Evden çalışma: Yeni normalin görünümü ve uzaktan yönetim ipuçları

Larry Dignan, Steve Ranger ve Bill Detwiler, ekiplerinden çalışanınızın bireysel ihtiyaçlarını anlamadan, ekibiniz için ölçülebilir çıktıların nasıl belirleneceğini öğrenmeye kadar en iyi yönetim saldırılarını tartışmak için oturuyorlar.

ZDNet Editör Şefi Larry Dignan, ZDNet İngiltere Genel Yayın Yönetmeni Steve Ranger ve TechRepublic Genel Yayın Yönetmeni Bill Detwiler, ekiplerden en iyi şekilde yararlanmak için en iyi yönetim saldırılarını tartışmak için oturdu. koronavirüs salgını. Aşağıda, konuşmalarının düzenlenmiş bir metni bulunmaktadır.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Larry Dignan: Kendi ekibimiz için konuşursak, sanırım bir adım atıyoruz. Ben kesinlikle video konferans yorgunluğu olduğunu düşünüyorum. Ve sonra arka plandaki diğer şeylerin sadece Zoom gizlilik ve güvenlik sorunları olduğunu düşünüyorum. Eklendi, muhtemelen Microsoft Ekipleri ve bazıları yakınlaştırma rakipler, ancak bence burada video konferans için güvenlik gibi bir konu var, çünkü bu araçların hiçbiri bunun için ayarlanmadı. Kurumsal araçlar olabilirler, ancak gerçekten günlük saldırıya uğramak saat, dakika. Bence bunu görüyoruz. Bu yüzden herkesin uzaklaştığını görüyoruz ve sonra satıcılar çok hızlı olgunlaşmak zorunda kalıyorlar.

Karen Roby: Steve, farklı iletişim platformları kullanan çalışanlarla güvenlik endişeleri hakkında biraz konuş.

Steve Ranger: Sanırım durum birkaç hafta önce biraz değişti, şirketler acele ediyordu ve insanların 10 dizüstü bilgisayar, 100 dizüstü bilgisayar, bazı durumlarda 1.000 dizüstü bilgisayar bulmaya çalıştıklarını biliyorum. bazı durumlarda insanları çevrimiçi hale getirmek için on binlerce dizüstü bilgisayar. Bir veya iki hafta boyunca düz bir şekilde çalışan insanlar hakkında, evden aynı anda çalışmak zorunda kalacaklarını düşünmeyen geniş ekiplere ulaşmak için yeterli donanım elde etmek için gerçekten ilginç hikayeler duyduk. Bu krizin ilk aşamasıydı, sadece herkesin evden çalışmasını sağlamaktı.

Sonra şimdi bir sonraki aşama ve bunu yapabildikleri bir şekilde yaptık. İnsanların yüzlerce eski dizüstü bilgisayarı depodan alıp üzerine Linux yerleştirip, onlara ihtiyaç duyan insanlara, bu tür şeylere kapıdan çıkarmalarıyla ilgili hikayelerimiz vardı. Gerçekten ilginç şeyler, günler içinde yapılan büyük projeler. Şimdi herkes evde ve herkes etrafına bakıyor ve "Tamam, peki bundan sonra ne için endişeleniyoruz?" Sanırım bundan sonra endişelenecek olan şey, bu sistemlerin ne kadar iyi tasarlanmış olduğudur. Çıkardıkları dizüstü bilgisayarlar aceleyle güvenli mi? Kullandığımız araçlar uzun vadede güvenli mi? Hepimiz birbirimizle iletişim kurabilmemiz harika ve çok fazla video konferans veya fikri mülkiyet paylaşımı ve mesaj paylaşımı yapabiliyoruz. Bu şeyler ne kadar güvenli?

Bence oradaki kötü insanları, suçluları, devlet destekli tipleri, casusluk tiplerini düşünmek iyi olur ve "Tamam, herkes bunu kabul etsin ve eve gelmek." Elbette bunu yapmayacaklar, değil mi? Ve güvensiz dizüstü bilgisayarlarımız veya güvensiz iletişimimiz olabileceğimiz zayıflık fırsatı olan herhangi bir fırsata atlayacaklar. Larry'nin dediği gibi, aslında gerçekten çok iyi bir iş yaptığını düşündüğüm çok fazla tedarikçi var, "Doğru, tamam. Aniden uygulamamız inanılmaz derecede popüler. Aniden on milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor Doğru, daha önce hiç olmadığı kadar güvenliğe odaklanmamız gerekiyor.Özellikle bu uygulamalar bazı açılardan, dikkatsizce, iş açısından kritik hale geldiğinden, bu şeylerin olabildiğince güvenli olduğundan emin olmak için ikiye katlanmak zorundalar.

Karen Roby: Bill, Zoom güvenlik sorunları gerçekten haberlerde.

Bill Detwiler: Aslında, Zoom'un güvenlik sorunları ilk kez olmamıştı. İçinde 2019, özellikle Mac yazılımı kullanan insanlar için oldukça önemli bir sıfır gün istismarına sahiptiler. Zoom gerçekten basit olacak şekilde üretildi. Bence bunu kabul edecekler. Bunu geçmişte söylediler. Ve budur. Ben her şeyi kullandım WebEx'ten Mavi Takımlara Gitmek için Google Hangouts'u Yakınlaştırmak İçin. Hemen hemen her video konferans uygulamasını kullandım ve Zoom çok basit. Sadece bir link alırsınız, ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz. Kurumsal bir hesap kullanıyorsanız, Google Takvim kullanıyorsanız takvim yazılımınızla entegre etmek için bu bağlantıyı paylaşmak gerçekten kolaydır.

Bu kullanım kolaylığı ile birlikte bazı güvenlik sorunları da geldi. Mac bazı değişiklikler yaparken, Apple Safari'de değişiklik yaparken, bir web sunucusu yükleyerek bunu çözdüler. Bu tür bir uzlaşma yarattı çünkü gerçekten iyi bir neden olmadan kurumsal masaüstlerinde web sunucuları çalıştırmamalısınız. Birisi bunu keşfetti ve "Hey, bu bir güvenlik meselesi" dedi. Ve geldiler ve hitap ettiler ve insanlar belki de yeterince hızlı davranmadıklarından veya yeterince ciddiye almadıklarından şikayet edeceklerdi. Larry ve Steve'in dediği gibi, geçmişte güvenliği ele almak zorunda olmayan bir çok şirket, uygulamalarının kullanılma şekli nedeniyle şimdi zorlanıyor.

GÖRMEK: Uzaktan çalışanlar ve yöneticiler için en iyi 100 ipucu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Steve'in bakış açısına göre, gerçekten altyapıya sahip olduğunuz şirketin türüne, salgından önce sahip olduğunuza göre. Eğer gerçekten büyük bir uzaktan çalışma iş gücünüz varsa, bunu hızlandırmak sizin için biraz daha kolaydı. Ekiplerimizde yapıyoruz, dağıtılmış bir iş gücümüz var, bu yüzden insanları zihniyete ve teknoloji zihniyetine sokmak oldukça kolaydı. Ama Steve'in bahsettiği gibi birçok şirket var, belki de büyük çağrı merkezleri vardı. Belki de şirket içi sistemleri olan ve bu verileri paylaşmaktan gerçekten endişelenen veya gerçekten endişelenen büyük binalarda bulunan insanlar vardı, sadece altyapı yoktu.

Bir iki hafta sürdü ve şimdi konuya başlıyoruz. Bunu yapan insanları tanıyorum ve bunu yapmanın yolları var. RDP kullanın, diğer teknolojileri kullanabilirsiniz, VPN'ler, ama bunu daha önce yapmadıysanız ve bunu yerine koymak için uğraşmaya çalışıyorsanız, bu sizin için çok daha zor hale geldi. Ve gerçekten yeni normalin, bir ay sonra, iki ay sonra, (evden çalışmak) birçok işletme için standart işletim prosedürünün bir parçası olacağını düşünüyorum. Larry bundan bahsetti. İlk videolarımızdan biri hakkında daha sonra kurumsal gayrimenkul çevresindeki kurumsal yapıdaki değişiklikler. İnsanlar sadece evden çalışıyor.

Sanırım bazı insanlar göreceksin, bazı şirketler, "Biliyor musun? Birkaç ay boyunca oldukça iyi çalıştı. Neden sadece evden çalışmaya devam etmiyoruz? Bunun için ödeme yapmamın bir sebebi yok. Gerçekten pahalı bir bina. Masalar, sandalyeler ve ışıklar ve tüm bu tesislerin masraflarını ödemeliyim. Hm, belki de yapmayacağım. Çok iyi çalıştı. Belki bir kısmını yapacağız, ama ölçeklendireceğiz aşağı, millet birkaç haftada bir gelecek, millet olacak … "Bence yapışacak bir çok değişiklik için var. Şimdi, bunların çoğunu görmemiz aylar alabilir, ancak bence bu şeylerin çoğu insanların şu anda fark ettiğinden daha kalıcı.

Larry Dignan: Sanırım yaşadığımız diğer şey ve onu daha kalıcı hale getirecek olan şey şu ki, şu anda herkes gibi, kapıdan hızla çıktılar ve şimdi bir çeşit, tamam, yani hepsi çalışıyor ve şimdi buradan optimizasyon yapacakları ile ilgili. Muhtemelen üç hafta sonra diyebilirim, evden çalışan herkes çok daha verimli olacak. Kullanım kolaylığı ve güvenlik arasındaki dengeleme hareketinin zamanla çözüleceğini düşünüyorum. Zoom, geçen gün tüm etli culpaları ile ortaya çıktıklarında ve "Güvenliğe odaklanmak için 90 gün boyunca özellikleri donduruyoruz" ve tüm bunlar, Microsoft anları gibi. Microsoft'un eskiden mutlak bir güvenlik felaketi olduğunu hatırlıyor musunuz? Ve sonra ciddileştiler ve pivotlarını yaptılar ve zamanla geliştiler.

GÖRMEK: BT uzmanının uzaktan çalışma yol haritası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bence bu, bunu mümkün kılan tüm bu uzak iş türü satıcılarda olacak ve bence tüm bunlar söylendiğinde ve yapıldığında, birçok işletme geri dönüp "Tamam, yaptığımız." Ve sonra geri dönüp onu düzeltirler ve daha titiz hale getirirler. Bence VMware veya Citrix gibi satıcılar, açıkçası video konferans oyuncuları, işbirliği oyuncuları, tüm bu adamlar, sanırım hepsi zaman içinde faydalanacaklar, çünkü sanırım gideceğimiz bir nokta olacak optimize edin, bu matkabı azaltın ve ardından satıcılar ve işletmeler geri dönüp "Tamam, hadi bunu doğru yapalım ve bir sonraki salgına hazır olalım" ya da bu felaket ne olursa olsun.
Bu uzak işin insanların düşündüğünden daha kalıcı olacağına inanıyorum.

Karen Roby: Evet, bence ilginç şeylerden biri de yöneticiler ve hepiniz parmağınızı çalışanlarınızın nabzında tutmaya çalışan ekipleri yönetiyorsunuz. Bilirsiniz, evde nasıl hissediyorlar, bununla nasıl başa çıkıyorlar. İşleri kurmak bir şeydir, ancak bunu yaparken, bildiğiniz gibi, bazı insanlar için kendilerini daha yalıtılmış ve insanlar dışında hissettikleri için zor olabilir. Bununla nasıl başa çıkarsın? Yöneticiler bunu ekipleriyle nasıl ele alır?

Steve Ranger: Bence sürekli yeniden kalibrasyon. Bu yüzden bazı takımlar bu videoyu her gün yapmayı çok seviyor. Her sabah sabah toplantısı yapan, video konferans, 20 kişiden oluşan ekiplerin hepsini konuştuğunu biliyorum. Bu tür bir şey yapmaya dayanamayan ekipleri biliyorum ve iki günde üç kez belki de 15 dakika buluşuyor. Aslında bunun her takım için nasıl çalıştığını gerçekten zor buluyorum, değil mi? Larry'nin video konferans yorgunluğundan bahsettiğini biliyorum. Bence evet, kesinlikle. Hepimiz onu düzeltmeye ve doğru noktanın ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve çünkü takımlar çalıştırıyorsanız, iki hafta içinde düzelttiğiniz bir şey değil. Yeni bir takımı ele geçirirseniz, ilk birkaç hafta içinde herkesi nasıl yöneteceğinizi bilemezsiniz. Aslında, "Peki, bu takımı yönetmenin yeni bir yolu" diye düşünmelisiniz, çünkü birileri masasında mutlu görünüyor mu yoksa biraz mücadele ediyor gibi mi görünüyor? Bunların hiçbirini göremezsiniz. Birkaç günde bir 15 dakika boyunca videoda birini görebilirsiniz.

Bazı takımlar için, bu gerçekten, gerçekten düzenli check-in'ler çok önemlidir. Diğerleri için, biraz daha elverişlidir ve aslında hangisinin doğru olduğunu bulmak oldukça zordur, çünkü insanlar size söylemeyebilir. "Peki, haftada bir toplantı yapıyoruz. Bunu dörde mi uzatmalıyız?" Herkes elini kaldırmayacak ve “Kesinlikle. Daha fazla toplantıya ihtiyacımız var” demeyecek. Ancak genel olarak, çoğu insan hayatlarında daha fazla toplantıya ihtiyaç duyduklarını söylemez. Bu bir şey değil. Ama bunu şu anda kabul etmelisiniz, özellikle milyonlarca, muhtemelen şu anda evden çalışan milyonlarca insanla, aslında tüm takım dinamikleri değişti ve ilk seferinde doğru elde edemeyeceksiniz ve sadece ince ayar yapmaya devam etmeniz gerekiyor ve değiştirerek ve belki birkaç hafta içinde doğru anlayacağız. Ama şimdi sahip olmayı beklemeyin. Kesinlikle yapmadım ve işte böyle.

Larry Dignan: Hepiniz aynı ofiste olduğunuzda, bunların bireyselliğini mutlaka farketmezsiniz. Herkes uzaktayken, daha fazla fark edersiniz. Yani "Bu kişi hiç kimsenin olmadığı bir stüdyo dairede mi?" Bu, bizden farklı, birçoğumuz evde ne varsa, evde eğitim veya uzaktan eğitim yapıyor. Ya da bunun gibi bir şey, değil mi? Yani herkesin farklı bir meydan okuması var. Neredeyse bir takıma koçluk yapıyorsunuz, oyuncuları motive etmek gibi. Bazı insanların zor aşka ihtiyacı vardır, diğer insanların coddling'e, bazı insanların pozitifliğe ihtiyacı vardır, bazılarına emip çıldırdıkları söylenmelidir. Bunu işyerinde tavsiye etmiyorum ama genel olarak konuşuyorum.

Herkes bir şeye farklı tepki verir. Neredeyse bununla uyumlu olmanız gerekiyor ve bulduğum şey ekibimizin çok dağınık olduğunu, ancak bu açık çalışma saatlerini tuttum ve katkıda bulunanlarımızdan biri "Bu izole ediyor" dedi. Ben de "Ne demek istiyorsun? Otuz yıldır evden çalıştın." Ve fark köşedeki kahve dükkanının kapatılmasıydı. Yani, bütün gün bizimle etkileşime girmediği halde, bir yere gidip evden çalışan yerlilerle konuşabildi. Outletimdi, bu priz gitti. Bu yüzden video, açık ofis saatleri, bunun gibi şeyler biraz daha önemli. Sadece herkesin neye ihtiyacı olduğunu anlamak zaman alır ve bu normal bir işyerinde olduğundan biraz daha kişiselleşir, çünkü onların durumunu bilmelisiniz, böylece neye ihtiyaç duyduklarını bilirsiniz ve İhtiyaç duydukları şey konusunda oldukça yaklaşıyorlar. Ama bu da bir meydan okuma, çünkü herkes size söylemeyecek.

Bill Detwiler: Bence bulduğum tek şey tükenmişliği izlemek. Ofiste evde yaptığınız kadar çok fark etmiyorsunuz. İnsanlar bana, “Ne kadar çalışıyorsun? Günün neye benziyor? Yapının neye benziyor?” Diye soruyorum. Şahsen bulduğum şey ve diğer insanlar da bana söylediler, kalkıyorlar ve yarım saat, ofise bir saat yolculuk yapmak için ayrılmaya hazırlanmak yerine, her neyse, onlar sadece aşağıya gel ve masalarına otur ya da oturma odalarına git ve masaya otur. Hemen çalışmaya başlarlar. Herhangi bir işbirliği aracına atlarlar, Slack veya IM'ye atlarlar veya Teams'e atlarlar ya da yaptıkları her şeye atlarlar ve hemen çalışmaya başlarlar.

Ve birkaç toplantıya giriyorlar, birkaç görev yapıyorlar, e-postaları yanıtlıyorlar, hikayeler yazıyoruz, bunu şimdi filme alıyoruz. Ve sonra saate bakıyorlar ve dört saat sonra. Ve onların etrafında hareket etmediler çünkü etraflarında ipucu yok, yanlarında oturan bir iş arkadaşı yok, "Hey, öğle yemeğine ne zaman gideceğiz?" Veya "Hey, bir şey almak ister misin?" Veya, "Oh, biliyorsun ki bu toplantı 12'de bu odada var." Ve böylece kör bahislere başlayabilirsiniz ve sonra ah, "12 yaşındasınız. Bir şeyler yemeye gitmeliyim." Bunu yarım saatliğine yapıyorlar, sonra geri geliyorlar ve bir dahaki sefere baktıklarında saat 20.00. 19:00 Yine, Larry'nin dediği gibi, başka neyiniz var? Evde çocuğunuz var mı? Oda arkadaşın var mı? Senin eşin var mı? Seni ofisten uzaklaştıran bu ipuçları neler?

Bence bu da dikkat edilmesi gereken önemli ve Larry'nin dediği gibi, çalışanlarınızı bir yönetici olarak tanımak, bu konuda çalışmalarına yardımcı olmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, Zoom toplantıları gibi toplantıların kendisinin tükenmişliği sanırım hepimiz bunun içindeyiz ve bundan biraz önce bahsetmiştik, hepimiz "Ooh, hepimiz Zoom'dayız "Zoom'a atlayalım. Hadi büyük bir…" Ama uzaklaştırılabilirsin, biliyor musun? Zoom yorgunluğu olabilir.

Larry Dignan: Oradayım.

Bill Detwiler: Sadece Zoom-bombalı gibi yeni bir kelime bulmaya çalışıyorum. Ama çok fazla Zoom'a sahip olabilirsiniz, bu yüzden sadece telefon görüşmeleri aramak, birey için neyin işe yaradığını anlamak, belki de grup için neyin işe yaradığını bulmaktan bile çok daha önemlidir, çünkü bir grup olarak birlikte değilsiniz. hatta siz olduğunuzda haftalık çağrılarımız var, sadece farklı, değil mi? Hatta daha bireysel hissettiriyor. Yönetici olarak düşünüyorum, eğer bunu daha önce yapmadıysanız, bu biraz zor olabilen bir şey. İnsanlarla bireysel olarak bağlantı kurmaya ve bu bireysel ihtiyaçları gidermeye alışkın değilseniz, olmalısınız. Bence, bir yönetici olarak. Ancak, halkınızı yönetme şeklinizi ve sizinle nasıl iletişim kuracaklarını değiştirmek zorunda kalacaksınız ve umarım bunu yapmakta kendilerini rahat hissederler.

Karen Roby: İnsanların adımlarını bulmaları ve bu iletişim hatlarını açık tutmaları biraz zaman alacaktı. Steve, biliyorum, ţirketlerin bu süreçte ne kadar ilerlediđine kadar aţamada olan ţeyleri nasýl gördüđünden bahsettin. Önümüzdeki birkaç hafta ne görüyorsunuz, eğer bir araya gelip bunun hakkında tekrar konuşana kadar bir iki hafta daha geçiyorsa, bunun bir sonraki aşaması olarak ne görüyorsunuz?

Steve Ranger: Bir şey söyleyeceğim, Larry'nin bana verdiği en iyi tavsiye konferans çağrılarında dolaşmaktı, çünkü o zaman en azından biraz egzersiz yapıyorsun. Henüz bir Zoom çağrısında bunu nasıl yapacağımı tam olarak anlamadım, ama evet, kesinlikle oturmakla ilgili her şey ve …

Larry Dignan: Üzerinde çalışıyorum.

Steve Ranger: Aniden saat 15:00, bu böyle bir şey, değil mi? Kalkmalısın ve dolaşmalısın ve hareket etmelisin. Herkese "Konferans görüşmesindeyseniz kalkın ve hareket edin. Yapabileceğiniz her şeyi yapın." Önümüzdeki birkaç haftanın nasıl yayılacağını düşünüyorum? Bence bu şeylere ince ayar yapacağız. Sanırım şimdi herkes yerinde, sanırım bu sadece farklı çalışma biçimleri üzerinde çalışmak. Bazı açılardan, insanların bazı işlerde evden daha iyi çalışacağını ve diğerlerinde daha zor olacağını düşünüyorum. Ve bence bunlardan hangisine ihtiyaç duydukları konusunda insanlara destek vermeniz gerektiğini düşünüyorum, bence meydan okuma olacak.

Karen Roby:
Burada toplanırken Larry, takımları yöneten ve bu pozisyona itilen kadar yeni birisine sahip olsaydınız, moralleri yükseltmeye çalışan birine vereceğiniz birkaç nokta daha olurdu. ve insanların bu yeni normlara uyum sağlamasına yardımcı olur musunuz?

Larry Dignan: Mikro yönetim değil bence. Bu her zaman dengeleyici bir eylemdir. Bence açık ofis saatleri yardımcı oluyor, çünkü insanlara düşebileceklerini bilmeleri için bir fırsat veriyor. Ve sonra başka bir şeyin sadece hedeflerin ve çıktıların ve her şeyin açık olduğundan ve öncelikli olduklarından emin olmak olduğunu düşünüyorum. . Çünkü bazı şeyler deplikitleşecek. Dışarı çıkıp bilmiyorum, bilmiyorum, yüz maskeleri, tuvalet kağıdı, çocukları bir yere veya her ne olursa olsun almanız gerekiyorsa, sadece en önemli üç şeye bağlı kaldığınızdan emin olun, çünkü geri kalanı muhtemelen önemli değil. Muhtemelen hiç yapmadı. Bu yüzden sadece önemli olan şeylere odaklanın, çünkü diğer şeylerin bir nedenden ötürü öncelikleri azaltılır.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/06/5421c7e5-9019-4101-8d92-f7966483e308/resize/770x/dd7e0cc741aefe94ecf797b17f78a34e/20200403-round.remtable. "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Mackenzie Burke, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Asyalı öğrenci iş avcılık için internette sörf. En az temiz mavi Resepsiyon kavramı, çalışma alanı, kopya alanı, düz yatıyordu, üstten görünüm, alay etmek yukarıya izole yazarak serbest yazar blog yazar

Görüntü: Mackenzie Burke, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*