Evde işbirliği için Zoom'u kullanırken bu gizlilik konularını göz önünde bulundurun

Platform, bir toplantı sahibinin ekran paylaşımı sırasında kullanıcıların etkinliklerini izlemesine ve bir katılımcının cihaz bilgilerine ve diğer ayrıntılarına erişmesine izin verir.

Ortak çalışma platformu Zoom kullanım gördü Skyrocket COVID-19 salgını yüz binlerce işçiyi uzaktan çalışmaya başlamaya zorladı. Şimdi, Zoom'un veri gizliliği ve güvenlik sorunları sorgulanıyor. New York Başsavcısı Letitia James, The New York Times'a göre, Zoom Pazartesi'ye şirketin ağında artan trafiği ele almak ve bilgisayar korsanlarını tespit etmek için yeni güvenlik önlemleri alıp almadığını soran bir mektup gönderdi.

Endişeler listesinde, şirketin "kötü niyetli üçüncü tarafların, diğer şeylerin yanı sıra, tüketici web kameralarına gizlice erişim sağlayabilmelerini" sağlayacak güvenlik açıkları gibi güvenlik kusurlarını ele almasının yavaş olduğu da belirtildi.

Zoom daha önce gizlilikle ilgili endişelerin konusu olmuştur; CNET'e göre, video konferans yazılımı 2019'da web kamerası saldırı skandalı ve davet edilmeyen kullanıcıların davet edilmedikleri toplantılara katılmalarına izin veren bir hata yaşadı.

Zoom'u kullanırken, özellikle işle ilgili işlevler için akılda tutulması gereken birkaç nokta var. Bir Zoom çağrısının ana bilgisayarı, ekran paylaşımı devam ederken sürüm 4.0 veya daha yüksek bir sürümle katılımcıların faaliyetlerini izleme yeteneğine sahiptir. Elektronik Sınır Vakfı (EFF).

GÖRMEK:
Zoom ve Karşılaştırılabilir liderler, uzaktan çalışanları yönetmek için en iyi uygulamaları paylaşıyor (TechRepublic)

Zoom, katılımcının dikkat etmediği konusunda toplantı sahibine bilgi veren, kurnaz bir dikkat izleme özelliğine sahiptir. CNET kaydetti. Zoom'un masaüstü sürümü veya mobil uygulaması olması önemli değildir; toplantı sahibi, yazılımın herhangi bir katılımcının Zoom'a odaklanmadan 30 saniyeden fazla gitmesi durumunda onları uyaran bir seçenek etkinleştirebilir.

EFF, Zoom'un toplam toplantı tutanağına göre bir sıralama sistemi de sağladığını söyledi.

Zoom'un ücretli sürümü, etkinleştirildiğinde, toplantı sahibinin toplantıyı metin transkripsiyonu ve o toplantı sırasında meydana gelen sohbetlerin bir metin dosyasıyla birlikte kaydetmesine ve buluta kaydetmesine izin veren bir özelliğe sahiptir. Bilgiye, toplantıya katılmasalar bile şirketteki diğer yetkili kullanıcılar tarafından erişilebilir.

EFF, gerçekleşen veya devam eden herhangi bir toplantı için Zoom'un yöneticilerin her katılımcının işletim sistemini, IP adresini, konum verilerini ve cihaz bilgilerini görmesine izin verdiğini söyledi.

Bu aygıt bilgisi, makine türünü, kameralar veya hoparlörler gibi çevresel görsel-işitsel aygıtların marka / modelindeki özellikleri ve bu aygıtların adlarını (örneğin AirPod'lara verilen kullanıcı tarafından yapılandırılabilen adlar gibi) içerir.

EFF, yöneticilerin, kuruluşun Zoom örneğinde istedikleri zaman aramaya katılma yeteneğine de sahip olduklarını, EFF, çağrının katılımcıları için anında onay veya uyarı yapmadan söyledi.

Zoom ayrıca, CNET'e göre uygulamanın açıldığı, hangi telefonun veya cihazın kullanıldığı ve telefon operatörü, konum ve benzersiz bir reklam tanımlayıcı gibi Facebook'a analiz verileri gönderirken de yakalandı.

Zoom'un gizlilik politikası "Hizmetlerimizi sunmak ve size daha iyi bir deneyim sunmak için Zoom'u kullandığınızda veri alırız. Zoom'u kullandığımızda elde ettiğimiz veri kategorileri, bize sağladığınız verileri ve sistemimizin sizden topladığı verileri içerir ."

Politika ayrıca, "çerezler tercihlerinizde izin vermeniz koşuluyla Google gibi araç sağlayıcılarına kişisel veriler gönderen pazarlama sitelerimizde belirli standart reklam araçlarını kullandığını da belirtir. Bu, sitenizin" satışı "değildir. verilerin çoğumuzun satış kelimesini kullandığı anlamında. "

Şirket, bir kullanıcının reklamcılık deneyimini geliştirebilmesi için bu araçları kullandığını açıkladı (internette kendi adına reklam yayınlama, web sitesinde kişiselleştirilmiş reklamlar sunma ve analiz hizmetleri sağlama gibi).

Zoom ayrıca, platformu kullanırken kişisel verilerin üçüncü taraf bir sağlayıcıyla paylaşılmasının, özellikle Kaliforniya'nın CCPA yasasına atıfta bulunan belirli eyalet yasalarına göre kişisel verilerin 'satışı' nın çok geniş bir tanımına girebileceğini söyledi.

"Bu tanım altında" politika, "Zoom kişisel verileri üçüncü taraf araç sağlayıcılarına göndermek için araçları kullandığında" satış "olarak değerlendirilebilir.

Kullanıcı: sakının.

Ayrıca bakınız

zoom.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/24/757c78fb-3099-49b8-8845-3ab72d4964d8/resize/770x/70d2d85388dc1ea29e3bb077ff5142bd/zoom.jpg

Görüntü: Zoom

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*