COVID-19: LA'da sadece 11 gün içinde telekomünikasyon yapan 12.000 şehir çalışanı var

Koronavirüs pandemisi yayıldıkça, LA'nın BT departmanı hızla birçok şehir çalışanının evden çalışmasını sağlayacak bir sistem geliştirdi.

15 Şubat'tan önce, Los Angeles'taki 48.000 hükümet çalışanının çoğunun evden çalışmalarını sağlayacak resmi ve üretken bir altyapısı yoktu. Ama bu hızlı bir şekilde değişti. Kovid-19 pandemisi.

2 Mart'tan itibaren sadece iki gün içinde, şehirdeki yetkililer bilgi teknolojisi ofisi beyin fırtınası yaptı, tasarladı, yapılandırdı ve baştan sona web tabanlı bir evden çalışma sistemi kurdu ve daha sonra tasarlandığı gibi çalıştığından emin olmak için evlerinden kendi çalışanları kullanarak test etti.

13 Mart'ta ilk 12 şehir IT çalışanı yeni başlayan platformu deniyor ve deniyordu. Connect2LACityve tıpkı diğer şehir işçilerinin yakında yapacağı gibi, kendi köpek mamasını yeme ve operasyonu hakkında kendi derslerini öğrenme, adımlarını uzaktan yürütme. Bu testlerden sonra diğer çalışanlara bırakıldı ve bir hafta içinde 2.159 şehir çalışanı tarafından evden çalışmak için başarıyla kullanıldı.

Sistem, 1 Nisan'a kadar 11.600 kullanıcı ve 9 Nisan'a kadar toplam 18.170 kullanıcı ile büyümeye devam etti. 25.000 ya da daha fazla işçi nihayetinde gerektiği gibi kullanıyor olabilir.

Kasırga sarfiyatı 26 Şubat'ta başladı, CDC bunun artık ülke çapında kapatmaya neden olan bir pandemi sorusu olmadığını belirten bir rapor yayınladı. Şehrin bilgi teknolojisi ofisi CIO'su Ted Ross, "Gördüğümde, dedim ki, 'uh oh, evde çalışacak bir işgücünü gerçekten destekleyebilmemiz gerekiyor. Talimatımız yoktu, Sipariş yok. Ama biz CIO'nun ofisinde yönetici bir ekip olarak tartışmaya başladık. "

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

2 Mart'a kadar personel beyin fırtınası yaptı, kaynak olarak neyin mevcut olduğunu, neye ihtiyaç duyulacağını, kaç kullanıcının erişim gerektireceğini ve bunların nasıl hızlı bir şekilde bir araya getirilebileceğini inceliyordu. Ekip, başlangıçta 15.000 kullanıcıdan oluşan bir hedefle başladı.

Ross proje başladığında bunların hiçbiri yoktu.

"200'den az şehir çalışanı tarafından kullanılan eski bir VPN çözümümüz vardı, ancak güncel değil. İlk seçenek, eski VPN sistemini alıp dramatik bir şekilde genişletmekti, ancak çok verimsiz olduğu ve kullanıcı dostu olmadığı için bu reddedildi. Ekip daha sonra işçilere ev bilgisayarlarından ve diğer seçeneklerden iş bilgisayarlarına erişebilecekleri sistemlere baktı.

Ross, yazılıma erişimin nasıl sağlanacağı konusundaki tartışmalar başlayana kadar umut verici görünüyordu. Bir seçenek, belirli çalışanların belirli uygulamalara erişimini belirlemekti, ancak bu hızlı bir şekilde hantal ve yönetilmesi zorlaştı ve reddedildi.

Ross, "Büyüklüğümüzde bir kentin 42 departmanla bizi işçiler için doğru erişim haklarını vermeye ve yönetmeye çalışmamızın izinlerine koyacağını hemen anladık." Dedi. "Bu yüzden çalışanlara uygulamalar, ayarlar ve paylaşılan sürücüler gibi her şeyi kendi ofis makinelerine erişmeye karar verdik, böylece hepsini ev bilgisayarlarından kullanabilirler."

Bu işi yapmak için BT departmanı iki yazılım parçası için lisans aldı.kimlik yönetimi ve güvenli uzaktan erişim uygulamaları – iki satıcıdan güvenlik nedenleriyle adını vermeyi reddetti.

Personel tartışmaları sırasında üst düzey bir milletvekili tarafından sorulan en zorlu sorulardan biri, çalışanların evden çalışma düzenlemeleri nedeniyle paylaşılan sürücü erişimi gibi ofis içi bilgisayar yapılandırmalarının bazı özelliklerinden vazgeçip vazgeçip vazgeçmeyecekleri olduğunu söyledi. Ross.

"Bunun gerçekleşmesine izin vermemek, çalışanlara işyerinde sahip oldukları aynı araçları vermek bizim açımızdan çok önemli hale geldi, böylece onları evden de etkili bir şekilde çalıştırabiliriz." Dedi.

Çok sayıda girdi ve tartışma ile Connect2LACity platformu iki gün içinde oluşturuldu ve 13 Mart'ta teste tabi tutuldu. "Buna çok fazla insan attım," dedi Ross. Pakette bir web portalı ve güvenlik evde indirip ev bilgisayarlarına yükledikleri çalışanlar için verimlilik yazılımı. Uygulamalar masaüstü ve dizüstü bilgisayar Windows ve Mac makinelerinin yanı sıra tabletler ve hatta Chromebook'lar için de mevcuttur. Sistem ayrıca çok faktörlü kimlik doğrulama, kimlik yönetimi, uzaktan erişim yetenekleri ve daha fazlasını içerir.

Platform geliştirilirken, BT ekibi sistemi nasıl kullanacaklarını belirlemek için diğer şehir bölümlerindeki liderlerle birlikte çalıştı, böylece nasıl çalışacakları ve kullanmaya nasıl başlayacaklarına dair talimatlar verilebilir.

"Daha sonra neye ihtiyacımız olacağını bilmiyorduk, bu yüzden herhangi bir senaryoyu halledebilecek bir şey geliştirmeye çalıştık," dedi Ross. Orijinal 12 BT departmanı test edicisini kullanım platformu ile birlikte göndermek, sorunların işçilerin geri kalanına dağıtılmadan çözülmesini sağlamak için yapıldı.

"Bazı erişim sorunları vardı, bazı talimat sorunları vardı," dedi Ross. "Binlerce insana dağıtılmadan önce öğrenmek istediğiniz her türlü şeydi." Sistem ölçeklendirilebilir, böylece gerektiğinde 25.000 veya daha fazla çalışana genişletilebilir.

Platformu geliştirmede en büyük rolü oynayan grup, BT departmanının proje için kullanıcı, ağ ve veri merkezi güvenliğine odaklanan güvenlik ekibiydi. "Bu, her şeyden önce güvenlik göz önünde bulundurularak oluşturuldu," dedi Ross.

Görmek: Windows 10 güvenliği: İş dünyası liderleri için kılavuz (TechRepublic Premium)

BT ofisinde 25 çalışan, hızlı bir şekilde tamamlanması için beyin fırtınasından uygulamaya kadar proje üzerinde çalıştı ve yardım masası desteği de sağladı.

Uygulama eğrisi – sadece birkaç hafta içinde 18.000'den fazla kullanıcının çevrimiçi olmasını sağlamak "şaşırtıcı" dedi. Diyerek şöyle devam etti: "İlk iki hafta normal yardım masası biletlerinin sekiz katı gibi bir şeyimiz vardı. Normalde haftada yaklaşık 150 ila 200'ümüz var. İlk hafta 1.500'ün üzerinde olduk."

Bu yardım masası talepleri, sorun raporlarından ziyade yardım için büyük memnuniyetti.

Sistem şu ana kadar olumlu sonuçlar gösteriyor. Örneğin, evden çalışma durumundan önce, şehir çalışanları haftada yaklaşık 100 ila 200 kez Google Hangouts Meet video konferans için kullanıyorlardı. Uzak platformu kullanan şehir çalışanları artık Google Hangouts Meet'u günde ortalama 2.000 defadan fazla kullanıyor.

İşçilerin evde kendi bilgisayarlarını kullanma stratejisi seçildi, çünkü pandemi dizüstü bilgisayar pazarını zaten sıkılaştırmıştı ve şu an işçiler için yeterince yeni makine almayı, yapılandırmayı ve güvenle dağıtmayı neredeyse imkansız hale getirdi.

Ross, "Her işçi için yeni bir dizüstü bilgisayar sağlamak isterdim, ancak tedarik zinciri sorunları var" dedi. "Şehir çalışanlarına kendi ev bilgisayarlarını kullanmaya istekli oldukları için 'şapka çıkarıyorum' diyorum. Şehir çalışmalarını bu makinelerde korumalı hale getirmek için özel adımlar attık."

Bazı kullanıcılar için ortaya çıkan en büyük sorun, evlerindeki bağlantı sorunlarıydı, ancak şehir, bu sorunları gidermek ve gerektiğinde hizmetlerini artırmak için yerel internet sağlayıcılarını başarılı bir şekilde lobi yapıyor.

Evde internet erişimi olmayan şehir işçilerine, gerektiğinde bu cihazları bağlantı için mobil erişim noktası olarak kullanabilmeleri için yeni iş akıllı telefonları sağlanıyor. Birkaç yüz çalışana, internet erişimini sağlamak için taşınabilir erişim noktaları sağlanmıştır.

Ross, projenin başarısının belediye başkanının ofisinden ve kentin BT departmanı çalışanlarının desteğinin yanı sıra geri bildirim ve yardım sağlayan odak gruplarından gelen girdiler sayesinde mümkün olduğunu söyledi.

"Gücümüz, odak gruplarını kullanma yeteneğimizdir." Dedi. "Departmanımdaki son derece teknik olmayan insanları aldık ve ne yaptığımızı gözden geçirmelerini sağladık. Sanırım bu, kullanmaya devam etmemiz için harika bir dersdi. Bu biraz bulanık – kısa sürede ne olması gerekiyordu Tüm ekibimin ve diğer ekiplerin harika çalışması. "

Bu arada, tüm bunlar gerçekleşmeden hemen önce, şehrin BT departmanı veri merkezi projesi ve ana bilgisayarını başka bir yere taşımıştı.

"Şu anda bu yeni veri merkezine sahip olmak mükemmel," dedi Ross. Diyerek şöyle devam etti: "Bu, pandemi durumuna tepki vermemize yardımcı oluyor. Ana çerçeveyi Kaliforniya'daki ofislere taşıdık. Tamamladığımız için çok büyük projelerimiz vardı, çünkü şimdi tamamlamaları çok zor olacak."

Ayrıca bakınız

image-3choness.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/04/03/2187cee4-e5b2-4991-b8a0-bd416ef5ea4d/resize/770x/4622bd4a1ad42cb6d229f85abimf46 -3choness.jpg

Fotoğraf: iStockphoto / choness

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*