Facebook, koronavirüs bilgi merkezi ve acil servislere ücretsiz işyeri erişimi ekliyor

Basın brifingi sırasında Mark Zuckerberg, Facebook'un platform kullanıcılarını güvenli ve bilgili tutmak için attığı sonraki adımları açıkladı.

Koronavirüs uzaktan çalışmayı normlara, işletmelerin bilmesi gerekenler haline getirebilir
Koronavirüs COVID-19 salgını, telekomünikasyonda çarpıcı bir artış için katalizör olabilir. İşletmeler uzaktan işlerde bir artışa ve pazarlama bütçeleri, kurumsal seyahat ve ticari gayrimenkul değerleri üzerindeki uzun vadeli etkilere hazırlanmalıdır.
http://www.techrepublic.com/

Çarşamba günü yapılan basın toplantısında, Facebook halkı güvende tutmak için son çabaları duyurdu ve roman hakkında bilgi verdi coronavirüs. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, coronavirüs tüm kullanıcılar için bilgi merkezi ve acil servisler ve devlet çalışanları için Facebook tarafından Workplace'e erişim.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Zuckerberg, özellikle de koronavirüs salgını söz konusu olduğunda, "yetkili" bilgileri Facebook kullanıcılarına yayma misyonunu vurguladı.

Bu duygu bir Facebook'un Haber Akışı spam filtresindeki büyük arıza meşru web sitesi bağlantılarını engelleyen ve bunları paylaşan kullanıcılara müdahale eden Salı günü. Bu bağlantılardan bazıları önemli koronavirüs bilgilerine yol açmıştır.

Facebook sorunun farkında oldu ve Salı akşamı, aksaklık giderildi bildirildi.

"Yalnızca COVID-19 ile ilgili olanlar değil, tüm konulardaki gönderiler de dahil olmak üzere, yanlış bir şekilde kaldırılan tüm gönderileri geri yükledik. Bu, kötüye kullanılan web sitelerinin bağlantılarını kaldıran, ancak bir çok diğer yayınlar da, "Facebook'ta bütünlük başkan yardımcısı Guy Rosen, cıvıldamak.

Facebook'tan yeni çabalar

  • Coronavirus bilgi merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezleri (CDC) ile ortaklaşa çalışan Facebook, kullanıcıların yayınlarının en üstünde görünecek olan koronavirüs bilgileri için bir merkez kuruyor.

Zuckerberg, "Enformasyon için teşvik edilecek en iyi mesajları bulmak için dünya çapında birçok hükümetle koordinasyon sağladık." Dedi. "Geniş fikir birliği, insanları kişisel olarak risk altında olduklarını düşünmeyenleri bile sosyal mesafeleri ciddiye almaya teşvik etmektir."

Bilgi merkezi, koronavirüs krizi sırasında yaşam için en iyi uygulamaları özetleyen ünlülerden ve sağlık uzmanlarından içerik sunacak. Merkez uyarlanabilir, yani Zuckerberg, günlük olarak değiştikçe en son bilgilerle güncelleneceği anlamına geliyor.

Zuckerberg, "Amaç (bilgi merkezini) çok geniş bir şekilde dışarı çıkarmaktır. İçinde olacağı dil sayısı ile bir sayım yok." Dedi. "Hedefimiz onu başlatmak ve ITaly, Fransa, Almanya, ABD ve İngiltere'deki Facebook uygulamasının en üst kısmında tanıtımını yapmak ve önümüzdeki birkaç gün içinde daha geniş bir şekilde genişletmek istiyoruz. , bu gelişmekte olan bir durum. "

  • Kriz müdahale edenler için Facebook Workplace

Facebook'un attığı ikinci büyük adım, Zuckerberg'e göre kriz müdahalesinde çalışanların işbirliğini içeriyor.

Zuckerberg, "Afetlere müdahale ederken insanların iletişim ve sosyal hizmetlere ihtiyacı var." Dedi. "İşyeri Facebook'ta büyük grupları koordine etmek için çok kritik hale geldi."

Zuckerberg yaptığı şeyi söyledi İş yeri Önümüzdeki 12 ay boyunca devlet ve acil servisler için ücretsiz. Düzenli fiyatlandırma Gelişmiş için kullanıcı başına aylık 4 ABD Doları ve Enterprise için kullanıcı başına aylık 8 ABD Doları ile başlar. Bu arayüzle, bu gruplar kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurabilir, fikirlerini paylaşabilir ve tüm ekipleri, tanıdık Facebook arayüzüyle güncel tutabilir.

Koronavirüs sırasında önceki Facebook çabaları

Spam filtresi sorunu kesinlikle basın çağrısı sırasında gündeme geldi. Zuckerberg, hatanın düzeltildiğini ve koronavirüs ile ilgili olmadığını söyledi.

Zuckerberg, "Bu sadece teknik bir hataydı, ne olduğunu anlamak için hala ölüm sonrası işi yapıyoruz." Dedi. "Koronavirüs konusundaki yaklaşımımız ya da evden çalışan koşullu işçiler veya içerik moderatörleri konusundaki yaklaşımımız yüzünden değil."

Bu hıçkırık dışında, Facebook yanlış bilgileri önlemek, sağlık uzmanlarını ve yardım çabalarını desteklemek ve yerel yönetimleri, toplulukları ve işletmeleri desteklemek için birlikte çaba gösterdi.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Facebook, her sayfanın en üstüne kullanıcıları doğru ve güncel bilgiler için CDC'ye bağlayan bir tanıtım entegre etti. Ayrıca Zuckerberg'e göre Facebook, WHO, CDC ve yerel sağlık kuruluşlarına bilgilerini yaymak için sınırsız reklam kredisi verdi.

Bu görevlerin ayrıntıları bir Facebook'tan basın açıklaması Çarşamba günü.

Facebook organizasyonunun içinde Zuckerberg, neredeyse tüm çalışanların evden çalışmaya teşvik edildiğini söyledi. Zuckerberg, olmayan çalışanlar "sunucuları çalışır durumda tutmak ve güvenlik … evde yapılamayan şeyler gibi kritik işlevler" çalıştıran çalışanlardır.

Müteahhitler ve şarta bağlı çalışanların içerik moderatörleri de dahil olmak üzere evden çalışmalarına izin verilir. Zuckerberg, çalışanlar işlerini tamamen evden yapamasalar bile tüm çalışanların tam olarak ödenmesini sağlamak istediğini söyledi.

“Kendi üzerimize düşeni yaptığımızdan emin olmak istiyoruz,” dedi Zuckerberg. "Genel olarak teknoloji endüstrisinin tepkisinden gurur duydum."

Daha fazla bilgi için göz atın Coronavirus: İş profesyonellerinin bilmesi gerekenler TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/d0376ca3-4d47-4f54-9c01-d9f22812316f/resize/770x/cc04d728b862c3a57683f88be8441194/mark-zuckerberg-ebook .jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" JOSH EDELSON "rel =" noopener noreferrer nofollow ">ABD-internet-yaşam tarzı-bilgisayarlar-medya "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/d0376ca3-4d47-4f54-9c01-d9f22812316f/resize/770x /cc04d728b862c3a57683f88be8441194/mark-zuckerberg-and-facebook.jpg

JOSH EDELSON

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*