Daha iyi bir çalışma geleceği geliyor, ancak yalnızca şimdi doğru seçimleri yaparsak

Hibrit çalışma sadece ofis veya teknolojiyle ilgili değildir. Kuruluşlar işin geleceği için planlarını hazırlarken, çalışan deneyimini de yeniden düşünmeleri gerekir.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/27/e567c769-a0e3-4d6a-9a81-8e9840441bc4/man-working-from-home-remote-work-sunset .jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Hibrit çalışma daha fazla esneklik vaat ediyor, ancak bu sadece evden çalışmaktan daha fazlası anlamına geliyor.

"data-credit =" Resim: Alistair Berg / Getty ">adam-çalışan-evden-uzaktan-çalışma-sunset.jpg

Hibrit çalışma daha fazla esneklik vaat ediyor, ancak bu sadece evden çalışmaktan daha fazlası anlamına geliyor.

Resim: Alistair Berg / Getty

Evden çalışmak. Çağrıları yakınlaştır. Sanal işe gidip gelme. Birçoğu için, iş deneyimimiz son 14 ayda büyük ölçüde değişti – ve hepsi daha iyisi için değil.

Uzaktan çalışma, COVID-19'un zorluklarına karşı gerekli bir yanıt oldu ve işlerini evde yapabilenlerin çoğunun, işyerleri pandemiye kapılarını kapattığı için işte kalmalarına izin verdi.

Mükemmel bir geçiş olmaktan çok uzaktı, ancak yeni, dijital olarak etkinleştirilen iş benliklerimize, en azından işlerimizi nasıl ve nerede yaptığımız konusunda daha fazla söz hakkına sahip olduğumuz bir gelecek vaat ediliyor – ya da 'hibrit' çalışmalarla ilgili aldatmaca bizi inan.

Bununla birlikte, sıfır işe gidip gelme olasılıkları ve bu özellikle sinir bozucu meslektaşla karşılaşmak için potansiyel olarak daha az fırsat arasında, işimizi ofis ve evlerimiz arasında bölme yeteneği, işletmeler için bir dizi zor soruyu gündeme getiriyor.

Örneğin, ofis artık çalışma gününün merkez üssü olmadığında işverenler kurumsal kültürü nasıl inşa ediyor ve sürdürüyor? Aynı şekilde, uzaktan çalışmak için teknik veya pratik kaynaklara sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, çalışanların esnek çalışma vaatlerinden yararlanabilmeleri için uzaktan çalışan ve olmayanların deneyimlerini nasıl yönetiyorlar?

İngiltere'nin Chartered Personel ve Geliştirme Enstitüsü'nde (CIPD) kamu politikası başkanı Ben Willmott, bu işverenlerin hibrit stratejilerini tasarlarken düşünmeleri gereken bir şey olduğunu söylüyor.

Willmott, TechRepublic'e "Tehlike, şu anda işverenlerin orantısız bir şekilde ev ve hibrit çalışma düzenlemelerini optimize etmeye odaklandıklarını ve esnek saatler söz konusu olduğunda gözlerinin gözden kaçtığını biliyoruz," dedi.

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

"Hibrit bir şekilde evden çalışabilen insanların oldukça fazla esneklikten yararlandığı ve fiziksel işyerine katılmak zorunda olanların çok az şeye sahip olduğu bu iki katmanlı işgücüne sahipseniz bu bir risktir."

Çoğu işletme, ofis tabanlı çalışanlara gelecekte daha sık uzaktan çalışma özgürlüğü verme fikrine heves – ya da en azından kabul – gösterdi.

Elbette, veriler bu görüşü destekliyor gibi görünüyor – ve pek çoğu var. Göre CIPD tarafından araştırma Örneğin Şubat ayında, işverenlerin% 63'ü gelecekte uzaktan ve yerinde çalışma kombinasyonunu uygulamaya koymayı veya genişletmeyi planlıyor.

Ancak dünyanın artık kilidi açılmaya başlamasıyla birlikte, işletmelerin bu yeni çalışma yöntemlerini uzun vadede nasıl yöneteceklerini, özellikle de işgücünün büyük bir kısmı yüksek oranda dağıtılacaksa, halletmeleri gerekiyor.

Willmott, bu, çalışanların evden veya ofiste çalışıp çalışmadıklarının değerlendirilmesinden çok daha fazlasını kapsadığını söylüyor. "Bence (işverenler) gelecekte işlerini nasıl ayarlayacaklarını veya buna uyum sağlayacaklarını düşünürken bir dizi konuyu gerçekten düşünmek zorunda," diyor.

"Mümkün olduğu kadar çok insan için mümkün olan en iyi şekilde işbirliği ve işyerini kullanma fırsatlarını nasıl optimize edebiliriz?"

Teknoloji yara bandı

Teknoloji, geçtiğimiz yıl uzaktan toplu çalışma için aracı bir çözüm sundu, ancak uygulamalar ve yazılım platformları, çalışma şeklimizdeki kalıcı bir değişikliğin her şeyi kapsayan yanıtı değil.

Ayrıca, teknolojinin uzaktan çalışmayı mümkün kıldığını ve mümkün kıldığını, ancak aynı zamanda sınırlarımızı çok test ettiğini de dikkate almak gerekir
ne kadar dijital etkileşime dayanabiliriz

hayat diğer kaçış biçimlerini sınırladığında.

Gartner'ın insan kaynakları bölümünün başkan yardımcısı Caroline Walsh, çoğu zaman kurumların, pilleri zaten bitmiş çalışanlar üzerindeki etkisini düşünmek için duraklamadan, uzaktan çalışma gereksinimleri için altın mermi olarak teknolojiye yöneldiğini görüyor.

"Bunu geçen yıl içinde bulduk, İK liderlerinin% 84'ü Sanal toplantılar için yeni araçlar sundu, "diyor Walsh TechRepublic'e.

"Bu yeni araçları getiriyorlar, yeni teknolojiyi uyguluyorlar ve ayrıca üretkenliği izlemek için yönetici / çalışan check-in'lerine yönelik beklentilerini artırıyorlar.

"Bulduğumuz şey, bunun çalışanların yorgunluğuna kesinlikle katkıda bulunduğudur."

Uzak dünyadaki çalışanların dijital dikkat dağıtıcı unsurların veya sanal aşırı yüklemenin kurbanı olma olasılığı daha yüksektir ve bunun nedenini görmek kolaydır: sadece her zamankinden daha fazla görüntülü toplantı yapmak zorunda kalmıyoruz – bu da yaygın olarak bir tür dijital tükenmişliğe yol açıyor olarak anılır
"Yakınlaştırma yorgunluğu"

– ama iş ve ev yaşamlarımız giderek bire dönüştü.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakimdir; KOBİ'lerde VPN ve VDI daha az popüler (TechRepublic Premium)

Üstelik, daha fazla işveren, vaat edilen avantajlarını artırmaya başlıyor. verimlilik izleme yazılımı ve performans değerlendirmesinin diğer biçimleri.

Willmott'a göre, amaçlanan amaçlarının aksine, bu tür araçlar çalışanlar arasında stres, yorgunluk ve ilgisizlik duygularını daha da şiddetlendiriyor.

"İnsanların aşırı izlendiklerini veya işyerinde aşırı gözetim altında olduklarını düşündüklerinde, stres altında olduklarını hissetme olasılıklarının arttığını gösteren yayınlanmış bir araştırma var. İş kalitelerini düşürür, isteme olasılıkları daha yüksektir. örgütü terk edin ve bu onların örgütsel bağlılıklarını azaltır "diyor.

"Yapmak istediğimiz son şey, fiziksel işyerinde mevcut olma konusundaki endişelerden, dijital işyerinde sunumla ilgili endişelere geçiş yapmaktır."

Her şeye rağmen, birçok kuruluş, uzaktan çalışma zincirlerinde algılanan herhangi bir kırılmanın cevabı olarak hala en son parlak şeye bakıyor. Walsh, "Bir yatırımın sorunu çözeceğine inanarak teknolojiye hızlı geçişi görüyoruz" diyor.

"Ancak altta yatan endişelerden bazılarına gerçekten değinmeden, bir sonraki teknolojiye koşan kuruluşların, bu yorgunluğa neyin neden olabileceğini ve bu zihinsel, duygusal veya fiziksel sağlık zorluklarının bazılarına neyin neden olabileceğini gerçekten düşünmeden endişeleniyorum. bu yatırımlarla hayal kırıklığına uğrayacağız. "

Ofis çok yaşa?

Neyse ki, çoğu işveren, işgücünün refahına öncelik vermenin,
iş tatmini, üretkenlik ve en iyi yetenekleri elde tutma

.

Hem Walsh hem de Wilmott, çalışanların ihtiyaçlarına yeniden odaklanmanın, pandemi sonrası iş deneyimini tanımlayan şey olabileceğine inanıyor. Walsh'a göre bu, 9-5 saatlerinde olanların aksine, işin çalışanların hayatına bir bütün olarak nasıl oturduğuna daha fazla dikkat etmek anlamına geliyor.

Aynı zamanda, çalışanların yöneticileriyle ve ekipleriyle birlikte çalışarak, en üretken olmalarına olanak tanıyan çalışma yöntemlerini tasarlamaları anlamına gelir. Walsh, "Birkaç yıl önce, çalışan deneyiminin gerçekten ofiste olan ve kişinin ofise girdiği andan günün sonunda ayrıldığı ana kadar olan her şey olduğunu gördük," diyor.

"Şimdi, kuruluşlar iş hayatı ile tüm yaşamın iç içe geçtiğini görmeye başladıkça, çalışan deneyimini ofisten çok daha fazlasını kapsayan gerçekten görmeye başlıyoruz. Şimdi bu işin yapıldığı ev anlamına geliyor, ama aynı zamanda çalışanların işlerini yaparken sahip oldukları deneyim anlamına gelir. "

Ofis alanı da önemli bir yeniden düşünmeye ihtiyaç duyacaktır; sadece düzeninde değil, hibrit bir işgücü için en iyi şekilde nasıl kullanılabileceği.

GÖRMEK: Kilitlendikten sonra hayat: Ofis işiniz asla eskisi gibi olmayacak – işte beklentileriniz (ZDNet)

Walsh'a göre, bazı kuruluşlar, uzaktan gerçekleştirilmesi gereken görevler yerine, hangi ofis alanlarının kullanılması gerektiği konusunda katı kurallar hazırlıyor.

Öncelikle ofis daha çok
ekip oluşturma ve işbirliği için bir merkez

bu arada, bireysel ve 'odaklanma' çalışmalarının evde yapılması daha olasıdır.

Yine de, tarihsel olarak işyeri kültürünün merkez noktasını oluşturan ofisler ile bu, organizasyon departmanlarından biraz yaratıcı düşünmeyi gerektirecektir. Walsh, "Bu, kültürü inşa etmek için alanı nasıl kullanacaklarını düşünebilen daha ilerici, yaratıcı organizasyonlara gerçek avantajlar göreceğimizi düşündüğüm bir alan," diyor.

"Bu sorunu çözmek isteyen gayrimenkul, İK ve BT arasında bir ortaklık görüyoruz."

Willmott, hibrit çalışma politikalarının sadece insanların nerede çalışabileceğine değil, aynı zamanda çalışanların işleri üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğuna ve özellikle uzaktan çalışmaya geçişte gelişme ve ilerleme fırsatlarına odaklanılması gerektiğine dikkat çekiyor. belirli rollerin doğasını değiştirir.

"İşverenler, insanların işleri uyum sağladıkça veya işleri uyum sağladığında ihtiyaç duydukları becerileri geliştirme fırsatına sahip olmaları için gerçekten çevrimiçi öğrenme ve geliştirmeden elde edilen potansiyeli en üst düzeye çıkarmaya ihtiyaç duyuyorlar" diyor.

"Ya da kuruluşlar, ürün veya hizmetlerin tasarlanma, üretilme veya teslim edilme şeklini değiştirecek şekilde teknolojiye yatırım yapıyorlarsa, aynı zamanda personel yetiştirmelerini de sağlamaları gerekir, böylece becerilere sahip olurlar. kolaylaştırın. "

Özellikle uzaktan çalışamayan çalışanlar için, çalışanların çalışma saatlerinde esneklik de ele alınmalıdır. Willmott, "Bu esnek çalışma düzenlemeleri için önemli ölçüde karşılanmamış talep olduğunu biliyoruz" diyor.

"İşlerinin doğası gereği evden çalışamayan insanlar için, işverenler esneklik için gerçekten daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacaklar – esnek zamanlı veya sıkıştırılmış saatler veya iş paylaşımı veya yarı zamanlı şeyler gibi şeyler. Çalışma."

Teknoloji çalışanlarını mutlu etmek

Neredeyse idealist bir çalışma vizyonu gibi geliyor, özellikle kariyerlerinin çoğunu rollerine nasıl yaklaştıkları ya da yapılandırdıkları konusunda çok az söz sahibi olarak bir masaya bağlı olarak geçirmiş olanlar için. Ancak kanıtlar, uzaktan çalışma yeteneği de dahil olmak üzere daha fazla esneklik sunan işletmelerin, en vasıflı işçileri çekip ellerinde tutacaklarını giderek daha fazla gösteriyor.

Özellikle teknoloji çalışanları
nerede çalıştıkları konusunda daha seçici.

Sektörler arasında bir yıllık hızlı dijital dönüşümün ardından bulut, siber güvenlik ve
yazılım geliştirme becerileri

zirveye çıkıyor. Bunu, teknoloji çalışanlarının giderek daha fazla
uzaktan çalışmak istemek

, ve
rolleri potansiyel olarak değiştirecek

eğer bunu yapmalarına izin veriyorsa ve esnek çalışma politikalarının en iyi dijital profesyonelleri cezbetmek için çok önemli olduğu mantığına dayanır.

Bununla birlikte, işletmeler kendi gündemlerini takip ediyorlar, Wilmott ve Walsh, kuruluşların,
hibrit geçişi hassas bir şekilde yönetme

.

Walsh, rolleri esas olarak yerinde olan çalışanlar için, kuruluşların uzaktan çalışabilenler için yararlanan faydalardan en azından bazılarını nasıl sunabileceklerini keşfetmeleri için yer olduğunu söylüyor. "Pozisyonlar var, beceri grupları var ve daha önce sahada olması gerektiğini düşündüğümüz roller var. Ama rolün uzaklara itilebilecek kısımları var mı?" diyor.

Walsh, esnekliğin mevcut olduğu ve olmadığı kişiler arasındaki bölünmenin önümüzdeki aylarda işletmeler için zor olacağına inanıyor. Öyle olsa bile, genel olarak iyimser bakış açısı. "Genel bakış açım umutlu, ancak temkinli bir şekilde umutlu" diyor.

"Umutluyum çünkü esnek, çalışan merkezli çalışma yöntemleri tasarlamak için her zamankinden daha fazla fırsatın olduğu ve gerçekten daha zorunlu olduğu bir anda. Ve teknolojiye sahibiz, araçlara sahibiz. mümkün."

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*