Ebeveynlerin% 75'i esnekliğin şirketlerinin kendilerini daha iyi desteklemesinin bir yolu olduğunu söylüyor

Okula dönüş planlarının belirsizliği, yeni normalin gelişen programlarına uyum sağlamak için işverenlere bel bağlayan evden çalışan ebeveynlere büyük ölçüde yük oluyor.

Resim: iStock / grinvalds

Günlük haber akışı, velileri anaokulundan üniversiteye kadar okulların 2020 sonbahar durumu hakkında haber raporları ve yerel fermanların ikiye ayrıldığı gibi güncel tutmaya çalıştı: Yapacaklar mı yoksa etmeyecekler mi? Yani açın. Okul yöneticileri, tamamen uzak, karma veya şahsen gitmenin artıları ve eksileri ile mücadele etmeye devam ediyor.

Ebeveynler tedirgin olmaya devam ediyor, ancak işverenlerin ihtiyaçlarına bağlı; Uzaktan eğitimle gözetmenlik yapıyorlar ve iş sorumluluklarını yerine getiriyorlar (bu işi iyi yaparken, yanıtlayanlar vurguladı), Monster'ın en son istihdam endeksi ortaya çıktı.

Ebeveynler işveren empati kurmayı umuyor

Monster Ağustos ortasında 2.048 ABD'li ebeveyni araştırdı ve ebeveynlerin “yardım eli” için işverenlerine baktıklarını gördü. % 73'ü, okula dönüş programları ve etkinlikleri sırasında şirketlerinin kendilerini desteklediğini düşünürken, bu,% 27'nin katılmadığı ve desteksiz hissettiği anlamına geliyor.

Ankete katılanların dörtte üçü, iş programı esnekliğini şirketlerinin kendilerini daha iyi destekleyebilecek bir yol olarak gördüklerini söyledi – bu ister evden çalışmak, ister ofiste çalışmak ya da iş programlarını değiştirmek olsun.

Ve ebeveynlerin çoğu (% 64) henüz çözülmemiş korkusuyla yüklenir. COVID-19 kriziçocuklarını okula geri göndermenin stres ve kaygısının yanı sıra. Bu üçte ikisinin% 76'sı, bu baskıları bu kadar derinden hissetmelerinin birincil nedeninin, çocuklarının bir okulda koronavirüse maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğuna ikna olmaları olduğunu söyledi.

Şahsen veya tamamen uzakta, birkaç ebeveyn sorumluluklardan kaçma lüksüne sahiptir. Bir aile çocuk bakımı için kapsanmış olsa bile (ebeveynlerin ötesinde), yüz yüze derslerin sorumlulukları yine de gidip gelme, atletik ve sosyal okul aktiviteleri, ertesi sabah tamamlanması gereken ev ödevleri ve yemek sağlamayı içerir.

Çalışanlar tarafından “destek” olarak kabul edilecek diğer girişimler “çocuk bakımı kaynakları (% 8,5)” ve “özel ders verme ve öğrenme kaynaklarıdır (% 6,3)”.

GÖRMEK: COVID-19 işyeri politikası (TechRepublic Premium)

Esneklik ve iyi niyet

Yeni normalden en çok etkilenebilecek ebeveynler, ofisleri açılan, ancak 12 yaşından küçük çocukları sanal olarak eğitim gören ebeveynlerdir. Ve bu, diğer birçok senaryo arasında esneklik gerektirir. Bir çocuğun ilerlemesini izlemek için öğretmen veya bebek bakıcısı tutmak anlamına mı geliyor? Ebeveynler bunu sığdırabilir mi? onların bütçesi?

Daha önce belirtildiği gibi, uzaktan çalışmaya devam etseler bile, ebeveynler çocuklarının ya kasılacağından endişe ediyorlar. COVID-19veya yerdeki bir sınıfta tehlikeli bir şekilde maruz kalın. Çocuklarının asemptomatik, ancak yine de bulaşıcı olup olmadığını nasıl anlayacaklar? Ailelerinin geri kalanını nasıl koruyabilirler? stres tetikleyiciler bilinmeyen yüzünden yükseliyor.

Geçen ayın sonunda yapılan bir başka Monster anketi, ABD'li 2.607 kişiyle anket yaptı ve yankı uyandıran sonuç, ebeveynlerin “çalışma programı esnekliği için çaresiz oldukları”, çocuklarının ulaşılabilir olmasını sağlamak ve onlara kanıtlamak istiyorlar. işverene hala teslim edebilecekleri ve bunu iyi yapabilecekleri.

Esneklik o kadar kritik ki, şu anda iş aramaya devam eden çalışanların% 85'i, yeni bir pozisyonun mevcut durumlarından (% 47) ve ücret artışlarının (% 44) daha fazla esneklik sunması umuduyla kabul edildi. Araştırmaya katılanlar, mevcudiyete dikkat etmenin diğer nedenleri, “sektörüm işten çıkarmalarla karşı karşıya (% 21)”, “yaklaşan durgunluk (% 12.1)” ve “zaman eksikliği (% 12.1) oldu.

Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi (% 60) işsiz olduklarını bildirdi ve bunun esas olarak COVID-19 kapanmalarının ışığında şirketlerinde personel azalmasından kaynaklandığını iddia etti.

Görünüşe göre pek çok katılımcının sahip olduğu bir tezahürat, seçtikleri kariyerleri yeniden düşünmek ve işsiz olanların ezici bir çoğunluğu (% 89) “mevcut sektörlerinin dışında bir iş düşünmeye istekli” idi.

Eğilimler ani artışları ve artışları gösterir

Ülkenin okula dönüş bilmecesini anlamaya çalışan bir diğer unsuru da öğretmenlere ve okul yöneticilerine duyulan ihtiyaçtır. 9-15 Ağustos haftasına ait canavar verileri, eğitimde iş aramalarının arttığını ve iş gücü ve vasıflı işlerin giderek arttığını gösterdi.

Nisan ayından bu yana, “eğitim” ve “öğretmen” aramaları, Haziran ortasında ve son iki hafta içinde tekrar artışlarla birlikte artıyor. Ebeveynler, uzaktan öğrenmenin ek bir yarıyılına ayak uydurmaktan endişelenirken, “öğretmen” aramaları Temmuz ayı boyunca artış gösterdi.

Genel olarak, eğitimdeki işler son üç hafta içinde önceki üç haftadan daha yüksektir ve hızın çoğunu öğretim asistanları (TA'lar) ve okul öncesi öğretmenleri yönlendirmektedir.

Ağustos ayı boyunca, öğretim tasarımcıları ve teknoloji uzmanlarının araştırmaları sürdürüldü.

Hala COVID-19 bulutunun altında olabiliriz, ancak işletmeler ve personel (istihdam edilen veya yakında istihdam edilecek), ekonomiyi yeniden inşa etme çabalarını kırmak amacıyla bir yükselişte. İş ilanlarındaki haftadan haftaya artışlar, üretim ve taşımacılıkta ağır iş gücü ve kalifiye işleri; her ikisinde de son iki haftada artışlar oldu.

Üretim mesleklerindeki büyük artışlar şunları içerir:

  • Takım toplayıcıları
  • Makinistler
  • Kaynakçılar
  • Kesiciler
  • Tesisatçılar

Hafif kamyon veya teslimat hizmetleri sürücüleri, endüstriyel kamyon ve traktör operatörleri, işçiler ve nakliye, el stoğu ve malzeme nakliyecileri için talep üzerine nakliye işleri artmıştır.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*