Evden çalışma: 20 yıldan fazla öğrenilen dersler

Freelance teknoloji yazarı Jack Wallen, evden çalışma ortamını ihtiyaçlarına göre ve daha üretken olacak şekilde nasıl adapte ettiğini paylaşıyor; ayda dört makale yazmadan 70'in üzerine çıktı.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/19/45a92ddc-3093-4c9f-9c89-d6691c7bd978/resize/770x/f9d8bfa997fc83a2bfd75811016d939b/jack-works" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: TechRepublic / Jack Wallen "rel =" noopener noreferrer nofollow ">istock-1040631998.jpg

Resim: TechRepublic / Jack Wallen

Her şey 1999'da başladı. 1996'dan beri Linux kullanıyordum ve başarılı bir aşama oyunculuk kariyerinden bir ara almaya karar verdim, çünkü zihnim ufkunu bir süreliğine genişletmek istedi. Bu da beni Linux işletim sistemi ile deneyimlerimi çalıştırabileceğim Bilgisayar Bilimi okumaya götürdü.

Comp Sci okurken, üniversitenin Linux Kullanıcı Grubu'nda oldum ve katılmaya karar verdim. Bu grupla yapılan üç toplantıdan sonra, TechRepublic'den bir temsilci toplantılardan birine girdi ve tek bir soru sordu:

"Burada Linux hakkında yazmak isteyen var mı?"

Zaman kaybetmedim, elimi havaya vurdum ve "Ben. Beni istiyorsun" dedim.

Daha önce hiç teknoloji endüstrisi için yazmamış olduğum gibi, bu ciddi bir şekilde yanlış yerleştirilmiş bir güvendi. Kısa öyküler yazmıştım, şiir yazmıştım, sayısız deneme yazmıştım. Teknik makaleler? Çok değil. Ancak bu, akranlarından daha yaşlı ve bazı durumlarda sınıfları öğretenlerden daha yaşlı olan bir üniversite öğrencisinin kibiriydi.

TechRepublic temsilcisi bana kartını verdi ve mümkün olan en kısa zamanda onunla iletişime geçmemizi söyledi.

Dört makale. Evdeki her şey için çalışan genç ve yeniydim.

GÖRMEK: BT uzmanının uzaktan çalışmaya giden yol haritası (TechRepublic indir)

Eskiden evden nasıl çalışıyordum

Görevim göz önüne alındığında, matematik yaptım:

30/4 = 7.5

Yedi buçuk günde bir tane yazabilir ve aylık görevimi tamamlayabilirim.

Tekrar … Gençtim.

Bunun yerine, ayın son haftasına kadar devam edip dört makalenin hepsini yazsaydım ne olurdu? Bu bana istediğim her şeyi yapmam için üç hafta verdi! Sonuçta, Comp Sci programından ayrıldım, bu yüzden dünyada her zaman vardı. Zaten bir BS ve bir MFA derecesi vardı, bu yüzden başka bir BA tack overkill gibi görünüyordu. Ayrıca, bu noktaya kadar kazandığımdan daha fazla para kazanıyordum – hatırlıyorum, ben bir oyuncuydum, bu yüzden o ilk günlerde ramen ve Pop-Tarts'ta yaşadım.

Bir planım vardı. Üç hafta oynayın ve kendimi masamın üzerine yapıştırın.

İlk iki ay boyunca her şey yolunda gitti. Ve sonra, birdenbire, kendimi bu son tarihlerin ağırlığı altında ezilmiş buldum. Yedi gün boyunca stres yazıyordum ve kendimi "Profesyonel yazma konusunda en iyi yol bu mu?" Diye düşündüm. Sonuçta, artık üniversitede değildim, bu yüzden sorumluluklarımı yerine getirerek kazanacak hiçbir şey yoktu.

Bu yüzden gururumu yuttum, biraz büyüdüm ve haftada bir makale yazmaya başladım. Bu bana makalenin bitip cilalandığından emin olmak için yedi gün verirdi.

Hayat biraz sakinleşti. Ayın son haftasında nefes alabilirdim.

Sonra fantastik bir şey oldu. TechRepublic'den farklı bir kişiden bir çağrı aldım, LinuxRepublic (RIP) adlı yeni bir ürün üretmeye karar verdiklerini ve bunun sorumluluğunu almamı istediler.

Benimle dalga mı geçiyorsun?

Hayal eder. Gel. Doğru.

Hemen evet dedim, evden çalışma tutumumu topladım ve hayatımda ilk kez bir masa başı işi aldım.

Evden çalışma hakkında şimdi bildiklerimi bilseydim …

TechRepublic ofislerinde çalışmak harikaydı. Eğlenceli, yaratıcı ve heyecan vericiydi ve işbirliği yapmak için inanılmaz derecede havalı insanlar vardı (bu düşünceler bugün hala geçerli). Her dakika sevdim.

Fakat…

Her zaman bir ama vardır.

Bir şey eksikti. İstediğim kadar yüksek sesle istediğim müziği dinlerken kendi hızımda, pijamalarımda çalışma özgürlüğüydü.

O ilk günlerde bile evden çalışmak üzere inşa edildiğimi biliyordum. Ev ofisimin konforunda ve yalnızlığında, başkaları tarafından kuşatıldığımdan katlanarak daha etkinim. Dikkat dağıtıcı bir şey yok, toplantı yok, ofis masalı yok – ara sıra iyi bir shenanigan umursamıyorum.

İzole, sözlerim sıcak bir bisküviden damlayan tereyağı gibi akıyor. Etrafımda başkaları olduğunda, bu tereyağı kalın, tıknaz bir karmaşaya dönüşür. Bütün kurgularımı geceleri yazmamın sebeplerinden biri de bu. Karısı ve kedileri uyurken, konsantrasyonumu güneş parlarken ve insanlar öğütürken yapamayacağım şekilde odaklayabilirim.

Bunu daha önce bilmiyordum ve bir dot-com'da çalışma kaçamakları heyecan vericiydi. Ancak, üretken olmaktan çok uzaktım. Ve o günleri evden çalışmayı kaçırdım.

Evden çalışmak herkes için ideal değil

Meselenin gerçeği oldukça basit: Bazı insanlar kendini motive eden kişilerdir ve yoğun bir şirkette çalışmaktan sessiz bir ev ofisinde çalışmaya kolayca geçiş yapabilirler. Diğerleri ise odaklarını korumakta zorlanırlar. İkinci kişi evde olduğunda, dünya istiridye ve…

Evden çalışmak, bir şirketin sınırları içinde çalışmaktan farklı bir konsantrasyon ve özveri gerektirir. Geçen haftaya kadar her şeyi erteleyemez ve işinizi bir başarı ile tamamlayamazsınız – çalışma hayatınızı planlamalı ve ona bağlı kalmalısınız.

1990'ların sonlarında nasıl çalıştığımın aksine, şimdi Google Takvim'e güveniyorum (neredeyse umutsuzca). Tabii, o zamanlar bir müşteri için ayda dört makale yazıyordum. Şimdi? Birden fazla müşteri için ayda yaklaşık 70 makale yazıyorum. Bunun da ötesinde, çok fazla video çekiyorum ve hayatımın kurgu tarafı da var.

Ayda ortalama 100.000'den fazla yazılı kelime var.

Evet, şimdi inanılmaz meşgulüm. Bu nedenle, işimde inanılmaz bir şekilde alay edilmem gerekiyor. Bu takvimde yaşamak ve ölmek zorundayım ve eşimin beni her kesintiye uğradığında, akışımı kaybettiğimi anlamasını sağlamalıyım ve oluğa geri dönmem daha fazla zaman alıyor.

Aslında, iki paragraf yukarıda, ne durduğumu ve ne söyleyeceğimi tamamen unuttum. Ve sonra kedilerimden biri, tedavi ve evcil hayvan talep ederek ofisime girdi. Karısı bu kesintileri sınırlamayı biliyor. Kedi? Çok değil.

Şimdi kediyi tutuyorum ve tek elle yazıyorum.

Kedi şimdi yerde.

Bunun nasıl çalıştığını görüyor musunuz?

Evet, rahatsız olmadığımı belirtmek için ofisimin kapısını kapatabilirdim, ama çalışmak istediğim ortam bu değil.

En iyi nasıl çalıştığımı biliyorum. Oraya varmam uzun sürdü. Benim için mükemmel evden çalışma ortamı:

  • Müzikle dolu

  • Günlük yaşama sorunsuz bir şekilde akacak şekilde kuruldu

  • Hızımdaki işlevler

  • Benden başka kimse tarafından dikte edilmiyor

  • Açık ve (sınırlı) bozulmaya açık

  • Kediler içerir

  • İhtiyaç duyduğum kadar çok (veya az) şapka takmama izin veriyor… ve pijama

  • Yaratıcı doğamı kullanmama izin veriyor

Böyle bir çalışma ortamı sizin için çalışır mı? Olabilir. Belki de değil. Çok yakında – hatta şimdi – muhtemelen öğreneceksiniz.

COVID-19, kaç kişinin çalıştığını değiştiriyor

Bazıları bir salgının dünyayı kavrayacağını ve hayatlarımızı nasıl yaşadığımızda tektonik değişimlere neden olacağını hiç düşünmemişti. Şimdi koronavirüs nedeniyle oluyor ve birçok insan evden çalışmak zorunda kalacak.

Bazı çalışanlar için bu, evden çalışmanın meşru bir seçenek olduğunu kanıtlamak için bir şanstır – sonunda pijamalarında çalışırken parlayabilirler. Diğerleri için oldukça korkutucu bir bilinmeyen. "Nasıl" değil, "olabilir". Bu teknoloji ile ilgili değil – hepimiz evden çalışma teknolojisine sahibiz. Senin bir bilgisayarın var? Evden çalışabilirsin. Hikayenin sonu.

Meselenin gerçeği "kutu", "nasıl" dan biraz daha yıldırıcıdır. Elbette yeni bir yazıcıya, tarayıcıya veya başka bir teknolojiye ihtiyacınız olabilir, ancak bu kolayca elde edilebilir. Büyük bilinmeyen, çoğu insanın evden çalışabilecek durumda olup olmadıklarını bilmemesidir – kişilikleri, dikkat dağınıklıklarını boğma yeteneği veya hatta birlikte ihtiyaç duydukları alan ve zamanı vermek için birlikte yaşadıkları kişilerin talebi işlerini yapmak.

Deneyimden konuşuyorum. Eşinize gözünüzle bakmak ve "Şimdi değil" demek her zaman kolay değildir. Bir süre denedim, ama sonunda yapamadığımı fark ettim. Karımın beni kesmesine izin vermeliyim, çünkü hayatlarımızı böyle yaşıyoruz. Bu amaçla, evden nasıl çalıştığım konusunda ciddi ayarlamalar yapmak zorunda kaldım.

Neden? Çünkü evden çalışma hayatımın ve ev hayatımın birbirine karışmasını istiyorum. "Work Jack" ve "Home Jack" in iki farklı kişilik olmasını istemiyorum. Yazar sesim kim olduğumun bir uzantısı ve bunu boğmayacağım. Bu yüzden adapte oldum ve benim için çalışmasını sağladım.

Evden çalışmak için en büyük zorluk bu. Eğer zamanda geriye dönüp genç kendime evden çalışma sularında en iyi nasıl gidileceğini söyleyebilseydim, basitçe, "Her zaman kim olduğuna karşı dürüst ol ve işin her zaman dürüst olacak , organik ve okumaya değer. "

Bu nedenle, COVID-19 salgını nedeniyle evden çalışma beklentisiyle karşı karşıya kalanlara, uyum için biraz zaman verin. Ayar yaparken, farklı şeyler yapmanıza izin verin. Evden nasıl çalışılacağı ve bir gün olarak nasıl adlandırılacağı ile ilgili bir sürü madde işareti makalesi okumayın, çünkü başka biri için işe yarayan sizin için çalışmayabilir.

Çalışma ortamınızı kişiliğinize ve yeteneklerinize göre geliştirin ve kendinizi hayal edebileceğinizden çok daha üretken bulacaksınız.

Her şeyden önce, kendinize karşı dürüst olun. Sonunda, evden çalışmanın sizin için olmadığını görebilirsiniz; ancak, evden çalışmak size uygunsa, müziğinizi yüksek sesle çalın, pijamalarınızı gururlandırın ve üretken olun.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*