Dijital dönüşüm zaman çizelgeleri, zayıf iletişim nedeniyle raydan çıkabilir: İşte yolda kalmanın yolu

Dijital dönüşüm projeleri zaman alır. Şirketinizin iletişiminin etkinliği, bu tür projelerin zaman çizelgesini önemli ölçüde etkileyecektir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/15/1e4c994b-bfae-4f09-b2c1-fd70a8714d27/resize/770x/42983a625b3e3d0e4cdf39de8bdac00f/poor-communication.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Fizkes/Shutterstock">Bir çalışana bağıran bir patron

Resim: Fizkes/Shutterstock

İletişim önemli bir faktördür dijital dönüşüm projeler. Dijital dönüşüm girişimlerinin zamanında başarıyla uygulanmasını sağlamak için, dijital dönüşümü geciktirmemek için iletişimin etkili ve zamanında olması gerekir.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Sadece açık iletişimi sürdürmek değil, aynı zamanda farklı yönetim seviyelerinde iletişimin sağlandığından emin olmak da önemlidir. İşte bu nedenle, bu personel seviyelerinin her birinin iyi iletişim uygulamalarını ve becerilerini benimsemesi gerekir.

Yönetim iletişimi

Yönetim ekibiniz, şirketin vizyon ve hedeflerinin yanı sıra değişimle ilgili hikaye ve beklentilerin tonunu belirler. Yönetim, dijital dönüşüm vizyonunu etkili bir şekilde iletemediğinde, uygulamayı %300'ün üzerinde yavaşlatabilir. Şirketinizin dönüşümden sorumlu şefinin ve diğer C-seviye yöneticilerinin aynı sayfada olduğundan emin olun. dönüşüm girişimlerinin uygulanması.

Üst düzey yöneticiler

Bir sonraki yönetim seviyesi, değişimin gerçekleşmesi için aciliyet tonunu belirleyen üst düzey yöneticilerdir. Topu bu mesajlaşmaya bırakmak, uygulamayı yaklaşık yüzde 52 oranında yavaşlatabilir. Kıdemli liderler sahip olmalıdır etkili iletişim becerileri ve özelliklerisakin, odaklanmış, kapsayıcı ve görünür gibi, her seviyeden katılım sağlayabilir.

Temel işlevsel roller

İşletmenizdeki işlevsel liderler, ekiplerin girişimler hakkında etkili bir şekilde işbirliği yapmasını sağlamaktan sorumludur. Bu liderler rollerinde etkisiz kalırlarsa, uygulama %54'e kadar gecikebilir.

GÖRMEK: Açık denizlerde yapay zeka: Dijital dönüşüm, küresel nakliyede devrim yaratıyor (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Dijital dönüşüm gecikmelerinde diğer birçok faktör rol oynamaktadır. Hatırlanması gereken en önemli şey, dijital dönüşüm başarısının piramidin ortasından veya altından başlamadığı, tepeden başladığıdır. Liderlik ekibinizin vizyonunu, beklentilerini ve hedeflerini ne kadar iyi ilettiği, dijital dönüşümün tonunu ve zaman çizelgesini belirler.

Etkili liderlik iletişimi ve dijital dönüşüm için 3 anahtar

Kuruluşunuzda etkili iletişimin anahtarı çalışanlarınızdadır. Bu pozisyonlar için doğru kişileri işe almak çok önemlidir.

1. Teknolojiden anlayan liderleri işe alın

Bu adım hayati önem taşımaktadır. Mckinsey'e göre, şirketler Baş dijital görevlilerin başarılı bir dijital dönüşüm bildirme olasılığı diğerlerine göre 1,6 kat daha fazladır. Ama bu sadece dümende bir CDO'ya sahip olmakla ilgili değil. Mesajların şirketinizde net bir şekilde alındığından emin olmak için diğer proje ve değişim yönetimi liderleriyle yakın çalışmalıdırlar. Mesajlar da zamanında iletilmelidir.

2. Dönüşüme özel roller alın

Diğer bir anahtar, dijital benimseme ve değişim yönetimine odaklanan dönüşüme özel roller almaktır. Üst düzey liderlerin ve yöneticilerin dahil olması yeterli değildir. Çalışanlar, müşteriler, satıcılar ve diğer paydaşlar, işler değiştikçe düzenli olarak gidip iletişim kurabilecekleri liderlere sahip olmalıdır.

3. Dijital odaklı yetenekleri işe alın

Tüm şirketinizde dönüşümsel değişimin mümkün olmasını sağlamanın bir parçası, doğru zihniyetle yetenekleri işe almak veya eğitmektir – dijital benimseme iyidir. Her düzeyde satın alma ile ilgili. Bu, sürdürülebilir, kültürel ve davranışsal değişimi sağlamak ve düzenli ve sürekli diyalog yaratmak anlamına gelir. Bu diyalog en baştan başlamalı ve şirketinizin tamamına süzülmeli, herkesi etkili ve zamanında iletişim kurmaya, fikirleri paylaşmaya ve liderlik ekibiniz tarafından desteklenmeye teşvik etmelidir.

Başarılı girişimlerin uygulanmasında ve benimsenmesinde iletişimin en önemli rollerden birini oynadığı bir sır değil. Yukarıdan aşağıya etkili ve zamanında iletişim, dijital dönüşüm stratejilerinin başarısında kritik bir faktördür. Komuta zincirinde ne kadar yüksek olursa, başarılı benimseme ve zamanlama üzerindeki etkisi o kadar önemli olur.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*