DevOps 2012'den beri nasıl gelişti?

O'Reilly'nin DevOps Nedir ?: Kod olarak Altyapı neredeyse sekiz yıl önce yayınlandı ve yazarın hangi tahminlerin gerçekleştiğini ve bundan sonra ne olacağını düşünüyoruz.

Mike Loukides uzun makaleyi yayınladığında DevOps nedir? O'Reilly Media için kitap formunda, tanınacak bir alt başlık verdi: Kod olarak Altyapı. Bu makale, sadece 20 sayfa uzunluğunda, birkaç önemli şey önerdi:

  1. Altyapı koda taşınır. Bulutta bulunan yazılımı çalıştıran sistemler kod ile oluşturulur.
  2. Operasyonların rolü takımlara taşınır.
  3. İzleme platforma taşınır. Kodlama yoluyla, yazılımımıza hizmet etmek için oluşturduğumuz sanal makineler yerleşik izlemeyi içerecektir.

Geliştirici içeriğini okumalı

Sekiz yıl sonra, bu tahminlerin doğru olup olmadığını, ne öğrendiğimizi ve belki de bundan sonra ne olacağını sormanın zamanı gelmiş olabilir.

GÖRMEK: Kubernetes güvenlik kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Kod Olarak Altyapı

Loukides'in denemesi, ChaosMonkey Netflix'te, altyapı çalışmaları yapan tam gelişmiş bilgisayar programlarıydı. O zaman en popüler fikir, insanların tam gelişmiş bilgisayar programcıları olacakları, uygulama kodunu çalıştıracak bir dizi sanal makine kurmak için Python veya belki Ruby'de programlar yazacakları operasyonlardı. Python ve Ruby müşterilerinin kaynakları, ölçeklendirmeyi, kullanılabilirliği vb. Yönetmesi gerekir.

Bu yazı yazmak zor, hata ayıklamak daha zor ve çalışmaya devam etmek neredeyse imkansız olduğu ortaya çıktı.

Endüstri birkaç güçlü yolla ilerledi.

İlk olarak, 2013 yılında Python Konferansı'nda Solomon Hykes ve Sebastien Pahl, Linux sistemleri için hafif bir sanallaştırma aracı olan Docker'ı tanıttı. Bir yıl sonra Google, Kubernetes'i açık kaynak yaptı. Kubernetes ve docker, geleneksel "kod olarak altyapı" arasında büyük bir fark yarattılar; kod odaklı olandan daha fazla yapılandırma ve komut güdümlüdürler.

Bunun için popüler terim bildirimsel DevOps'tur. Basitçe söylemek gerekirse, sunuculara nasıl "oluşturulacağını" söyleyen normal klasik kod yazmak yerine, ona "ne" olduğunu söyleyen ve bir komut çalıştıran bir yapılandırma dosyası oluşturursunuz. Kubernetes açısından bu, komut satırından bir dizi Kubectl komutunun yerine bir manifest dosyası veya daha kötüsü, kubectl komutlarını çalıştırmak için sonsuz bir "while" döngüsünde çalışan, sistemi izlemeye ve düzeltici olmaya çalışan bir Python programı aksiyon. Danışman ve eğitmen Bob Reselman, manifest dosyasının denetlenmesi ve kontrolü daha kolay olan yeniden kullanılabilir bir varlık yaratacağını öne sürüyor.

Kod olarak Altyapı, yazılımın her yönünü ele almasa da, ekiplerin genellikle kendilerini çalıştırabilecek mikro hizmetlerin yükselmesini sağlamada kritik öneme sahiptir.

Takımlara yönelik operasyonlar

En azından mikro hizmetler için, işlemlerin artık yazılım geliştirme ekibinin bir parçası olduğunu söylemek doğru olabilir. Yani yeni hizmetler için oluşturdukları hizmetleri destekleyen ekipler görüyorum. Bu birlikte çalıştığım her organizasyon değil, ama bu değişikliklerin hiçbiri her yerde değil. BT, büyük şehirlerin hala aynı gazetede, genellikle aynı medya şirketinde çalışan gazetelerin, radyo, televizyon, kablo ve web'in bulunduğu medya kadar yayılıyor.

Diğer bir yenilik ise tamamen yeni bir iş kategorisi, Yazılım Güvenilirliği Mühendisiveya SRE'ler. SRE'ler sistem kullanılabilirliği, gecikme süresi, performans, acil durum müdahalesi, kapasite vb. İçin sorumludur. Çok sayıda siteyi ve hizmeti izleyebilir ve düzeltici önlemler alabilirler. Bu, bir tür "DevOps" işi, çünkü yazılım geliştirme sürecini operasyonlara katıyor. Şahsen biraz üzgün buluyorum, çünkü birlikte çalışan geliştirme ve operasyonlar yerine tamamen yeni bir iş kategorisi icat ettik. Ölçeklenebilirlik sorunları olan büyük şirketlerle çalışıyor gibi görünüyor; daha küçük gruplar ekiplere operasyon yapabilirler.

Platformda izleme

Telefon ve yönlendirici ve web sunucusu ve mikro hizmet, veritabanı, şeylerin internet cihazına arasında birçok şey yanlış gidebilir. Kubernetes'te olmayan bir şey, umduğumuz izleme desteğidir. Bulut barındırma şirketleri, sunucuların sağlığına bakmak için şaşırtıcı gösterge tabloları sağlar, ancak iletileri izleme gözlenebilirlik, çoğu grubun kendi başına planlaması gereken bir şeydir.

Sıradaki şeyin bir parçası olabilir.

Sıradaki ne

Windows kapsayıcıları işe yarar olsa da, en azından belirli bir işletim sistemi için teoride, bir şirketin bunları gerçekten kullandığını henüz görmedim. Kubernetes, özellikle web ve belki de veritabanı sunucuları olmak üzere çoğunlukla linux sistemleri için bir çözüm olmaya devam etmektedir. Şimdilik, personel mühendisleri, geleneksel operasyon personelinin rol oynamaya devam edeceği heterojen bir ortamda çalışmaya alışmak zorunda kalacaklar.

Sonra izleme var. Bulut sistemlerini yöneten ve otomatik olarak monitörler ve denetim izleri oluşturan paketler ve Istio gibi açık kaynaklı sistemler vardır. Gördüğüm sorun, bulutta dolar olarak tercüme edilen büyük miktarda CPU / Üye gerektirmeleri. Ayrıca ağ gereksinimlerini kabaca iki katına çıkarabilirler. Bir kereden fazla bir şirketin, bir izleme sistemi uygulamak için sadece sistem gereksinimleri üretimi etkilediğinden on binlerce veya yüz binlerce dolar artı birkaç mühendis yılı harcadığını gördüm.

Ayrıca bakınız

10.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/12/06/d8b769b8-b140-489b-b33f-3d6ea5bb908c/resize/770x/874711fb94e277899f2cf682df7dc5cf..

Fotoğraf: iStockphoto / faithiecannoise

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*