Dökümhaneler, küresel çip sıkıntısı ortasında büyük paralar ve rekor gelir elde ediyor

Bir çip kıtlığı, sayısız endüstriyi baltalamaya devam ediyor. Yeni bir rapor dökümhane kapasitelerini, değişen talebi, hükümet etkisini vurguluyor ve ikinci çeyrek büyümesini tahmin ediyor.

tedarik.jpg

Resim: GettyImages/Berkah

Küresel bir çip kıtlığı, endüstrilerdeki şirketleri zorlamaya devam ediyor ve bu da oyun konsollarından arabalara kadar her şey için lojistik darboğazlar. Pazar araştırma ve danışmanlık şirketi TrendForce, Pazartesi günü bir bildiri en iyi dökümhanelerde rekor kıran geliri ve yarı iletken kıtlığı arasında yükselen fiyatları vurgulayarak.

"Çeşitli uç cihazlara yönelik artan talepler nedeniyle, üreticiler bileşen tedarik faaliyetlerini hızlandırıyor ve sonuç olarak dökümhane kapasiteleri 2020'den beri yetersiz kalıyor, çeşitli dökümhaneler gofret fiyatlarını yükseltiyor ve karlılığı sağlamak için ürün karışımlarını ayarlıyor. TrendForce analisti Joanne Chiao, raporla ilgili bir blog yazısında dedi.

Küresel talaş sıkıntısı: Dökümhaneler ve üretim

TrendForce'a göre, 2021'in ilk çeyreğinde, ilk 10 dökümhanenin geliri 22.75 milyar $'lık rekor bir artışla çeyreğe göre %1'lik bir artış gösterdi ve bu sıçramalar, "4Ç20'nin sonucunun bazı muhteşem sitelerde gelir karşılaştırması ve elektrik kesintisi olayları."

Pazar payının %55'i ile TSMC, rapora göre çeyreğe göre %2'lik bir artışı temsil eden üç aylık gelirde 12.9 milyar dolar ile TrendForce'un dökümhaneler listesinin zirvesinde yer aldı ve TSMC'nin 7nm ve 16/12nm düğümleri dökümhanenin " ana gelir sürücüleri." Rapora göre, AMD, MediaTek ve Qualcomm'dan gelen siparişler nedeniyle 7nm dökümhane hizmeti geliri, 2021'in ilk çeyreği için çeyreğe göre %23'lük bir artışı temsil eden "istikrarlı bir hızda yükselmeye devam etti".

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

TSMC'nin 16/12nm dökümhane hizmeti geliri, "Bitmain "kripto para madenciliği makineleri" ve MediaTek 5G radyo frekansı alıcı-vericileri ile ilgili talep nedeniyle arttı, raporda, diğer düğümlerle mevsimsel üretim dalgalanmalarına dikkat çekildi.

Raporda, "Şu anda pazarın ilgi odağı olan 5nm düğümünün ürettiği gelir, temel olarak 5nm dökümhane hizmetinin en büyük müşterisi olan Apple'ın cihaz üretimi için sezon dışı döneme girmesi nedeniyle üç aylık bir düşüş yaşadı" dedi.

Rapora göre, %17'lik pazar payıyla ikinci sıradaki Samsung'un dökümhane geliri bu yılın ilk çeyreğinde 4,11 milyar dolara düştü ve rapora göre çeyreğe göre %2'lik bir düşüşü temsil ediyor. Yazar, bu yılın başlarındaki kış fırtınalarını ve bu meteorolojik sistemlerle ilgili üretim zorluklarını not etti.

Raporda, "Bu Şubat ayında, Teksas'ta korkunç bir kış fırtınası Austin'de elektrik kesintilerine neden oldu ve Samsung'u civarda bulunan fab Line S2'yi geçici olarak kapatmaya zorladı. Line S2 nihayet Nisan ayının başında normal çalışmasına döndü" dedi. .

Rapora göre, bu gofret girdisinin askıya alınması nedeniyle Samsung, 2021'in ilk çeyreğinde gelirinde düşüş yaşayan "çok az dökümhaneden biri" oldu ve GlobalFoundries'in ilk çeyrek geliri% 16 ile 1,3 milyar $ 'a düştü. çeyreğe göre gelir düşüşü.

Raporda, "GlobalFoundries, Singapur'daki Fab3E'yi (8 inçlik bir gofret fabrikası) resmi olarak VIS'e devrettiğinden, Fab3E, 1Ç21'de son satın alma veya biriktirme listesiyle ilgili siparişleri yerine getirme konusunda GlobalFoundries için gelir üretmeyi durdurdu." bu gelirler azalır.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

%7'lik bir pazar ile UMC, "PMIC'ler, TDDI, OLED DDI'ler, CIS ve Wi-Fi SoC'ler için güçlü talep" nedeniyle 2021'in ilk çeyreğinde "tam yüklü bir kapasiteyi" korumayı başardı. Raporun yazarı, UMC'nin sevkiyatlarını "oldukça hareketli" olarak nitelendirerek, şirketin "yetersiz arz durumu nedeniyle" fiyatları artırdığını ve bunun şirketin gelirinin çeyreğe göre %5 artarak ilk çeyrekte 1.68 milyar$'a ulaşmasına neden olduğunu açıkladı.

%5 pazar payı ile SMIC'in geliri 2021'in ilk çeyreğinde %12 artarak 1,1 milyar dolara yükseldi ve rapor, bu artışın çoğunu "Qualcomm ve MPS'den dökümhanedeki gofret girdisindeki önemli artışa" bağlıyor. Şirketin 0.15 ve 0.18µm düğümlerini kullanan PMIC'lerin yanı sıra SMIC'in 40nm düğümü kullanılarak oluşturulan radyo frekansı yongaları, MCU'lar ve WiFi yongaları için güçlü talep".

Raporda, "2Ç21 için dökümhane kapasitesi sıkıntısı beklenirken TrendForce, gofret fiyatlarındaki artışın gelir artışına daha fazla katkıda bulunacağına inanıyor" dedi. "Bu, dökümhanelerin 21.YY boyunca önemli kapasite artışları yapmamasına rağmen, 2Ç21'de çoğu bileşen tipine güçlü bir talep olması gerçeğine bağlanıyor, bu da dökümhanelerin gelecekte tam yüklü kapasiteleri sürdüreceği anlamına geliyor."

Raporda, bazı hükümetlerin "doğrudan" dökümhanelerin "üretim planlamasında otomotiv çiplerine öncelik vermelerini" talep etmesi nedeniyle, otomotiv dışı endüstriler için dökümhane kapasitesinin "daha da daralacağı" belirtildi. Ayrıca rapor, TrendForce'un bu ilk 10 dökümhane için 2021'in ikinci çeyreğinde çeyreğe göre %1 ila %3'lük bir artış "beklediğini" söyledi.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*