COVID-19, şirketleri işgücü maliyetlerini düşürmeye nasıl zorluyor?

Koronavirüs nedeniyle, Gartner'a göre, birçok şirket işe alım donmalarını ve küçülmeyi ve ikinci bir kesim turuna hazırlanıyor.


COVID-19 salgını
birçok profesyonel, halk sağlığı tehdidi nedeniyle fiziksel işyerinden uzak işlere geçtiği için işgücünü kökten değiştirdi. (Ve bu seçeneğin avantajına sahip olmayan birçoğu işten çıkarmalar ve azalan istihdam ile mücadele ediyor). COVID-19 Şirketler kapandığı için virüs ekonomiye büyük bir darbe vurdu, seyahat ve konaklama endüstrileri neredeyse çöktü ve borsa daldı. Salgın yavaşlama belirtisi göstermediği için, birçok işletme gelirde ciddi bir düşüş yaşıyor ve ayakta kalmak için harcamalarını yeniden düşünmek zorunda kalıyor: Ve kaçınılmaz olarak, işgücü maliyetleri listenin en üstüne çıkıyor.

TechRepublic'deki Yenilikler

23 Mart Gartner'dan anket 160 İK liderinin girdilerinden yola çıkarak şirketlerin konuya nasıl yaklaştığını inceliyor. Sonuçlar, İK departmanlarının çoğunun maliyet düşürmeye başladığını gösteriyor – katılımcıların neredeyse yarısı (% 49) işe alım dondurmaları uyguladı ve% 41'i teknolojiyi daha verimli kullanmak için çaba sarf ediyor. Bununla birlikte raporda, birçok şirketin daha fazla ölçekli kesintileri önlemeye odaklanmak yerine daha büyük ölçekli kesintiler yapmaya devam ettikleri de ortaya çıkıyor. Veriler ayrıca yakın gelecekte işten çıkarmalar, tüyler ve diğer küçülme biçimlerini de içeren daha büyük maliyet düşürücü önlemlerin ikinci turunu görmeyi beklememizi önermektedir.

Basın açıklamasında Gartner İK uygulamasında üst düzey analist Matthias Graf, "İK liderleri maliyet düşürücü tedbirleri başlatma konusunda temkinli davranırken, maliyetleri yönetmek için daha güçlü adımlar atma olasılığına hazırlanıyorlar." Dedi.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Rapordaki üç önemli çıkarım:

1. İK harcamalarıyla mücadele

Ankete katılan İK liderlerinin yaklaşık üçte biri (% 27) İK hizmetlerini ve süreçlerini azalttıklarını belirtiyor. Danışmanların harcamaları da hedeflenmiştir, katılımcıların% 12'si şirketlerinin bu alandaki harcamaları durdurduğunu veya azalttığını belirtmiştir.

2. Katılımcıların üçte biri işgücü kesintisi başlatmadı

İK liderlerinin yüzde yirmi yedisi henüz iş gücünü azaltma planlarına başlamadıklarını söylüyor. Katılımcılar yakında ikinci bir tur atmaya hazırlanıyor.

3. Kuruluşlar harcamaları optimize etmek için mücadele ediyor

İK liderlerinin neredeyse yarısının (% 42) zaten sahip olduklarından daha fazla para biriktirmeyi zor bulduklarını – katılımcıların% 25'inden fazlasının "geçici maliyet azaltma baskısı" ile karşılaşmanın zor olduğunu belirtiyor. Graf, daha fazla işgücü kesintisinden kaçınmak için şirketlerin "mevcut ve planlanan projeleri yeniden önceliklendirmeye baktıklarını" ve "personeli diğer iş birimleri genelinde diğer işlevler ve projeler için kullanılabilir hale getirmeyi düşünmelerini" önerir.

Ayrıca bakınız

kadın çalışan bir işten çıkmak için kutu ambalaj

Resim: Chalirmpoj Pimpisarn, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*