Düşük mavi ışık teknolojisi CES 2021'de merkezde

COVID-19 nedeniyle birçok profesyonel ve öğrenci uzaktan çalışıyor. Şirketler, artan ekran süresinin potansiyel etkilerini azaltmak için düşük mavi ışık teknolojisine yatırım yapıyor.

Resim: iStock / TeroVesalainen

Son aylarda, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya geçiş yaptı. Aynı zamanda, birçok öğrenci ve öğretmen de COVID-19'un sınıfta yayılmasını azaltmak için çevrimiçi eğitime katılıyor. Uzaktan işbirliğine yardımcı olmak için öğrenciler ve profesyoneller aynı şekilde geniş bir teknoloji ve platform paketinden yararlanıyor. Bu süre zarfında işaretli artan ekran süresi endişelere yol açtı çeşitli akıllı cihazlardan yayılan mavi ışıkla ilgili potansiyel olarak zararlı etkiler hakkında. Şurada: CES 2021, bazı şirketler mavi ışıkla ilişkili potansiyel riskleri göz önünde bulunduran ekranları açıkladı.

GÖRMEK: CES 2021: İşletmeler için büyük trendler (ZDNet / TechRepublic özelliği)

“COVID-19, insanlar ekranlarının önünde daha fazla zaman geçirirken mavi ışıkla ilgili halihazırda yaygın olan endişeye ışık tuttu. Yeni Eyesafe'den araştırma pandemi başladığından beri insanların artık dijital cihazlarının önünde günde 13 saatten fazla zaman geçirdiklerini gösteriyor, “dedi, e-posta yoluyla Lenovo'nun Görsel İşler Departmanı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stefan Engel.

Akıllı telefonlardan ve tabletlerden birden çok monitörlü ofis kurulumlarına kadar, mavi ışık birçok kişinin hem iş günü içinde hem de mesai sonrasında karşılaştığı bir dizi cihazdan yayılır. Mavi ışıkla ilgili olarak onu potansiyel olarak zarar veren şey nedir?

“Ürettiği yüksek enerji nedeniyle, mavi ışık retinaya gözümüzün derinliklerine nüfuz edebilir. Daha uzun dalga boylu mavi ışığın sirkadiyen ritmimizi düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, yeni araştırmalar İnsan gözü için en büyük risk, “dedi Engel.

Şurada: CES 2021Lenovo, kullanım sırasında mavi ışığı azaltmak için tasarlanmış birkaç yeni ürünü tanıttı. Bu yeni içerir oyun dizüstü bilgisayarlarıçift ​​ekran ThinkBook Plus Gen 2, ThinkPad X1 Carbon Gen 9, X1 Yoga Gen 6ve 2'si 1 arada Sekme P11. Şirket ayrıca birkaç yeni düşük mavi ışıklı monitörler yetenekleri.

“Mavi ışığı tamamen filtreleyerek zayıf renk algısına yol açmak yerine, doğal düşük mavi ışık teknolojisine sahip seçkin Lenovo monitörleri, mavi ışığın zararlı spektrumunu 415nm'den 455nm'ye düşürmeye odaklanır. Işık spektrumunun yalnızca belirli bantlarını hedefleyerek, Teknolojimiz, spektrumun diğer bölümlerinin filtrelenmeden kalmasına izin veriyor, “dedi.

Engel, “Aksine, eski teknolojiler mavi ışığın tüm spektrumunu ortadan kaldırmaya odaklandı, bu da yanlış bir renk algısına ve daha sarı veya turuncu görünen bir resme yol açtı.”

GÖRMEK: Fotoğraflar: CES 2021'deki en iyi robotlar (TechRepublic Premium)

Lenovo, bu oküler girişimde hiçbir şekilde yalnız değil. Bu ayın başlarında bildirdiğimiz gibi, LG Display ve Eyesafe yeni bir TV ekranı tasarladı mavi ışığı azaltmak için tasarlandı. Acer'ın yeni Predator XB3 serisi monitörleri VisionCare 4.0 teknolojilerini kullanıyor ve “dünyada TÜV Rheinland Eyesafe sertifikalı ilk monitörler arasında” şirket.

CES öncesinde Dell, 34 inç Kavisli Video Konferans Monitörü, UltraSharp 24 inç ve 27 inç monitörler ve daha fazlasını içeren bir dizi yeni düşük mavi ışıklı monitör duyurdu. ASUS, 12,6 inç dokunmatik ekrana sahip ve “düşük mavi ışık emisyonları için TUV Rheinland sertifikalı” ZenBook Duo 14'ü tanıttı. şirket.

“COVID-19, benzeri görülmemiş bir ölçekte uzaktan çalışma ve çevrimiçi öğrenme çağını başlatırken, müşterilerimizin karma yaşam tarzlarını destekleyecek teknolojiler sağlamamız gerektiğini biliyorduk. Sağlık krizi, profesyonel ve kişisel arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı. ve Lenovo, pandeminin getirdiği yeni müşteri sorunlarına yanıt vermeyi bir öncelik haline getirdi, “dedi.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*