Excel'de yeni XLOOKUP() dinamik dizi işlevi nasıl kullanılır?

Microsoft Excel'in dinamik dizi işlevi XLOOKUP(), DÜŞEYARA() ve YATAYARA()'nın yerini tamamen alabilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/19/9486f483-0c70-45d7-9edf-8636a5f239f0/resize/770x/c755453f2ca314370b7a6f9da357b243/excel-vector.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: 200dgr/Shutterstock">

Resim: 200dgr/Shutterstock

Microsoft Excel'in arama işlevleri güçlüdür, ancak çoğu zaman yanlış anlaşılır, çünkü kullanıcıların beklediğine biraz aykırı görünen birkaç davranışı vardır. Karşılık gelen bir hücredeki değere dayalı değerleri bulmak istediğinizde bu işlevleri kullanırsınız. Yeni dinamik dizi işlevi XLOOKUP() sayesinde artık daha fazla güce ve daha az kafa karışıklığına sahipsiniz. Bu makalede, XLOOKUP()'ı DÜŞEYARA() ile karşılaştıracağız, böylece XLOOKUP()'ın nasıl üstün olduğunu görebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknik Cumhuriyeti)

kullanıyorum Microsoft 365 üzerinde Windows 10 64 bit sistem. Bu yeni işlev, Microsoft 365 ve Excel 2021'de ve Web için Excel'de mevcuttur. Size kolaylık sağlamak için gösteri .xlsx dosyasını indirin. Bu makale, temel Excel becerilerine sahip olduğunuzu varsaymaktadır, ancak yeni başlayanlar bile başarı için talimatları izleyebilmelidir.

Excel'de XLOOKUP() hakkında

XLOOKUP(), birkaç yeni dinamik dizi işlevinden biridir. Ctrl + Shift + Enter kullanarak bir ifade girdiyseniz, Excel'in dinamik dizilerle nasıl çalıştığını zaten biliyorsunuzdur. Yeni dinamik dizi özelliği sayesinde, bu tür ifadelerin oluşturulması ve bakımı çok daha kolaydır çünkü ifadeyi normalde yaptığınız gibi basit bir Enter ile girebilirsiniz. Sonuçlar aşağıdaki hücrelere dökülür ve ifadenin hesaplamalarını tamamlamak için gerektiği kadar doldurulur. Buna dökülme aralığı denir. Bir dökülme hatası görürseniz, işlevi yerine getirmek için gereken aralık kullanılamaz. Bunun anlamı, sonuç değerlerinin birden çok sütununu (veya satırını) döndürmek için bir işlevi kullanabilmenizdir.

XLOOKUP(), bir tablo veya aralıktaki verileri satır bazında döndürür. Bir ürünün fiyatını veya bir müşterinin telefon numarasını iade etmek isteyebilirsiniz. XLOOKUP() işlevini kullanarak, ilgili hücredeki bir arama terimine dayalı bilgileri hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

İşte XLOOKUP'ın yükseltmelerinden sadece birkaçı:

 • XLOOKUP() dikey ve yatay aramaları destekler.
 • XLOOKUP(), sola ve sağa arama yapar, böylece sütunları yeniden düzenlemeye gerek kalmaz.
 • XLOOKUP(), sütunları (veya satırları) ekleyip silebilmeniz için göreli başvuruları destekler ve işlev buna göre güncellenir.
 • XLOOKUP() varsayılanı, tercih edilen varsayılan olan tam bir eşleşmedir; eski arama işlevleri varsayılan olarak en yakın eşleşmeye göre ayarlanır.
 • XLOOKUP()'ın yeni eşleşme modu, daha esnek aramalara olanak tanır.

GÖRMEK: Windows 11: Kurulum, güvenlik ve daha fazlası hakkında ipuçları (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Şimdi bu fonksiyonun sözdizimine bir göz atalım:

XLOOKUP(arama_değeri, arama_dizisi, dönüş_dizisi, (if_not_found), (eşleştirme_modu), (arama_modu))

İlk üç argüman gereklidir:

 • aranan_değer: Arama terimi.
 • lookup_array: Arama aralığı (veya kaynak veri).
 • return_array: Dönüş aralığı (veya sonuçlar).
 • if_not_found: Geçerli bir eşleşme bulunmadığında döndürülen metin. Atlanırsa, işlev #N/A değerini döndürür.
 • match_mode: Eşleme türünü belirtir. Görmek Tablo A uygun değerler ve açıklamalar için
 • search_mode: Arama modunu belirtir. Görmek Tablo B uygun değerler ve açıklamalar için

Tablo A

Değer Açıklama
0 Tam bir eşleşme bulun; bulunamadıysa #N/A döndür. Bu, bağımsız değişkenin varsayılan değeridir.
-1 Tam bir eşleşme bulun; eşleşme bulunamazsa bir sonraki küçük öğeyi iade edin.
1 Tam bir eşleşme bulun; eşleşme bulunamazsa bir sonraki büyük öğeyi iade edin.
2 Bir joker karakter eşleşmesine izin verir: *, ? ve ~.

Tablo B

Değer Açıklama
1 İlk öğeyle aramaya başlayın. Bu, bu bağımsız değişken için varsayılan değerdir.
-1 Son öğeyle aramaya başlayın.
2 Arama, aranan_dizinin artan düzende sıralanmasını gerektirir. Değilse, işlev bir hata değil, geçersiz sonuçlar döndürür.
-2 Arama, aranan_dizinin azalan düzende sıralanmasını gerektirir. Değilse, işlev bir hata değil, geçersiz sonuçlar döndürür.

Bu çok fazla bilgidir, ancak çoğu eski arama işlevlerine benzer. Şimdi birkaç örneğe geçelim.

DÜŞEYARA() ve DÜŞEYARA()'nın hızlı bir karşılaştırması

DÜŞEYARA() işlevi, DÜŞEYARA() işlevine benzer şekilde tek bir değer döndürmek için kullanılabilir, ancak farklı argümanlar kullanır. Veri kümesini kullanarak iki işlevi karşılaştıralım. Şekil A. Özellikle, arama terimi (K1) olarak personel değerini kullanarak çalışan kimliğini ve tarihi döndüreceğiz.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/10/16/07b6f7c1-7aaf-48a1-a5e6-fed1a03be969/excelxlookup-a.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Bir arama terimine dayalı değerleri döndürmek için arama işlevlerini kullanacağız.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">excelxlookup-a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/10/16/07b6f7c1-7aaf-48a1-a5e6-fed1a03be969/excelxlookup-a.jpg

Bir arama terimine dayalı değerleri döndürmek için arama işlevlerini kullanacağız.

İlk olarak, kimlik işlevlerini gözden geçirelim:

K3: =DÜŞEYARA($K$1,Tablo1((Personel):(ID))),2)

K4: =GÖRÜNTÜLEME($K$1,Tablo1(Personel),Tablo1(ID))

Her iki işlev de arama terimi olarak K1, Luke'daki değeri kullanır. Bahsedilmesi gereken en önemli şey, K3'teki DÜŞEYARA() işlevinin yanlış değeri, K4'teki DÜŞEYARA() işlevinin ise doğru değeri döndürmesidir. DÜŞEYARA(), sıralanmış bir veri kümesi gerektirir, ancak DÜŞEYARA() gerektirmez. XLOOKUP(), eşleşen ilk değeri yani varsayılan ayarları döndürür.

L3 ve L4'teki işlevler, işlevleri kullanarak Luke arama değerine dayalı olarak tarihi döndürmeye çalışır.

L3: =DÜŞEYARA($K$1,Tablo1((Personel):(ID)),-1)

L4: =GÜNCELLEME($K$1,Tablo1(Personel),Tablo1(Tarih))

DÜŞEYARA() arama değerinin solunda bir aramayı desteklemediğinden, muhtemelen L3'te hata değerini bekliyordunuz; fonksiyon basitçe argümanı anlamıyor, -1. XLOOKUP() yapar ve negatif bir değer kullanmak yerine asıl sütuna başvurursunuz ve yine işlev, veri kümesinin sıralanmamasına aldırmaz. Bu basit örnekte, verileri sıralamak önemli değildir, ancak bazen veri kümesi sırası ile çalışmanız gerekir, bu nedenle bu yeni davranış harika bir yükseltmedir.

Bizi izlemeye devam edin

Bu noktada, isterseniz eski arama işlevleri yerine XLOOKUP()'u kullanmaya başlayabilirsiniz. Başlamak için yeterli bilgiye sahipsiniz. Eski arama işlevlerini değiştirme konusunda endişelenmeyin; Microsoft'un yakın gelecekte bunları kullanımdan kaldıracağı şüpheli.

Bir sonraki makalemde, XLOOKUP() ile birden çok kriteri kullanmak için gelişmiş özellikleri kullanacağız. Ayrıca bir XLOOKUP() işleviyle birden çok sütunu nasıl döndüreceğimizi öğreneceğiz.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*