Ford exec, sürücüsüz arabaların ve otonom araç paylaşım hizmetlerinin geleceğini tartışıyor

Otomobil şirketinin stratejisi, Pazartesi günü Lezbiyenlerin Tech Pride Zirvesi'nde yaptığı bir konuşmada açıklandı.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/22/cb76eea0-7b93-4c17-b0c7-63be07fae3dc/resize/770x/ac2d1e6b83f94715f67d2f84c5c1fcfd/autonomous-vehicle.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: metamorworks/Shutterstock">Kendi kendine giden araba konsepti

Resim: metamorworks/Shutterstock

Hareketliliğin gücü, özgürlüğe ve topluluğa erişim sağlar. Ford Motor Co.'da otonom araç paylaşımının küresel başkanı Megan Prichard'a göre, önümüzdeki on yılda kendi kendine sürüş teknolojisi ortaya çıktıkça şehirler arasında ve şehirler arasında nasıl hareket edeceğimizi bozmaya hazır.

konuşma Lezbiyenler Who Tech Pride Zirvesi Pazartesi günü Prichard, kendi kendine sürüşün nasıl çalıştığına dair bir genel bakış verdi ve Ford'un önümüzdeki birkaç yıl için planlarını özetledi.

GÖRMEK: İşe Alma Seti: Video Oyunu Tasarımcısı (TechRepublic Premium)

Prichard, "2023'te görmeye başlayacağınız şey, ki bunun için çekim yapıyoruz, uygun hava koşullarında belirli coğrafi alanlarda tamamen otonom olarak sürülebilen bir araç."

Bu, otonom moddayken, sürüş için tüm sorumluluğun otomobilde olduğu anlamına gelir, dedi ve bugün piyasada tamamen otonom olan bir araç olmadığını da sözlerine ekledi. Günümüzde otomobiller, yola odaklanmak için hala bir sürücüye ihtiyaç duyuyor.

Ford, Austin, Teksas'ta yol testleri yürütüyor; Miami, Florida; ve Washington, D.C.'de; ve araştırmalar, sürücüsüz arabalar hakkındaki algıların "birçok farklı duygu" ile değiştiğini gösterdi. Ford, insanların bu konuda nasıl hissettiğini ve "herkes için işe yarayan bir şeyi nasıl inşa edebileceğimizi" hesaba katmak zorunda.

2017 yılında Ford, kendi kendini süren bir platform şirketine yatırım yaptı Argo AI. Prichard, "O zamandan beri işler gerçekten hızlandı," dedi ve 2020'de Ford, Ford'un gelecekteki otonom sürüş paylaşım hizmeti olarak da hizmet edecek tam otonom bir otomobil olan Escape Hybrid'i piyasaya sürdü.

Şirket, otomobilin kendi kendine sürüş sistemini akıllı hale getirmeyi ve bir insan sürücü gibi çalışmayı hedeflediğini söyledi. Araba, sensörler ve kameralar ve kameraların çoğunun bulunduğu tepede bir "taç" ve bilgi çeken lazerler ile gömülüdür. Prichard'a göre ayrıca, aracı çevreleyen her şeyin 360 derecelik bir görünümünü sağlamak için uzun menzilli lidar ve yakın alan radarları ve lidarları ile donatılmıştır.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bir araba bir şehirde otonom olarak test edilmeden önce, bölgenin haritası çıkarılır. "Harita, karmaşık bir izleme sistemi oluşturur", böylece bir araba bir kavşağa yaklaştığında ne bekleyeceğini bilir.

Şu anda Ford, aracın üstündeki lidar sistemindeki tüm bileşenleri test etmeye çalışıyor ve ardından simüle edilmiş bir sanal ortamda test edecek. Oradan, araba ülke çapında kapalı parkurlarda ve ardından Argo SDS'de bir şey olması durumunda önlem olarak güvenlik sürücüleri ile halka açık yollarda test edilecek.

Prichard, kameralar, radar ve lidar gerçek zamanlı verileri toplar, ardından etrafındaki her nesneyi planlar ve ardından harekete geçer: ara, gaza bas veya yön ver, dedi Prichard.

Araba bisikletlileri algılayabilir ve SDS ne zaman dönüş yapmanın güvenli olduğunu bilir, dedi.

Prichard, Argo lidar sensör sisteminin 400 metrelik bir menzil sağladığını ve giysilerdeki renklerin yanı sıra koyu renkli nesneleri ayırt edebildiğini ve küçük hayvanlar, bitki örtüsü ve statik nesneler gibi şeyleri ayırt edebildiğini söyledi.

Ford'un kendi kendine sürüş hizmeti

Ford ve Argo, insanları ve malları hareket ettiren gerçek dünya hizmetlerini getirmek için de ortaklık kurduklarını söyledi. Prichard, "İnsanların ve yerel işletmelerin neyi yararlı bulacağına dair kapsamlı bir anlayış geliştirmek için Austin, Miami ve D.C. ile işbirliği içinde çalışıyorlar. … Kendi kendine sürüş hizmetlerinin bir şehir için daha geniş bir mobilite çözümünün bir parçası olduğunu görüyoruz" dedi.

GÖRMEK: Botlar lojistikte son adımı atarken FedEx otonom teslimat anlaşmasını duyurdu (Teknoloji Cumhuriyeti)

İki şirket, bu hizmeti platformlarına getirmek için büyük araç paylaşım uygulamaları ve market zincirleriyle ortaklık kuruyor. Bir yolcu otonom bir araçtan biniyorsa, bir uygulama kullanacak ve ardından doğru sürücü olduğunu doğrulayacaktır.

"Bir arabanın sürücüsü yoksa, bir varış yerini nasıl doğrular ve onaylarsınız? Bu, ürün açısından büyük bir sorun. Dolayısıyla, sürücülerle birlikte test uzmanlarımız var" dedi.

İki şirket, insanların mallarla nasıl etkileşime gireceğini anlamak için Miami'deki Postmates ile bir deney yaptı.

Prichard, nihayetinde Ford'un otonom sürüş hizmetlerinin güvenliği artırabileceğine inandığını ve kazaların %94'ünün insan hatasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi. Şirket ayrıca, şehre bağlı olarak şu anda 2,20 ila 2,50 dolar arasında olan mil başına maliyeti, ortak araçlarla yaklaşık 60 sente düşürmeye çalışıyor.

Ford bunu önümüzdeki on yıl içinde yapmayı umuyor "böylece hepimiz bu paylaşılan kaynağı kullanabilir ve çok daha uygun fiyatlı hale getirebiliriz" dedi.

Palo Alto, California'da da testler yapılıyor; Dearborn, Michigan; ve Pittsburgh, böylece algoritmalar farklı insanların nasıl araba kullandığını öğrenebilir. Prichard, çok şehirli testlerin "herkese uyan tek bir ortak hizmet yaratmamamızı" ve bunların tüm şehirlerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağladığını söyledi.

"Amaç, herkes için ulaşım maliyetini düşürmek (ve) şehirleri erişilebilir ve güvenli hale getirmektir."

Seyircilerden gelen sorulara yanıt olarak Prichard, otonom sürüş hizmetlerini ülkenin daha az yoğun nüfuslu bölgelerine genişletme planları olduğunu ve Ford'un, verileri otonom bir şekilde güvende tutmak için algoritmalar ve şifreleme geliştirmek için "üst güvenlik ekipleri" ile çalıştığını söyledi arabalar hacklenemez.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*