Excel sayfalarını siyah beyaz olarak kolayca yazdırma

İster manuel olarak ister kısa bir VBA prosedürü kullanarak, renkli bir Excel elektronik tablosunu siyah beyaz olarak yazdırmak kolaydır. İşte böyle.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/09/d1a34360-9f5d-4d57-bb2f-8c63bb9fbd92/resize/770x/16b906f2d4bbdc7372fc72b48e62a303/istock-1034-34. "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: puruan, Getty Images / iStockPhoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">istock-1034372438-1.jpg

Görüntü: puruan, Getty Images / iStockPhoto

Microsoft Excel'de çalışırken renkler ekranda okunabilirlik için mükemmeldir. Giriş hücrelerini, formül hücrelerini, bölümleri tanımlamak ve çok daha fazlasını belirtmek için bunları kullanabilirsiniz. Tüm bu görsel ipuçları kullanıcıya yardımcı olur, ancak basılı bir kopyayı görüntüleyen kişi için her zaman değil. Sayfayı kullanmayı kolaylaştırmak için uyguladığınız tüm biçimler, verileri yazdırırken okunabilirliği engelleyebilir. Neyse ki, renkli bir sayfayı siyah beyaz yazdırmak kolaydır. Bu makalede, el ile ve VBA yordamı kullanarak siyah beyaz olarak nasıl yazdırılacağını göstereceğim.

Bilgilendirme: TechRepublic, bu sayfada yer alan bazı ürünlerden komisyon alabilir. TechRepublic ve yazar bu bağımsız inceleme için tazmin edilmemiştir.

Kullanıyorum (masaüstü) Ofis 365 ancak önceki sürümlerle çalışabilirsiniz. Her iki şekilde de tarayıcı sürümü tarafından desteklenmez. Herhangi bir çalışma kitabıyla çalışabilirsiniz veya demo .xls dosyasını indirin.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN: İşletmeler için Office 365

Excel'de siyah beyaz elle nasıl yazdırılır

Siyah beyaz yazdırmanın en kolay yolu yazdırma ayarını manuel olarak yapmaktır. Yan tarafta, kullanıcı ayar kaydedilmediyse ayarlamayı unutmamalıdır. Aşağıda gösterilen Excel şablonunu kullanarak bu hızlı çözümü hızlı bir şekilde gösterebiliriz Şekil A. (Çok fazla renk formatı olduğu için seçiyorum.) Şimdi, süreci inceleyelim:

  1. Sayfa Düzeni sekmesini tıklayın.
  2. Sayfa Yapısı grubunun iletişim kutusu başlatıcısını tıklayın.
  3. Açılan iletişim kutusunda Sayfa sekmesini tıklayın.
  4. Yazdır bölümünde, Siyah Beyaz seçeneğini işaretleyin (Şekil B).
  5. Tamam'ı tıklayın.

Şekil A

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/0bd1ee10-3f27-40e8-aa92-1dbd0489be44/exceldisablecfprint-a.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Bu sayfayı siyah beyaz yazdıracağız.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">exceldisablecfprint-a.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/0bd1ee10-3f27-40e8-aa92-1dbd0489be44/exceldisablecfprint-a.jpg

Bu sayfayı siyah beyaz yazdıracağız.

Şekil B

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/3184278f-ed28-446e-ac91-782f3f454ab8/exceldisablecfprint-b.jpg" hedef = "_ boş" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Siyah Beyaz seçeneğini belirleyin.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">exceldisablecfprint-b.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/3184278f-ed28-446e-ac91-782f3f454ab8/exceldisablecfprint-b.jpg

Siyah Beyaz seçeneğini belirleyin.

Bu ayarın kontrol edilmesinin sonuçlarını görmek için Dosya sekmesindeki (Backstage alanı) Yazdır seçeneğini tıklayın. Gördüğünüz gibi Şekil C, ekranda gördüklerinize rağmen yazıcıya arka plan veya yazı tipi rengi gönderilmiyor!

Şekil C

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/932242a1-8055-4a12-9771-8d928e88b2cc/exceldisablecfprint-c.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Baskı önizleme yalnızca siyah beyaz bir sürümü gösterir.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">exceldisablecfprint-c.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/09/932242a1-8055-4a12-9771-8d928e88b2cc/exceldisablecfprint-c.jpg

Baskı önizleme yalnızca siyah beyaz bir sürümü gösterir.

Her zaman siyah beyaz yazdırmak istiyorsanız ve dosyada dikkate almanız gereken başka sayfa yoksa, çalışma ayarını bu ayar işaretli olarak kaydedebilirsiniz ve işiniz bitti demektir. Ancak, daha fazla esneklik gerektiren durumlarınız olabilir.

Excel'de siyah beyaz baskıyı otomatikleştirme

Kolay her zaman gitmek için en iyi yoldur, ancak çalışma kitaplarında genellikle birden fazla sayfa vardır ve bu sayfaların farklı baskı ihtiyaçları vardır. Örneğin, daha fazla sayfanız varsa ve yalnızca sayfa1'in (etkin sayfamız) siyah beyaz yazdırmasını istiyorsanız, bunu yapmak için basit bir Visual Basic Düzenleyicisi (VBE) yordamı kullanabilirsiniz. VBA'ya aşina değilseniz endişelenmeyin; Size tam olarak ne yapacağınızı göstereceğim.

İlk olarak, bir şerit sürümü kullanıyorsanız, çalışma kitabınızı makro etkin bir dosya (.xlxm) olarak kaydedin. Ardından, VBE'yi açmak için Alt + F11 tuşlarına basın. Proje Gezgini'nde ThisWorkbook'u seçin. Bu açık değilse, Ctrl + R tuşlarına basın veya Görünüm menüsünden Proje Gezgini'ni seçin. ThisWorkbook modülünde, kodu A ve B listeleri.

Liste A

Özel Alt Çalışma Kitabı_BeforePrint (Boole Olarak İptal Et)

Siyah beyaz yazdırma

ActiveSheet ile

.PageSetup.BlackAndWhite = Doğru

İle bitmek

End Sub

Liste B

Özel Alt Çalışma Kitabı_BeforeSave (ByVal SaveAsUI Boolean Olarak, Boolean Olarak İptal Et)

Siyah beyaz ayarını devre dışı bırakın.

ActiveSheet ile

.PageSetup.BlackAndWhite = Yanlış

İle bitmek

Kodu bu web sayfasından kopyalamaya çalışmayın; VBE görünmeyen web karakterlerini yorumlayamaz. Kodu manuel olarak girin. Veya bu web sayfasındaki kodu bir metin düzenleyicisine kopyalayın ve kodu metin düzenleyicisinden modüle kopyalayın.

Excel'e dönün ve sayfayı yazdırın. Baskı Önizleme rengi gösterebilir, ancak endişelenmeyin, siyah beyaz yazdırmalıdır. Yazıcınız çok uzaktaysa, bir PDF dosyasına yazdırın ve açın.

Makro, arabirim aracılığıyla daha önce ayarladığınız Siyah Beyaz seçeneğini ayarlayacaktır. Çalışma kitabını kaydederseniz, ayar kaydedilir. Önceden Kaydetme prosedürü, çalışma kitabını kaydettiğinizde ayarı devre dışı bırakır. Bu şekilde kullanıcılar ilk prosedürün nasıl çalıştığını etkilemeden çalışmalarını kaydedebilirler. Bu noktada, makro gereksiz görünüyor, ancak sadece siyah beyaz yazdırmak isteyebileceğiniz daha karmaşık durumlar sunmadığım için ve renk. Bu durumda, Siyah Beyaz ayarını korumak önemlidir.

Bizi izlemeye devam edin

Bu makalede, Excel'i belirli bir sayfayı siyah beyaz yazdırmaya zorlamanın iki kolay yolu sunulmaktadır. Bu olduğu gibi çalışıyorsa, harika. Ancak genellikle daha fazla esnekliğe ihtiyacınız olacak. Gelecekteki bir makalede, her iki seçeneğe de ihtiyacınız olan sayfaları işlemek için bu makalede öğrendiklerinizi nasıl oluşturacağınızı göstereceğim: Renkli ve siyah beyaz yazdırmak için.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*