En iyi iş adayını video konferans yoluyla kiralama

Video görüşmeleri sadece bir aday için değil, aynı zamanda görüşmeci için de garip olabilir. İşte çevrimiçi röportajlar düzenlemek için bazı en iyi uygulamalar.

coronavirüs profesyonelleri ofis dışına ve evlerine taşıdı, yani potansiyel çalışanlar evden arazi işleri de. uzaktan işe alma süreci adaylar için korkutucu olabilir, ama aynı zamanda birçok işe alım ekibi için de yenidir.

GÖRMEK: Uzak çalışanları yönetme: Bir iş liderinin kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Video konferans ile görüşme yüz yüze görüşmeden yadsınamaz derecede farklı bir deneyimdir; ancak bu, işe alım yöneticilerinin hala en iyi yetenekleri elde edemeyeceği anlamına gelmez. Bu yeni süreç, ekiplerin işe alması gereken yeni faktörler olduğu anlamına gelir.

İşin geleceği uzaktır, çünkü daha fazla kuruluş uzaktan tam olarak işlevlerini yerine getirebileceklerini fark etmek zorunda kalmıştır. Video konferans, özellikle hiçbir yere gitmiyor. 2027 yılına kadar piyasanın 11.56 milyar dolara çıkması bekleniyor, Şeffaflık Piyasası Araştırması bildiri ekiplerin teknoloji konusunda rahat olmaları gerekir.

Glassdoor kariyer trendleri uzmanı Amelia Green-Vamos, "Video röportajları bazen adaylar ve görüşmeciler için bazen garip hissedebilir ve zorluklar yaşayabilir" dedi. "Giderek daha fazla işe alım yöneticisi video görüşmeleri yoluyla adaylarla konuştuğundan, en iyi uygulamaları akılda tutmak önemlidir."

Etkili video görüşmeleri nasıl yapılır?

Hem adaylar hem de görüşmeciler için, kesintisiz bir görüşme deneyimi için güçlü bir internet bağlantısına sahip olmak çok önemlidir.

Bir personel ve işe alım firması LaSalle Network'te teknoloji alımı müdürü Paul Wallenberg, "Yöneticileri işe almanın ilk göz önünde bulundurması gereken bir Wi-Fi cihazında olmaları durumunda sinyallerinin gücüdür." Dedi. "En iyi uygulama, sabit internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve üzerinde video kamera bulunan bir monitör kullanmak olacaktır.

Wallenberg, "Deneyimlemek istediğiniz son şey, kablosuz bant genişliği kısıtlamaları olduğunda ortaya çıkabilecek gecikme süresidir." Dedi. "Hangi cihazı kullanırsanız kullanın güçlü bir sinyale sahip olduğundan ve bozulmanın çok zor olmayacağı bir yerde olduğundan emin olun."

Güçlü bir bağlantıda bile gecikmeler olabilir. Bir aksaklık fark ederseniz, Wallenberg görüşmeci konuşmayı durdurmasını önerdi ve adaya tekrar tekrar bir şeye ihtiyaç duyup duymadıklarını sorun.

  • Katılımı ve profesyonelliği sürdürün

İşe alım yöneticileri, tıpkı yüz yüze görüşmede olduğu gibi, ilk önce görüşmeciye tam dikkat gösterdiklerinden emin olmalıdır.

"Unutma, bu görsel bir röportaj," dedi Wallenberg. "Aday dikkatinizin dağıldığını görecek ve gözlerinizin dolaştığını görecek. Bilgisayarınızdan gelen e-postalar veya metinler olsun açık olan tüm pencereleri kapatın ve mesajlara yanıt vermeyin.

Diyerek şöyle devam etti: "Adaya tam ve bölünmemiş bir dikkat gösterin." Dedi Wallenberg. "Doğrudan göz teması olmadığı için ekranınızdaki kamera merceğine bakın, bu doğrudan göz teması değil. Sanal röportaj sürecinde, tıpkı ofisinize gelecekleri gibi harika bir aday deneyimine sahip olmalarını sağlamak istiyorsunuz."

İşe alım ekipleri de görünümlerine gayret göstermelidir. Wallenberg, röportajın oturma odalarından olması, rasgele giyinmeleri gerektiği anlamına gelmez.

Wallenberg, "Uygun olmanıza gerek yok, ancak ofisteyken giydiğiniz kıyafet kurallarına uyun," ancak uygun şekilde giyindiğinizden emin olun. "

Görüşme, işe alım ekibinin birden fazla üyesini içeriyorsa, yönetici ekibin aynı sayfada olduğundan emin olmalıdır, dedi Green-Vamos.

Green-Vamos, "Adayla görüşen herkesin iş tanımı hakkında bilgi sahibi olduğundan, diğer görüşmecilerin sorularına net bir şekilde görünebildiğinden ve görüşme bittikten sonra aday geri bildirimlerinin nasıl gönderileceğine ilişkin bir hizaya sahip olduğundan emin olun." Dedi. "Sanal röportajlar yapan takım arkadaşları arasında açık iletişim, sorunsuz bir görüşme ve işe alım süreci için anahtardır."

Wallenberg, aynı iletişimin adaya sunulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Wallenberg, "Röportajın kadansını ya röportajdan önce gönderilen bir gündemde ya da başlangıçta açıkça ortaya koyuyor," dedi.

Wallenberg "Röportajı nasıl yürütmeyi planladığınızı, ister bir konuya ilişkin girdilerini alacağınız ve kendiniz paylaşacağınız bir konuşma biçimi olup olmayacağını, ister soru soracağınız bir Soru-Cevap biçimi olup olmayacağını belirtin." . "Başlangıçta temel kurallar belirlediğinizde, görüşme boyunca daha fazla kesintiyi önleyerek mümkün olduğunca sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar."

Green-Vamos, röportajdan önce adaya net talimatlar göndermenin son derece yararlı olabileceğini ve sanal bir röportajın bilinmemesiyle ilgili baskıyı azaltabileceğini söyledi.

Green-Vamos, "Görüşmeciler için buzu kırmak ve videoda uyum kurmak da zor olabilir." Dedi. "Görüşmeciler, yararlı tanıtımlar ve görüşmecinin adayın kişiliği hakkında fikir sahibi olmasını sağlayan samimi bir tanıma sorusu sağlayarak konuşmaya girmelidir."

Daha fazla bilgi için göz atın Koronavirüs pandemisi sırasında işletmeler telekomünikasyon kullanıcıları için bağlantıyı nasıl destekleyebilir? TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/12/07/e38228db-eb7e-40b9-bab4-ab4a9e937680/resize/770x/273696ee587fbe9294e1b14a94e26143/istock-10087 target" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Kafede çalışan dizüstü bilgisayar ile serbest meslek

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*