Gecikme hakkında bilinmesi gereken en önemli 5 şey

Gecikme, üretkenliğinizi kesintiye uğratabilir ve genellikle iş gününüzü yavaşlatabilir. Tom Merritt, gecikme hakkında bilmeniz gereken beş şeyi listeler.

Gecikme, gecikme, titreme – üretkenliğinizi bozar, ticaretinizi yavaşlatır ve her türlü soruna neden olur. Ama bu ne? Daha fazla bant genişliği düzeltecek mi? İşte gecikme hakkında bilmeniz gereken beş şey.

GÖRMEK: Olay müdahale politikası (TechRepublic Premium)

  1. Gecikme, bilginin bir noktadan diğerine ulaşması için geçen süredir. Çoğunlukla gidiş-dönüş olarak ölçülür. Bir web sitesi için istekte bulunursam, istek bir sunucuya gider, sunucu web sayfasını teslim eder ve bu veriler tarayıcımda gösterilir. Bu gidiş dönüş süresi gecikmedir.
  2. Gecikme hız ile ilgilidir, ancak bu sizin hızınız değildir. Bant genişliği de değil. Verim, hızınızdır – belirli bir süre boyunca aktarılabilen veri miktarıdır. Gerçek aktarım hızınız gecikmeden ve bant genişliğinizden etkilense de.
  3. Senin için bir benzetme: Bir veri paketi otoyoldaki bir arabaysa, gecikme arabanın ne kadar hızlı gidebileceğidir. Bant genişliği, yolda kaç şerit olduğudur. Araba yalnızca 55 mil hızla gidebiliyorsa, altı, 10 veya 30 şerit olması önemli değil, araba (diğer bir deyişle verileriniz) yalnızca 55 mil / saat'in oraya ulaşabileceği en hızlı şekilde varacaktır.
  4. Gecikme titremeye neden olur. Gecikme, gecikme süresi içindeki değişkenliktir – 100 milisaniyeden 600'e, ardından 486'ya sonra 700'e ve sonra tekrar 100 milisaniyeye değişen bir bağlantınız varsa. Herhangi bir akış verisi titreşime duyarlıdır. Ayrıca, video görüşmenizin aniden kesilip ardından sorunsuz bir şekilde geri gelmesinin de nedeni budur.
  5. Pek çok şey gecikmeyi etkiler. Sunucudan uzaklık, size ulaşması için geçmesi gereken yönlendiricilerin sayısı, her türlü paket yönetimi ISS'si ve geçiş sağlayıcıları ve tıkanıklık. Eğer bir sürü insan yolları tıkıyorsa, o 100 mil / saat spor otomobili veriyi alıkoyacak.

Gecikme tamamen sizin kontrolünüz altında değil. Sonunda eklemediğinizden emin olabilirsiniz, ancak sağlayıcılarınız da denklemin bir parçasıdır. Daha fazla bant genişliği kadar basit değil. 5G gibi hizmetler değerlidir – belki de hız nedeniyle değil, daha düşük gecikme vaatleri nedeniyle.

YouTube'da TechRepublic Top 5'e abone olun Tom Merritt'ten iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Resim: iStockphoto / SergeyVasutin

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*