COVID-19 salgını sırasında uzaktan çalışanların moralinin artırılması

Koronavirüs, dünya genelindeki şirketleri dağıtılmış takım modeline doğru ilerlemeye zorluyor. Çalışanlarınız uzaktan çalışıyor olsa da, bu yeni sanal ortamın moral zarar vermesine gerek yoktur.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/70019f2f-4993-4bd6-85d5-14d2e83b6a82/resize/770x/b602a251991efad8332bd217d0f0df98/istock-1064000". = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: nortonrsx, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Online kulaklık ile konuşurken yakışıklı rahat iş adamı.

Resim: nortonrsx, Getty Images / iStockphoto

Bunlar, küresel iş dünyasında benzeri görülmemiş eylemler gerektiren eşi görülmemiş zamanlardır ve bu da sanal bir iş gücüne geçmek anlamına gelir. Şirketler artık COVID-19'un günlük operasyonlar ve takım etkileşimleri üzerindeki etkisiyle boğuşmak zorunda kaldığı için uzaktan çalışma burada olabilir. Daha endişe verici olan, virüsün bir süre yıkıcı bir sağlık krizi olarak kalması ve iyileşmeden önce daha da kötüleşmesidir.

GÖRMEK: BT uzmanının uzaktan çalışma yol haritası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Öz-izolasyon ve karantinalar kaldırıldıktan çok sonra, etki, şirketleri ileride tamamen veya kısmen uzak bir işgücü düşünüp düşünmeyeceklerini merak etmeye bırakacaktır. Kapsayıcı ve yavaş bir COVID-19 çözümü bulunana kadar, şirketler için uzaktan çalışanların moralini artırmanın yollarını bulmak giderek daha önemli hale gelecektir. Takımları birbirine bağlı ve üretken tutmak için bazı ipuçları.

Şirket genelinde sanal video COVID-19 güncellemelerine ev sahipliği yapın

Bugün resmi olarak bir salgın olanla ilgileniyoruz, bu günlerde çoğu çalışanla ilgili daha az şey hissediyoruz. Çalışanların sakin kalmasına yardımcı olmak hayati bir girişimdir ve liderlik ekibinizin ciddiye alması gerekir. Moral, bu süre zarfında yarattığı belirsizlik nedeniyle muhtemelen düşüktür. Çalışanları COVID-19 gerçekleri hakkında güncel tutmak için haftalık veya periyodik video konferanslar düzenlemek önemlidir. Liderler sadece güncel gerçekleri değil aynı zamanda çalışanların ve ailelerinin başa çıkmalarına yardımcı olmak için üzerinde çalıştıkları şeyleri paylaşarak sinirleri yatıştırmak için çok şey yapabilirler.

GÖRMEK: Evden çalışanların ustalaşması için 8 iletişim ipucu (TechRepublic)

Takım sağlığı check-in'leri

Yalnızca işle ilgili konuları tartışmakla kalmayıp aynı zamanda ekip üyelerinin nasıl çalıştığını görmek için bir check-in yapmak için haftalık sanal ekip toplantısı ayarlayın. Bu, takım liderleri ve takım üyelerinin birbirlerine desteklerini göstermeleri ve sağlıklı kalmaları için yararlı buldukları ipuçları sunmaları için mükemmel bir yoldur. Bu, tartışma için otorite sitelerinden gerçeklere dayalı videoları ve haberleri paylaşmak için iyi bir zamandır. Bu süre boyunca düşük moralle uğraşırken mitler arasında sıralama ve kafaları sakin tutmak önemlidir.

Sağlık programlarını tekrar ziyaret edin

Çalışanlarınızın sağlığı hiçbir zaman zihinlerinde daha fazla risk altında olmamıştır. Şimdi sağlık programlarınızı tekrar ziyaret etme ve çalışanlarınızın sağlığını korumak için hangi ek önlemlerin alınabileceğini belirleme zamanı. Belki çevrimiçi sağlık hizmeti talebi işleme geçmişte bir seçenek değildi, ancak şimdi olması gerekiyor. Çevrimiçi danışmanlık hizmetleri veya sanal doktor ziyaretleri sunmak için seçenekler var mı? Buradaki anahtar, sanal ekiplerinizin kendilerini riske atmadan sağlık hizmetlerine erişimini sağlamaktır.

GÖRMEK: Teknoloji uzmanının video konferans rehberi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Sanal kahve veya ikramiyeler

Ekibinizle birlikte en sevdikleri bistrodaki kahve şimdilik masa dışında olabilir. Bunun yerine, sanal bir kahve buluşması planlayın. Video konferans yazılımından yararlanın ve ekip üyelerinizden en sevdikleri içecekleri ve atıştırmalıkları almasını ve komik veya heyecan verici bir şey paylaşmaya hazır olmalarını isteyin. İş yok: Sadece eğlence. Evcil hayvanlarınız hakkında, hobi gibi ilgi çekici bulduğunuz bir şey hakkında kimsenin paylaşmak istediği hakkında konuşun. Küçük bir pick-me-up olarak, sanal bir hediye kartı sunarak ekibinizi zor bir zamanda bu kadar harika olduğu için ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Bunun pahalı olması gerekmediğini unutmayın; ekip üyelerinize sabırsızlıkla beklemeleri gereken bir şey vermekle ilgilidir.

Bir oyunu veya etkinliği birlikte izleyin

Belki daha önce yayınlanan bir oyunu veya etkinliği birlikte izlemek, ekibinizin yıkıcı zamanlarda bir pick-up olarak ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Büyük toplantılar hala mümkündür (neredeyse) – tek ihtiyacınız olan bir davet, bazı atıştırmalıklar ve birlikte vakit geçirmeye ilgi – ve elbette doğru teknoloji.

COVID-19 ve sonrasında sanal ekibinizin moralini artırmanın tek yolu bunlar değil. Kilit nokta, ilk olarak takımlarınızın moral azalması yaşayacağını fark etmek ve ardından bu konuda bir şeyler yapmaya karar vermek.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*