Excel stillerini verimli bir şekilde kullanma

Stillerin ne olduğunu ve sayfalarınızı daha etkili ve verimli bir şekilde biçimlendirmenize nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenin.

Microsoft Excel giriş resmi

Görüntü: Ekran görüntüsü

Stiller bir Microsoft Word özelliğidir, değil mi? Verilerin doğası aynı tür sağlam seçenekler gerektirmemesine rağmen, Microsoft Excel'in stilleri de kullandığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Excel stillerinin kullanımı Word'lerden daha kolaydır. Bunları karmaşık olduklarını düşündüğünüz için kullanmıyorsanız, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Bu makalede, Excel stillerini tanıtacağım ve bunları Excel'de daha verimli kullanmak için nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

Bilgilendirme: TechRepublic, bu sayfada yer alan bazı ürünlerden komisyon alabilir. TechRepublic ve yazar bu bağımsız inceleme için tazmin edilmemiştir.

Kullanıyorum (masaüstü) Ofis 365 ancak önceki bir sürümü kullanabilirsiniz. Kendi verilerinizle çalışabilir veya indirebilirsiniz gösteri .xls dosyası. Stilleri tarayıcı sürümünde bulabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN: İşletmeler için Office 365

Microsoft Excel stili nedir?

Stillerle çalışmıyorsanız, onlar için neyin bu kadar özel olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kolay cevap, daha verimli çalışmanıza yardımcı olmalarıdır. Stil, aynı anda uygulayabileceğiniz bir biçim koleksiyonudur. Örneğin, tüm giriş hücrelerinin beyaz fontu olan yeşil bir arka plana sahip olmasını isteyebilirsiniz. Bir stil kullanarak, her iki biçimi de aynı anda uygulayabilirsiniz. Şimdi, bu büyük bir şey gibi gelmiyor, ama dahası var. Giriş hücrelerinin biçimini değiştirmeye karar verirseniz, bu hücrelerin tümünü tek tek değiştirmeniz gerekmez. Sadece stili değiştirirsiniz ve tüm giriş hücreleri otomatik olarak güncellenir – şimdi bu verimli bir şekilde çalışıyor.

Microsoft Excel'deki Stiller

Stiller, Excel'de (ve diğer Office 365 uygulamalarında) Word'de olduğu kadar belirgin değildir. Giriş sekmesinde Stiller grubunda, Tablo Biçimlendir ve Hücre Stilleri'nde stiller bulacaksınız. Hücre Stilleri seçeneğiyle çalışacağız. Gördüğünüz gibi Şekil Aaçılır menü birkaç yerleşik hücre stili sunar.

Şekil A

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9b8be6ec-6edc-4959-9fea-7de77c495e03/excelstyles-a.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Birçok yerleşik stil arasından seçim yapabilirsiniz.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-a.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9b8be6ec-6edc-4959-9fea-7de77c495e03/excelstyles-a.jpg

Birçok yerleşik stil arasından seçim yapabilirsiniz.

Farkında olsun ya da olmasın, Normal adlı bir stil kullanıyorsunuz – bu, yeni bir sayfaya veri girdiğinizde gördüğünüz seyrek biçimlendirmedir. Galerinin altına doğru (Şekil A), Virgül, Virgül (0), Para Birimi vb. görürsünüz. Sayı grubundaki açılır listeden bir seçim yaparken bu stilleri zaten kullanıyorsunuz.

Bir stilin biçimlendirmesini uygulamadan hızlı bir şekilde değerlendirmek için galeride sağ tıklayın ve Değiştir'i seçin. Görüntülenen iletişim kutusu Şekil B Normal'in biçimlerini gösterir. Bu formatta olduğu gibi tüm format türleri mevcut olmayacaktır.

Şekil B

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9e0a6da9-72de-472d-890d-22201d436d33/excelstyles-b.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Normal Calibri, 11 font kullanır.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-b.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9e0a6da9-72de-472d-890d-22201d436d33/excelstyles-b.jpg

Normal Calibri, 11 font kullanır.

Excel'de stillerle çalışma

Mevcut bir çalışma kitabıyla çalışıyorsanız, biri bir veya iki stil kullanır. Örneğin, Excel'in Mortgage Hesaplayıcısı.xlsx şablonunu açtığınızı varsayalım. Verileri ve sayfayı daha okunaklı hale getiren bazı biçimlendirmeler göreceksiniz. Biçimlendirilmiş bir hücre seçin ve ardından Hücre Stilleri açılır menüsünü tıklayın. İçinde Şekil C, I9 hücresinde Giriş stilinin uygulandığını görürsünüz. Geçerli stilin çevresindeki ağır sınırdan anlatabilirsiniz (galeride).

Şekil C

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/04/6588ab5c-66ea-4654-82ca-11c9df7e9dd4/excelstyles-c.jpg" target = "_ blank" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Atanan stili hızlıca ayırt edin.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-c.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/04/6588ab5c-66ea-4654-82ca-11c9df7e9dd4/excelstyles-c.jpg

Atanan stili hızlıca ayırt edin.

Bu bit önemlidir: Biçimlendirme görürseniz, ancak Stiller galerisinde Normal seçiliyse, direkt biçimlendirmek; bu biçim manuel olarak uygulandı. Doğrudan veya bir kerelik biçimlendirme iyi, ancak stillerle çok fazla karıştırmaya başladığınızda, işler kafa karıştırıcı olabilir. Uzun vadede stili değiştirmek, uygulanan stili olan bir hücreye manuel olarak daha fazla biçimlendirme uygulamaktan daha iyidir.

Girdi stilini değiştirdiğimizde I9 hücresine ne olduğunu görelim:

  1. Hücre Stilleri açılır menüsünü tıklayın ve Giriş'i sağ tıklayın.
  2. Değiştir'i seçin.
  3. Açılan iletişim kutusunda Biçimlendir'i tıklayın.
  4. Doldur sekmesine tıklayın ve farklı bir renk seçin, açık turuncu deyin.
  5. İki kez Tamam'ı tıklatın.

Gördüğünüz gibi Şekil D, hücre I9, şimdi o açık turuncu renkli var. Tüm gri hücrelerin E3: E9'un dolgu rengini değiştirmesini bekliyordunuz mu? (Ben öyleydim.) Açıklama basit: Giriş stilini sadece I9 kullanıyor. E sütunundaki gri hücreler, Miktar, Yüzde ve benzeri gibi başka stiller kullanır. Bu stilleri kontrol ederseniz, değil dolgu rengi ekleyin. Bu nedenle, gri dolgu rengi doğrudan bir biçimdir. Bu noktada avantaj, altta yatan stilleri bilmektir, böylece biçimlendirmeyi minimum karışıklık ve çaba ile değiştirebilirsiniz. Unutmayın, bir stili değiştirmek birçok doğrudan biçimlendirmeye tercih edilir.

Şekil D

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9457e8b1-7412-4cf6-a2b5-969a61d40e24/excelstyles-d.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Giriş stilini değiştirdik, böylece I9 için dolgu rengini değiştirdik.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-d.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/9457e8b1-7412-4cf6-a2b5-969a61d40e24/excelstyles-d.jpg

Giriş stilini değiştirdik, böylece I9 için dolgu rengini değiştirdik.

Şimdi daha sert bir değişiklik yapalım. Diyelim ki E ve G sütunlarındaki italikleştirilmiş hücrelere kalın eklemek ve yazı tipi rengini koyu yeşile dönüştürmek istiyorsunuz. Şimdi, bu hücrelerden birinde doğrudan biçimlendirme kullanabilir ve daha sonra Biçim Boyacısı'nı kullanabilirsiniz, ancak uygulanan stili değiştirmek daha hızlıdır ve gelecekte tutarlılığı garanti eder. Hadi deneyelim.

İlk olarak, hangi stilin uygulandığını görmek için hücrelerden birini kontrol edin. (Bunu daha önce nasıl yapacağınızı gösterdim. Bu durumda, stil Açıklayıcıdır. Galeri açıkken, aşağıdaki gibi devam edin:

  1. Açıklayıcı stilini sağ tıklatın (galeride).
  2. Açılan iletişim kutusunda Biçim sekmesini tıklayın.
  3. Yazı Tipi sekmesini tıklatın ve Yazı Tipi Stilini Kalın İtalik olarak değiştirin.
  4. Renk açılır menüsünden koyu yeşil (Şekil E).
  5. İki kez Tamam'ı tıklatın.

Şekil E

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/d5facaa5-0dd3-458b-b127-b0c8f7354273/excelstyles-e.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Yazı tipi biçimlerini sıfırlayın.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-e.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/d5facaa5-0dd3-458b-b127-b0c8f7354273/excelstyles-e.jpg

Yazı tipi biçimlerini sıfırlayın.

Şekil F güncellenmiş hücreleri gösterir. Tüm bu hücreleri değiştirmek yalnızca birkaç tıklama aldı.

Şekil F

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/ceb3d29d-045c-42cb-bd94-5e48dbc6f3fb/excelstyles-f.jpg" target = "_ blank" veri bileşeni = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& Nbsp; Uygulanan stili değiştirerek birkaç hücrenin biçimlendirmesini güncelleyin. & Nbsp;

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">excelstyles-f.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/04/03/ceb3d29d-045c-42cb-bd94-5e48dbc6f3fb/excelstyles-f.jpg

Uygulanan stili değiştirerek birkaç hücrenin biçimlendirmesini güncelleyin.

Açıklayıcı stilini güncelledik ve aynı anda birkaç hücrenin biçimlendirmesini değiştirdik. Aynı stile sahip başka hücreleriniz varsa, bunların da güncelleneceğini hatırlamak önemlidir. Çoğu durumda, bunu isteyeceksiniz. Değilse, yeni bir stil oluşturmanız gerekebilir. Değiştir'i (galeride) seçmek yerine Çoğalt seçeneğini kullanın, ardından yeni stili adlandırın ve değişiklikler yapın. Sıfırdan başlamaktan daha hızlı.

Bir şey daha

Hücre stilleri, tüm çalışma kitabı dosyasına uygulanan temayı yansıtır. Bir temayı diğerine değiştirdiğinizde hücre stilleri de buna göre değişir.

Excel hücre stillerinin uygulanması kolaydır. Var olduklarını ve ne kullanıldığını ve bir stili nasıl değiştireceğinizi bilmek, onları verimli bir şekilde kullanmanın anahtarlarıdır.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*