Federaller, Colonial Pipeline tarafından fidye yazılımı saldırısında ödenen 2,3 milyon dolarlık kripto para birimini geri aldı

ABD Adalet Bakanlığı, Colonial Pipeline tarafından DarkSide'a gönderilen fidye ödemesinin yaklaşık yarısını bulup geri almayı başardı.

Bir sömürge boru hattı işareti.

Resim: Bloomberg/Getty Images

Büyüyen fidye yazılımı tehdidiyle mücadele etmek için tasarlanan bir dizi girişimin ardından ABD hükümeti, neler yapabileceğini gösteren bir eylem gerçekleştirdi. Pazartesi günü, ABD Adalet Bakanlığı bunu başardığını açıkladı. Colonial Pipeline tarafından ödenen fidyenin bir kısmını geri almak onun için DarkSide saldırganları.

GÖRMEK: Fidye yazılımı: BT uzmanlarının bilmesi gerekenler (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

DOJ, Colonial Pipeline CEO'su Joseph Blount'un Wall Street Journal'a söylediği 4.4 milyon doların yaklaşık yarısını temsil eden şu anda 2.3 milyon dolar değerinde 63.7 bitcoin ele geçirdiğini söyledi. saldırının ardından yetkili. Boru hattı operatörü aslında o sırada 75 bitcoin ödedi, ancak kripto para biriminin değeri o zamandan beri düştü. saldırı bir ay önce gerçekleşti.

Mahkeme tarafından yetkilendirilmiş bir emir üzerinde çalışan FBI, belirli bir adrese gönderilen fidye ödemesindeki 63.7 bitcoini bulmak için farklı bitcoin transferlerini takip edebildi. Bu adresten fonlara erişmek için özel bir anahtar kullanarak, federaller miktara el koyabildiler.

kuruluşları ikna etmek için fidye yazılımlarını daha ciddiye alın, Biden yönetimi, en önemlisi bir dizi yeni önlemi açıkladı. icra emri. Aynı zamanda, hükümet bu savaşta kendi rolünü kabul etti, örneğin limana sahip ülkeleri sorumlu tutmak gibi. fidye yazılımı saldırganlar, fidye ödemeleri konusunda politikalar geliştiriyor ve sanal para ödemelerinin transferini izlemeye ve engellemeye çalışıyor.

GÖRMEK: Güvenlik olayı yanıt politikası (TechRepublic Premium)

DOJ Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, "Parayı takip etmek, sahip olduğumuz en temel ancak güçlü araçlardan biri olmaya devam ediyor" dedi. "Fidye ödemeleri, dijital şantaj motorunu çalıştıran yakıttır ve bugünkü duyuru, ABD'nin bu saldırıları suç kuruluşları için daha maliyetli ve daha az karlı hale getirmek için mevcut tüm araçları kullanacağını gösteriyor."

DOJ'daki farklı birimler, artan sayıdaki fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için Nisan ayında oluşturulan, departmanın Fidye Yazılımı ve Dijital Gasp Görev Gücü aracılığıyla ele geçirme eylemini koordine etti. Görev gücünün amacı, kötü amaçlı yazılımları izlemek ve ortadan kaldırmak, saldırılardan sorumlu siber suçluları bulmak ve onları sorumlu tutmaktır. Görev gücü, fidye yazılımlarla mücadele için diğer yerli ve yabancı ajansların yanı sıra özel sektördeki şirketlerle de çalışıyor.

Nozomi Networks danışmanı ve Cyberspace Solaryum Komisyonu üyesi Suzanne Spaulding, "DAG Monaco, hükümetin bunu her zaman yapabileceğinin garantisi olmadığı konusunda açıktı" dedi. "Fakat bu bazı durumlarda bile yapılabilirse önemli. Bu, Rusya'da barındıkları için bu suçluları yargılayamayacak olsak bile, sonuçlara varabileceğimizin sinyalini veriyor. Suça karışan herkesi suçlu hale getirmeli. Fidye yazılımının faaliyeti, yalnızca onların haksız kazançlarını geri almakla kalmayıp, kripto para birimini takip etme yeteneğini onları tanımlamaya yönelik bir adım olarak kullanabileceğimiz konusunda endişeli."

GÖRMEK: Fidye yazılımı saldırısı: Küçük bir işletme neden 150.000 dolarlık fidye ödedi? (Teknik Cumhuriyeti)

Spaulding'e göre, bu tür adımlar nihayetinde suçluların haksız elde edilmiş kripto para birimini harcamasını zorlaştırabilir. Ayrıca, tüm olaylar zinciri, fidye yazılımı mağdurlarına hükümetle çalışmanın yararları olduğunu söyler; bu, mağdurları siber saldırıları bildirmeye ikna etmek için önemli bir önlemdir.

Ancak, her biri için Koloni Boru Hattı, aynı şekilde başarılı olamayan birçok mağdur kuruluş var.

Nozomi Networks'ün teknoloji müjdecisi Chris Grove, "Sıradan tehditlere karşı savunmak ekonomik ve ulaşılabilirdir," dedi. "Bazı tehditler yeni bir seviyeye yükselir ve farklı şekilde ele alınmalıdır. Hükümetin Colonial Pipeline tarafından ödenen 4,4 milyon doların bir kısmını geri alması harika olsa da, Colonial'ın daha mutlu biten bir hikaye olduğu gerçeğini gözden kaçıramayız. , ayrıca tartışabileceğimiz düzinelerce kurban var, kim de başarılı olamadı. Bildiğimiz ama tartışamadığımız yüzlerce ve hatta bilmediğimiz binlerce kurbandan bahsetmiyorum bile."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*