EV alıcılarının 2021 için federal elektrikli araç vergi kredisinde önerilen değişiklikler hakkında bilmesi gereken her şey

2021'de elektrikli otomobiller için federal vergi kredisi yenilenebilir ve genişletilebilir. Bu üreticilerin 200.000 sınırına ulaşmasına rağmen Tesla ve GM bile dahil edilebilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/13/da0ac9ae-4039-4194-a713-fdfe82a1c853/resize/770x/280f55126ea09aa50ae266173dc46c24/mustang-7-new -size.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Ford Mustang Mach-E elektrikli otomobil.

" data-credit="Resim: Jordan Golson/TechRepublic">İki Mustang şarj oluyor

Ford Mustang Mach-E elektrikli otomobil.

Resim: Jordan Golson/TechRepublic

Elektrikli arabalar üzerindeki mevcut federal vergi kredisi oldukça başarılı olmuştur. Ancak EV'lerin çok daha popüler hale gelmesiyle 2021'e ve ötesine geçerken, mevcut vergi kredisindeki sınırlamalar kendini göstermeye başlıyor.

İşte geldiğimiz nokta: Mevcut federal EV vergi kredisi, ABD'de elektrikli araba satın alan herkese 7,500 dolara kadar dolar kredisi vaat ediyor, ancak birkaç sınırlama var. En büyüğü, bir otomobil şirketi 200.000 elektrikli otomobil sattığında, o üreticinin markası için kredinin aşamalı olarak kaldırılmasıdır. Hem Tesla hem de General Motors kredilerini tüketti, bu da bu üretici modellerinden herhangi birinin alıcıları anlamına geliyor. Chevrolet Cıvata EV ve Tesla Modeli 3 – federal kredi almayın.

İkincisi, kredinin karmaşık ve anlayışlı alıcıların bile anlaması zor olmasıdır. Bu, "iade edilemez vergi kredisi" olarak bilinen şeydir; bu, kredi toplam vergi faturanızı aşarsa, o parayı size "geri ödemezsiniz" anlamına gelir. Başka bir deyişle, toplam federal vergi faturanız 5.000 ABD Doları ise, EV kredisinin 5.000 ABD Dolarından fazlasını kullanamazsınız ve kalan 2.500 ABD Doları kaybolur. Bir sonraki vergi yılına kadar devredilemez.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Net etki, yalnızca yıllık federal gelir vergisinde gerçekten bu kadar ödeyen araba alıcılarının tam olarak yararlanabilmesidir ve kredi yalnızca vergileriniz beyan edildiğinde kullanılabilir, yani Ocak 2021'de bir araba satın aldıysanız, gelecek yıl vergilerinizi verdikten sonra Nisan 2022'ye kadar geri ödeme alamazsınız.

Bir dizi düzeltme önerildi, ancak en büyüğü Amerika için Temiz Enerji Yasası, Senatör Ron Wyden (D-Oregon) tarafından bu yılın başlarında tanıtıldı. Tasarının mevcut haliyle yasalaşması pek olası olmasa da, başlangıç ​​noktası daha büyük altyapı ve yeşil enerji müzakereleri için.

Diğer şeylerin yanı sıra, teklif, bir elektrikli otomobil için maksimum vergi kredisini 12.500 dolara yükseltiyor, ancak bunun birkaç katmanı var. Tüm EV'ler, nihai araç montajı ABD'de gerçekleşirse ek 2.500 dolar ve araba sendika işçileri tarafından yapılmışsa 2.500 dolar olmak üzere 7.500 dolarlık bir kredi alır. Ayrıca üretim sınırını kaldırarak, ülkedeki tüm üreticilerin tüm araç satışlarının %50'sini elektrikli araçlar olana kadar hem Tesla hem de GM alıcılarının kredi talep etmesine izin verecekti. Ayrıca, yalnızca 80.000 doların altında bir etiket fiyatına sahip EV'ler için geçerli olacaktır. Bu, herhangi birinin baktığı anlamına gelir. Tesla Model S Ekose vergi kredisinin bir kuruşunu görmeyecek. Ama o zaman, bir araç için 129.990 dolar ödeyen biri muhtemelen 7.500 dolarlık bir indirim konusunda çok endişeli değil. Bu çok saçma olurdu.

Bu hükümlerin birçoğunun özellikle Senato'nun büyük bölümleri için uygulanamaz olması muhtemeldir, bu nedenle müzakerelerin neler sunabileceğini göreceğiz.

GÖRMEK: Şu anda Amazon'dan satın alabileceğiniz en iyi 5 EV şarj cihazı (Teknik Cumhuriyeti)

Bu hafta, on ılımlı ABD Senatörü, iki partili bir altyapı çerçevesini kabul etti. Başkan Biden tarafından onaylandı. Ayrıntılar henüz belirlenmedi, ancak elektrikli araçla ilgili iki önemli nokta var.

Beyaz Saray, ilkinin "otoyollar boyunca ve kırsal ve dezavantajlı topluluklarda" ulusal bir EV şarj cihazları ağı kuracağını söyledi. EV altyapı kalemi 7,5 milyar dolar (faturadaki tüm ulaşım projeleri için 312 milyar dolardan) olarak ayrılmıştır.

İkincisi, ülke genelinde okul ve toplu taşıma otobüslerini elektriklendirmek için 7,5 milyar doların ayrıldığını görecek. Tasarının diğer kısımları, yolları ve köprüleri yeniden inşa edip onaracak, kurşunlu içme suyu borularını ortadan kaldıracak ve yüksek hızlı internet erişimini genişletecek.

GÖRMEK: Elektrikli araç şarj şirketi ilk açık şarj platformunu duyurdu (Teknik Cumhuriyeti)

Tüm bu yasa tasarıları ve teklifler, yasama sürecinden geçerken değişebilir ve bugünlerde Washington siyasetinin komplikasyonları nedeniyle hepsi öldürülebilir. EV vergi kredisinin yeniden işlenmesi de yeni iki partili altyapı anlaşmasının dışında tutuluyor, ancak bu Demokratlar için bir öncelik, bu nedenle müzakereler devam ederken çok fazla dikkat çekmesini bekleyin.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*