç çıkarım.

Olarak COVID-19 salgını Monster'ın yeni raporuna göre, şirketleri işten çıkardı, çalışanları işten çıkardı ve iş gücünü çevrimiçi olarak değiştirdi, istihdam eğilimleri de hızla değişti. Yeni koronavirüs özellikle küresel sağlık endişeleri birçok eyalette evde kalma politikalarını zorunlu kıldığı için uzaktan çalışmayı yeni bir norm haline getirdi. Özellikle sağlık hizmetleri trendden etkilenmiştir – örneğin "telehealth hemşiresi" aramaları 30 Mart'tan 5 Nisan'a kadar% 71 arttı. Arama listelerinde% 59 artan kredi görüşmeleri ve kredi görevlileri için CARES Yasası'ndan sonra yeni bir iş alanı açıldı.

Mart ayının ortasından Nisan ayının başına kadar bildirilen Monster verilerinden üç önemli çıkarım:

1. İş güvenliği

İş arayanların ve işverenlerin verilerine göre, çoğu işveren (% 58) iş güvenliği hakkında endişeler bildirmekte ve işverenlerin daha fazlası (% 67) bu endişeleri bildirmektedir. Aktif iş arayanlar işgücünün% 34'ünü temsil eder, ancak başarı ile ilgili endişelerini ifade eder. Ve işçilerin yaklaşık yarısı (% 46), uzaktan çalışmaya geçerek, "artan sağlık ve güvenlik protokolleri (resmi veya kişisel olarak uygulanan) ve artık duygusal etkiyi" COVID-19 sonrasında istihdamlarının değişmesini bekliyor. rapor devletler.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

2. Stres işçileri etkiliyor

Rapora göre, yaklaşık 7.000 ABD çalışanının% 73'ü kabus, odak kaybı, depresyon, öfke gibi zihinsel stres belirtileri bildirdi. Kilo dalgalanmaları, sırt ağrısı ve uykusuzluk gibi işçilerin yaklaşık üçte birinde (% 27) fiziksel semptomlar bildirilmiştir. Sağlık, çalışanların% 56'sı için 1 numaralı stres kaynağı olarak gösterilmektedir ve çalışanların% 80'i, streslerinin iş performanslarına zararlı olduğunu düşünmektedir. Bu, nasıl olduğunu gösteren araştırma tarafından gerçekleştirilir. işyerinde stres toksik olabilir.

GÖRMEK: Evden Çalışma Politikası (TechRepublic Premium)

3. İşgücü trendleri

COVID-19'un başlangıcından bu yana, 68 işverenin bir Canavar anketine göre çoğu şirket (% 65,1) iş ilanlarını kesiyor. Ve işverenler işten çıkarılmayı bekleyip beklemeyecekleri konusunda bölünmüş durumdalar – yarısından biraz fazlası (% 51.5) gelecekte işten çıkarmayı öngörmediklerini söylüyor. İyi haber, uzaktan işe alımın artması ve işverenlerin üçte ikisinden fazlası (% 72.2) bunun uygulanabilir bir seçenek olduğunu düşünüyor.
Son zorluklara yanıt olarak, Canavar ücretsiz iş ilanları çalışanları potansiyel işverenlere bağlamak amacıyla sağlık hizmeti sunucularını ön plana çıkarmak ve özel coronavirus açılış sayfası bu çalkantılı zaman boyunca işçiler için araçlar ile.

Ayrıca bakınız

Afrikalı-Amerikalı adam iş arama bilgisayar uygulamasını kullanarak çevrimiçi tarama iş

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*