Daha düşük ağ hızları büyük verilere nasıl yarar sağlayabilir?

CIO'lar ve büyük veri planlamacılarının finansal şapkalarını takmaları ve veri taşıma maliyetini düşünmeleri gerekir

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/09/39a62c89-b1b3-41f2-be41-be735eca7864/resize/770x/8c1c65b0f3dfe405d90cf33a5d463ef8/istock-120.40132.40" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Mavi Gezegen Stüdyosu, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">İşletme ve Finans Kavramı İçin Veri Analizi

Görüntü: Mavi Gezegen Stüdyosu, Getty Images / iStockphoto

Şunun önemini düşünmeyen bir şirket veya iletişim sağlayıcısı yok 5G ağlarıkadar düşük gecikme süresi ve veri aktarım hızı vaat ediyor. 4G ağ benzerlerinden 100 kat daha hızlı. Bu yüksek hızlı ağların büyük veri yükleri için yararı, “5G ve hatta 4G kapasitesi için ekstra para ödemenin büyük verilerle bile anlamlı olmadığı durumlar da vardır.

GÖRMEK: Özel rapor: Reçeteli analitik ile nasıl kazanılır (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

2G ve hatta 0G ağları gibi daha yavaş veri aktarımının dünyaya getirebileceği avantajlardan yararlanmak Nesnelerin interneti (IoT), lojistik sektöründeki operatörler için küresel bir "yavaş G" iletişim ağı sunan Sigfox gibi şirketlerdir.

Sigfox küresel iş geliştirme başkan yardımcısı Ajay Rane "Odak noktamız varlık takibi" dedi. "Şirketler, ödeme yaptıkları iletişimin maliyetini düşürebildiğinde, izledikleri varlıklar için genellikle daha iyi yatırım getirisi (YG) bulur."

Rane elma taşıyan kamyon örneğini gösterdi.

"Elmalar palet başına 50 ila 100 dolar değerinde olabilir" dedi. "Firmalar, yükün görece düşük değeri göz önüne alındığında, ağları için yüksek güçlü iletişim kurmanın buna değip değmeyeceğini kendileri sorabilirler. Bu durumlarda, 2G veya 0-G seviyesinde hızlarla iletişimi kullanmanın bir avantajı vardır. , çünkü çok daha ucuz ve YG'ye daha hızlı ulaşabilirsiniz. "

GÖRMEK: Afet yardımı çalışanları çabalarını desteklemek ve ölçmek için veri analitiğini nasıl kullanıyor (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İşte bir örnek: Büyük bir lastik üreticisi, çeşitli üçüncü taraf lojistik (3PL) şirketlerinin kapladığı ve mağazalara teslim ettiği konteynerlerini izlemek istiyor. Amaç, her konteyner için en iyi rotayı belirlemektir ve strateji her 3PL'nin rotasını izlemek ve her bir rota için hangi 3PL'nin en iyi teslimat ve maliyet seçimi olduğunu belirlemektir.

Bu durumda, IoT büyük verileri izlenir, ancak gelen verilerin gerçek zamanlı veya gerçek zamanlıya yakın olması gerekmez – sadece analiz amacıyla toplanması gerekir. Bu durumda karar, verilerin gerçek zamanlı olarak teslim edilmesi gerekmediğinden 2G veri aktarım hızlarını kullanmaktır. Daha hızlı bir şekilde elde edilebilecek önemli maliyet tasarrufu ve yatırım getirisi de vardır.

Bunun gibi kullanım durumları diğer büyük veri işlemlerine daha düşük maliyetle uygulanabilir, ancak bunu yapan şirketler yeterli midir?

Ağ, bant genişliği ve veri aktarım hızları büyük veri planlamanın ayrılmaz bir parçasıancak şirketler doğru veri türlerini elde etmekle uğraşırken, işletmecilik analizi geliştirmek ve işletmelerini dönüştürmek, ağla ilgili konular genellikle ikincil bir konum alabilir. Sonuç olarak, varsayılan, verileri bir 4G ağı üzerinden çalıştırmak olabilir – iletişimdeki YG bunu garanti edemeyebilir.

GÖRMEK: Büyük veri yönetimi ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Rane, "4G veya daha yüksek bir ağın pahalı bir dağıtımını garanti etmek için değer sağlayamayabilecek birçok şirket varlığı var." Dedi. "Bu ağlar için temel bir yonga seti 100 $ 'a kadar çıkabilir. 2G ağı için maliyet 20 $' a benzer."

Bu nedenle CIO'lar ve büyük veri planlamacıları, doğru veri türlerini toplama ve etkili analitik sunma mekaniğini düşündükleri kadar finansal şapkalarını takmalı ve veri aktarımı hakkında düşünmelidirler. İş kararları için en iyi büyük veri analizi sonuçlarını ve değerini ve aynı zamanda sonuç için en iyi sonuçları sunabileceklerdir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*