Excel'de en yakın eşleşmeyi bulmak için DÜŞEYARA() nasıl kullanılır?

Muhtemelen Microsoft Excel'de tam eşleşmeleri bulmak için DÜŞEYARA() işlevini kullanıyorsunuz, ancak tam değeri bilmediğinizde en yakın değeri de bulabilirsiniz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/04/22/7c6deb2b-a345-48f0-b414-63e1f09aab76/resize/770x/9ed1b9886ce62a26016ee703f68ddf0d/shutterstock-1458533660.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Wachiwit/Shutterstock">

Resim: Wachiwit/Shutterstock

Microsoft Excel'in en sık kullanılan işlevlerinden biri DÜŞEYARA() işlevidir. Karşılık gelen bir değeri arayarak değerleri almanızı sağlayan bir arama işlevidir. Örneğin, öğenin adını kullanarak bir öğenin fiyatını veya öğrencinin adını kullanarak öğrencinin final notunu iade etmek isteyebilirsiniz. Esnek ve son derece kullanışlı bir işlevdir. Çoğu zaman tam bir eşleşme isteyeceksiniz, ancak bazen en yakın eşleşen değeri döndürmeniz gerekecek. Bu makalede, DÜŞEYARA() hakkında bilgi edineceksiniz ve ardından arama değeriyle neredeyse eşleşen bir eşleşme bulmak için onu kullanacağız.

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknik Cumhuriyeti)

kullanıyorum Microsoft 365 üzerinde Windows 10 64 bit sistem, ancak önceki sürümlerle çalışabilirsiniz. Kendi verilerinizle çalışabilir veya gösteri .xlsx ve .xls dosyalarını indirin. Bu işlev, Web için Excel'de benzer şekilde çalışır. Bu makale, işlev girme ve sıralama gibi temel Excel becerilerine sahip olduğunuzu varsaymaktadır, ancak yeni başlayanlar bile talimatları başarıyla uygulayabilmelidir.

DÜŞEYARA() Excel'de nasıl çalışır?

Excel'in DÜŞEYARA() işlevi, aşağıdaki sözdizimini kullanarak bir arama değeri eşleştirdikten sonra karşılık gelen bir değer döndürür:

DÜŞEYARA(arama_değeri, arama_aralığı, uzaklık, sıralanmış)

Tablo A bu argümanları açıklar.

argüman

açıklama

Gerekli/Opsiyonel

aranan_değer

Bu, eşleştirmeye çalıştığınız değerdir.

gereklidir

arama_aralığı

Bu, veri aralığını tanımlar.

gereklidir

ofset

Bu sayısal değer, aranan_değerin sağındaki karşılık gelen sütunu tanımlar.

gereklidir

sıralanmış

Bu bir Boole değeridir: DOĞRU veya YANLIŞ. DOĞRU varsayılandır ve aranan_değer verilerinin sıralandığını belirtir. aranan_değerin sıralanmadığını belirtmek için YANLIŞ'ı kullanın.

İsteğe bağlı

Özetle, DÜŞEYARA() başka bir sütunda bir değer döndürmek için bir arama değeri kullanır. Şimdi en yakın eşleşen değeri bulmak için kullanalım.

DÜŞEYARA() ile en yakın eşleşme nasıl bulunur?

Çoğu zaman tam bir eşleşme bulmak için DÜŞEYARA() işlevini kullanırsınız, ancak en yakın eşleşmeyi bulmak için bunu kullanabilirsiniz. Bu tekniği, tam değerden emin olmadığınızda veya bir dizi değer bulmanız gerektiğinde kullanabilirsiniz. Şimdi, fiyat tam olarak eşleşmediğinde, bir fiyat için bir ürün adı döndürmek için bu işlevi kullanalım. Şekil A. Anahtar, H2'deki giriş değeridir. Eşleştirmeye çalıştığınız değeri girin ve H3'teki işlev, bulduğu en yakın değeri H2'deki giriş değerine döndürür.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/294db182-7007-4056-abd3-da800203d0df/excelvlookup-a.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; En yakın eşleşen fiyatları bulacağız.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">excelvlookup-a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/294db182-7007-4056-abd3-da800203d0df/excelvlookup-a.jpg

En yakın eşleşen fiyatları bulacağız.

Şu anda, H3'teki işlev

=DÜŞEYARA(H2,C3:E47,2)

mantıklı olmayan bir değer döndürür – yanlıştır, ancak bir dakika içinde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin. Şimdilik, bu işlevin bağlam içinde nasıl çalıştığını gözden geçirelim. Tahmini fiyatınızı H2'ye gireceksiniz. İşlev daha sonra bu değeri, arama aralığındaki ilk sütun olan C sütunundaki bir değerle eşleştirmek için kullanır (ancak veri kümesindeki ilk sütun olması gerekmez). Tam bir eşleşme bulamadığında, H2'deki değere bu değerden daha küçük olan en yakın değeri bulduğunda aramayı bırakır ve aynı satır için ürün adını döndürür.

Çalışmıyor çünkü veri seti fiyat sütununa, yani arama değerine göre sıralanmadı. Şu anda, veri seti kimlik sütununa göre sıralanmıştır. Çözüm basit: Birim Fiyat sütununda artan bir sıralama çalıştırın. Bunu yapmak için Birim Fiyat sütunundaki herhangi bir hücreyi tıklayın ve Ana Sayfa sekmesindeki Düzenleme grubundaki Sırala ve Filtrele açılır menüsünden En Küçükten En Büyüğe Sırala'yı seçin. Veya Veri sekmesindeki Sırala ve Filtrele grubunda A'dan Z'ye tıklayın. Şekil B sonuçları gösterir. İşlevi olduğu gibi kullanarak, arama sütunu, bu durumda Birim Fiyat sütunu artan düzende sıralanmalıdır.

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/c4b85150-6f72-4782-9161-853b8ccd1908/excelvlookup-b.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Sıralamadan sonra DÜŞEYARA() işlevi en yakın eşleşen değeri döndürür.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">excelvlookup-b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/c4b85150-6f72-4782-9161-853b8ccd1908/excelvlookup-b.jpg

Sıralamadan sonra DÜŞEYARA() işlevi en yakın eşleşen değeri döndürür.

Gördüğünüz gibi VLOOKUP(), fiyatı 6$ olan Konbu ürününü döndürür. Bu fiyat, 6.50'den büyük olmaksızın H2, 6.50'deki arama değerine en yakın fiyattır. H2'deki arama değerini 7 veya 8.99 olarak değiştirirseniz Konbu'yu döndürmeye devam eder. H2'deki değeri 9.10 olarak değiştirirseniz, Tunnbröd'ü döndürür.

GÖRMEK: Windows 10: Konuşma tanıma ve dikte için sesli komutların listesi (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Bu noktada, tam olarak eşleşen bir değer girerseniz ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. İşlev, tam eşleşme için ürün adını döndürür. Eşleşen iki değer varsa, ilkini döndürür. DÜŞEYARA() bu şekilde çalışır. Yakın bir eşleşme bulmamızı sağlayan şey, H2'deki giriş değeridir. Teknik özel bir şey yapmıyor; Ben sadece bu davranışı ortaya çıkardım.

İsteğe bağlı argümanın sıralandığını hatırlıyor musunuz? Şu anda, işlev varsayılan değer olan DOĞRU'ya dayanmaktadır. Bu bağımsız değişkeni YANLIŞ olarak değiştirirseniz, işlev yalnızca Birim Fiyat sütunundaki tam eşleşmeler için çalışır ve bu sütunun sıralanmış olup olmadığı önemli değildir. Ancak, sütun azalan düzende sıralanırsa çalışmaz.

Bu az bilinen davranış, kesin değerler bilinmediğinde ve tahmin etmek için esnekliğe ihtiyacınız olduğunda harika bir şekilde kullanılabilir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*