En popüler 5 programlama dili

TypeScript ve Python, GitHub ve Stack Overflow'daki verilere dayanarak RedMonk'un programlama dilleri sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

Kodlama kariyerinizde size yardımcı olabilecek bir şey, hangi programlama dillerinin en popüler olduğunu bilmektir – bilmeniz için doğru diller olabilir veya olmayabilir. Aslında, popüler olmayan birini tanıyorsanız, kendinizi uzman olarak daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olabilir; ya da kendinizi en çok işe sokmak için popüler kodları nasıl kodlayacağınızı bilmek isteyebilirsiniz.

RedMonk, GitHub ve Stack Overflow'u analiz ederek popüler programlama dilleri vardır. İşte beş önemli programlama dili.

GÖRMEK: DevOps'u Uygulama: BT uzmanları için bir rehber (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

  1. Microsoft, bakımlı daktilo ile yazılmış yazı. Haziran ayından itibaren, ilk 10'a giren ve 2014'ten bu yana dörtte birinden daha uzun süre kalan ilk yeni dil oldu. TypeScript, daha güvenli kod oluşturma potansiyeli olan mevcut JavaScript kod tabanı ile iyi çalışıyor.
  2. piton. Her zaman ilk beşte oldu, ancak geçen yıl zirveye doğru yükseldi. Genellikle çok yönlü ve kullanımı kolaydır.
  3. R,. RedMonk listesindeki en popüler 13. sıraya iki yuva yükseldi ve veri üzerinde çalışmadığınız sürece muhtemelen duymadınız. RedMonk bunu "akademiyi destekleyen bir topluluğun bir dili beklenen eşiğinin üzerine çıkarma gücünün bir örneği" olarak adlandırıyor.
  4. Dart oyunu. Yoksa Flutter mı demeliyiz? Çünkü Dart dili, bir yıl önce 1.0 olan Flutter UI araç setinin popülaritesiyle birlikte başladı.
  5. Kotlin. Bu dil Android geliştiricileri arasında popülerdir ve Java Sanal Makinesi'nde Clojure, Scala ve hatta Groovy gibi yazılım çalıştırmak için kullanılan diğer dillerden gelen rekabet karşısında bu popülerliğe tutunuyor gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi değil, bu… iyi, programlama ile, büyük ölçüde bildiğiniz şeydir ve umarım bu liste birkaç seçeneği daha anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca bakınız

İki yazılım geliştiricisi bilgisayardaki programa yazılan kod hakkında birlikte analiz yapıyorlar.

Fotoğraf: iStockphoto / wutwhanfoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*