Evden çalışma: Uzun vadede liderlere yardımcı olabilecek 6 ders öğrenildi

COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışma yaparken, çalışma normale döndüğünde de yardımcı olacak çeşitli araçlar ve teknikler hakkında ne öğrendiğinizi unutmayın.

Kendimi her zaman yetenekli bir uzak işçi olarak düşünmüştüm. Sonuçta, ev kurulumumdan başka hiçbir yerde kalıcı bir ofisim yok ve uçak koltuklarından müşteri depolarının köşelerine, evde kurduğum iki iş istasyonuna kadar her yerde üretken oldum.

Çalışmamın "uzak" yönünü çözmeme rağmen, haftaların çoğunun düzinelerce hatta yüzlerce yüz yüze etkileşimi içerdiğini fark etmedim. Nedeniyle bu etkileşimleri azaltmak koronavirüsve aynı zamanda ailemin diğer dört üyesinin ev ofisimde her yerde bulunması tamamen yeni bir dinamik yarattı.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Zorlu durumlarda, çoğu zaman krizi hafifletmeye odaklanıyoruz ve uzun vadede de uygulanabilecek yol boyunca öğrendiğimiz değerli ve zor kazanılan dersleri göz ardı ediyoruz. İşte evden çalışmayı öğrendiğim altı ders.

1. Güne hızlı bir başlangıç ​​yapın

Bu zorunlu deneye girerken, iş gününün başlangıcını belirleyen ne kadar basit ritüellerin beni harika veya subpar bir gün için konumlandırdığını anlamıyordum. Bir meslektaşı, sabah koşusu veya sağlam bir kahvaltı (yolda kolay bir öğe ve bir restorana sahip olması) ile kahve, hem iş gününün başlangıcını işaretleyen hem de beni sağ çerçeveye yerleştiren basit şeylerdi.

Bu aktivitelerin çoğunu çoğaltmak ve değiştirmek zorunda kaldım ve rutinlerimin çeşitli faktörler nedeniyle hızla parçalandığını gördüm. Bu ritüellerin birçoğu alışılmış hale geldi, bu yüzden sabahlarımın neden "kendini" hissettiğini sorana kadar kayıpları neredeyse fark edilmedi. Sabah "zıplama", fark ettiğimden çok daha önemli ve otomatik olarak gerçekleşeceği varsayılmak yerine katılması, planlanması ve kucaklanması gereken bir şey.

2. Kendinizi huzur için kurun

Eşi görülmemiş bir belirsizlik dönemindeyiz ve bunun beni beklenmedik şekillerde etkilediğini gördüm. Örneğin, soyulmuş bakkal raflarını görmek ve ailem için tuvalet kağıdı gibi temel ihtiyaçları karşılayamamak beni şaşırttı. Liderler olarak, genellikle kendi gemilerimizin kaptanları gibi hissediyoruz, herhangi bir soruna kaynak ve mareşal çözümler sunabiliyoruz; ancak artık basit görünen sorunları çözemiyorum. Neleri etkileyebileceğini ve neyi etkileyemeyeceğini anlayabilmek ve ikincisinin ruhunuz üzerindeki etkisini en aza indirmek, aktif olarak geliştirmem gereken bir beceridir.

3. Kendinize seçenekler sunun

Her zaman çoklu çelişkili öncelikler ve dikkat dağıtıcı unsurlarla başa çıkmada iyi olduğumu düşünmüştüm, ama bu "iş arkadaşlarım" aniden 10-, 7- ve 4 yaşındaki bir çocuğa dahil oldu. Uzun vadede uygulanabilecek en iyi çözüm, sabahları çeşitli zaman seviyeleri ve tamamlanması gereken dikkat gerektiren çalışma bloklarını planlamaktır. İşler biraz çılgınsa, birisinin bir şeye ihtiyacı olduğunda daha kısa veya daha fazla rote görevi kolayca kesilebilirken, herkes sessiz ve odaklanmış bir blok vitesleri başka bir göreve kaydırmamı isteyebilir. Çocuklar yatakta olduğunda daha karmaşık iş akşam içine kayması, ya da eşim ile alternatif "odak vardiya" yardımcı oldu.

4. İletişim noktalarınızı dengeleyin

İş alanımda fark ettiğim ilginç bir fenomen, seyahat olmadan ve bir müşteri veya şirket ofisinde olmakla birlikte sık sık özel etkileşimler olmadan, insanların telefon görüşmeleri için çok daha fazla zamanları olmasıdır. Bazı durumlarda, ekip üyelerim, başka hiçbir şey yapamayacaklarını hissettikleri noktalara çağrı yaparken çalkalanırken, diğer ekip üyeleri çok düzenli bir etkileşim olmadan tamamen yalıtılmış hissediyorlar. Her birimiz farklı bir etkileşim seviyesi gerektiriyor gibi görünüyor ve kendi ihtiyaçlarınızı değerlendirmek için kendi bilgisine sahip olmanın yanı sıra, çok fazla veya çok az bağlantı kurup kurmadığınızı ekibinizden uzaklaştırmak, gelişmeye odaklanacak.

5. "Teknoloji meraklı" olun

Oldukça anlayışlı bir teknoloji uzmanı olmasına rağmen, şirketimin işbirliği ve iletişim için sunduğu araçların% 50 veya daha azını kullandığımı çabucak keşfettim. İPhone'um bile FaceTime grubu ve yerleşik belge tarama gibi numaralarla beni şaşırttı. Sahip olduklarınızı keşfetmek yerine yeni ve heyecan verici araçlar bulmaya çalışmak cazip gelebilir, ancak muhtemelen hiç fark etmediğiniz her türlü özellik ve işleve sahipsiniz. Birisinin yeni ve yararlı bir şey keşfetip keşfetmediğini görmek için ekibinizle görüşmeler veya video konferanslar sırasında bir dakikanızı ayırın ve ekibinize göstermesine izin verin.

6. Günlük tutmak

Uzaktan çalışırken karşılaştığınız araç, teknik ve zorlukları takip edin. Bu kriz geçtiği zaman, daha verimli planlama ve iletişim kadar basit bir şey, yakında tahmin edeceğim gibi, geniş ölçüde uygulanabilir. İnşallah, sadece sosyal mesafelendirme çabaları, COVID-19aynı zamanda sizi daha iyi bir lider yapan uzun vadeli dersler de sağlar.

Ayrıca bakınız

dizüstü bilgisayar kullanan kız oturan sevimli bulldog görünümünü kırpılmış

Görüntü: LightFieldStudios, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*