Dijital çalışan deneyimine odaklanan BT liderleri, sektör ortalamasının neredeyse iki katı maaş alıyor

Yeni bir Nexthink raporuna göre, iş liderlerinin %96'sı DEX ile ilgili BT çalışmalarına daha fazla destek veriyor.

sonraki düşünce.jpg

Kaynak: Nexthink

Nexthink'in bağımsız bir anketine dayanan 2021 Dijital Çalışan Deneyimi Kariyer Sermayesi Raporuna göre, DEX pozisyonlarındaki çalışanlar ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'da ortalama 116.501 dolar maaş alıyor. Rapora göre, ABD'deki kıdemli DEX odaklı rollerde, ortalama BT maaşının (148,045 $) neredeyse %83 üzerinde kazanıyorlar. ABD'deki ortalama BT maaşı 80,832 dolar, rapora göre.

Nexthink, anket bulgularının, çalışanların deneyimlerinin ve işyeri teknolojisi ile etkileşimlerinin ölçülmesi ve iyileştirilmesi olan DEX'e odaklanmayı vurguladığını söyledi. Çalışma ortamları geliştikçe, BT ekipleri, uzak, hibrit ve yüz yüze ofisleri çalışanlar için daha adil, güvenilir ve esnek hale getirmek için uyum sağlamak zorunda kaldı. Araştırma, her beş BT uzmanından birinin artık haftalarının %70'inden fazlasını DEX ile ilgili faaliyetler üzerinde çalışarak geçirdiğini ortaya koydu.

Rapora göre, katılımcıların üçte birinden fazlası (%35) DEX rollerinin oranının 2020'de önemli ölçüde arttığını kabul etti. Nexthink raporuna göre şirketler, işin geleceğini yeniden tasarlamaya çalışırken, çalışanlara kusursuz bir dijital deneyim sağlamak, yeni yetenekleri çekmenin ve mevcut çalışanları elde tutmanın anahtarı olacak.

GÖRMEK: Bir İş Gücü Deneyimi Şefi yaratmanın zamanı geldi (Teknik Cumhuriyeti)

Aslında, ankete katılanların %96'sı iş liderlerinin DEX ile ilgili BT çalışmalarına destek verdiğini söyledi.

Bir BT yöneticisi Heller Search Associates CEO'su Martha Heller, "Bu bulgular, yönetici aramasında gördüğümüzle bağlantılı: Şirketler, BT ekiplerinin dijital dönüşümü yönlendirmesini ve çalışan memnuniyetini ve üretkenliğini destekleyen üstün dijital çalışan deneyimleri oluşturmasını istiyor" dedi. Bir açıklamada, CIO'lar, CTO'lar ve VP düzeyindeki kıdemli teknoloji liderleri konusunda uzmanlaşmış işe alım firması. "BT rolleri, biletleri kapatmaktan bir organizasyonun dijital stratejisini yeniden tasarlamaya doğru evrildikçe, çalışanlar daha sonra direktör veya yönetici düzeyinde daha stratejik pozisyonlar almaya daha iyi hazırlanacaklar."

Ankete katılanlar, DEX ile ilgili projelerin ve görevlerin çalışma haftasının önemli bir bölümünü almaya başladığını itiraf etti. Rapora göre, ortalama olarak, (%44) haftalarının neredeyse yarısını DEX ile ilgili alanlarda geçirdiğini bildirdi ve ankete katılanların yaklaşık beşte biri (%16) haftanın %70'inden fazlasını yalnızca çalışan deneyimi görevlerinde çalışarak geçirdiğini itiraf etti. .

Rapor ayrıca, DEX çalışanlarının gözlerini en iyi BT rollerine diktiklerini de ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde yetmişi, önümüzdeki beş yıl içinde kendilerini bir direktör, üst düzey yönetici veya CEO düzeyinde bir pozisyona geçtiğini düşündüklerini söyledi. Rapora göre, kariyer yolları çoğunlukla (%41) liyakate dayalı şirket içi terfi ile ilerliyor, ancak DEX profesyonelleri de hırslı ve %25'i daha üst düzey pozisyonlar için şirket içinde başvuracak.

Nexthink Strateji Başkanı Yassine Zaid yaptığı açıklamada, "BT endüstrisindeki değişim hızlanıyor" dedi. "Dijital bir stratejiye çalışan odaklı bir yaklaşım benimseyen şirketler, çalışanlarını ilk sıraya koyarak güçlendirir. Çalışanlara başarılı olmak için yetki verildiğinde, her düzeyde iş gelişir."

Zaid, bu nedenle, Nexthink'in dijital deneyim şefi veya dijital dönüşüm direktörü gibi unvanların ve pozisyonların her zamankinden daha yaygın hale geldiğini gördüğünü de sözlerine ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler uzaktan veya hibrit çalışma modellerini benimsemeye geçerken, dijital deneyimler genellikle çalışanlarının ve adaylarının sahip olduğu tek deneyimdir ve bu da onu liderlik için giderek daha kritik bir odak haline getirir. Nexthink, şirketleri bu önemli değişim boyunca desteklemek ve işin geleceğinde başarılı olmak için, bireylerin DEX'te kariyerlerini ve becerilerini geliştirmelerini sağlamak için BT profesyonellerinin uzmanlıklarını, fikirlerini ve acı noktalarını paylaşabilecekleri bir yer olan DEX Hub'ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. .

DEX Hub ayrıca kullanıcılara BT endüstrisinin maaş standartlarındaki perdeyi daha da kaldırmaya yardımcı olacak bir maaş hesaplayıcı sunacak. Kullanıcılar mevcut maaşlarını girebilir ve sektöre, şirket büyüklüğüne ve ülkeye göre diğer DEX çalışanlarıyla nasıl karşılaştırıldıklarını görebilir. Şirket, bu bilgilerin maaş müzakereleri ve BT gelişmeye ve büyümeye devam ederken çalışanların adil bir şekilde tazmin edilmesini sağlamak için anahtar olduğunu söyledi.

Zaid, "DEX Hub, BT uzmanlarının meslektaşlarından öğrenerek daha kazançlı bir kariyere yönelik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak önemli bir endüstri kaynağı olarak hizmet edecek." Dedi. "CIO'ların rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ve bu kaynak, her seviyedeki BT profesyonellerinin bilgilerini genişletmelerine, şirket içi uygulamalarını geliştirmelerine, kariyerlerini geliştirmelerine ve daha pek çok şeye yardımcı olacak."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*