Geliştirici tükenmişliği: Yöneticiler bunu nasıl tanıyabilir ve önleyebilir?

Ruh Sağlığı Farkındalık Ayı, yöneticilere yazılım geliştiricilerine danışmaları ve zihinsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını ele almaları için iyi bir hatırlatıcıdır.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/21/c3f1dcc0-9bc5-4bb2-884d-ce91c5f8784a/resize/770x/5286272d380afe6eb8b24fddc06e0475/shutterstockevfruster -oleksii-didok-copy.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Shutterstock / Oleksii Didok ">shutterstock-frustrated-developer-oleksii-didok-copy.jpg

Resim: Shutterstock / Oleksii Didok

COVID-19, şirketlerin ihtiyacını ve hızını artırdı dijital dönüşümler. Yazılım iken geliştiriciler bu hedeflere ulaşmak için yorulmadan çalışın, artan başka bir şey daha var: tükenmişlik. Ruh Sağlığı Farkındalık Ayı yöneticilerin yazılım geliştiricilerinin zihinsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını ele almaları gerektiğine dair harika bir hatırlatmadır.

Okunması gereken geliştirici içeriği

Yazılım geliştiricileri, yüksek baskı ve sıkı teslim süreleri altında çalışmaya yabancı değildir. Bununla birlikte, COVID-19 sırasında büyük dijital dönüşümlere öncülük etmek, birçok yazılım geliştiricisinin şirket hedeflerine ulaşmak için sürdürülemez yüksek hızlarda çalıştığı anlamına geliyor.

GÖRMEK: İş yerinde sağlık: Ekibinizin zihinsel sağlığını nasıl destekleyebilirsiniz (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Göre Checkmarx çalışmasıGeçtiğimiz yıl 250'den fazla ABD merkezli yazılım geliştiricisinin COVID-19'dan nasıl etkilendiğini analiz eden% 46, yazılım geliştirmeleri ve dağıtmaları beklenen oranın pandemiden öncesine göre daha hızlı olduğunu söyledi. Yazılım geliştiricilerin pandemi boyunca karşılaştıkları işle ilgili en önemli zorluklar, artan geliştirme hızlarına ve taleplerine ayak uydurmak (% 36) ve uzaktayken (% 36) kilit ekiplerle (ör. Geliştirme, operasyonlar ve güvenlik) işbirliği yapmaktı.

Checkmarx geliştirici savunucusu James Brotsos, "Geçtiğimiz yıl, yazılım tarafından yönlendirilen önemli bir dijital değişimi teşvik etti," dedi. "Geliştiriciler, iş sürekliliğini sürdürmek için artık daha büyük bir yük omuzlamak zorunda oldukları için büyük bir baskı ile karşı karşıya kaldılar.

"Yazılım dağıtımıyla, pazara sunma süresi her zaman en önemli öncelik olmuştur" diye devam etti. "Ancak salgın, bu programların geliştirilmesi ve etkinleştirilmesi ihtiyacını daha da büyük bir öncelik haline getirdi çünkü kuruluşlar, rekabet üstünlüğünü korumak ve buluşmak için dijitale geçme, buluta geçme ve yazılımlarını geliştirme yarışında. müşterilerin talepleri. "

Geliştirici tükenmişliğini nasıl anlarsınız?

Brotsos'a göre, tükenmişlik belirtileri arasında anahtar teslim tarihlerinin kaçırılması, motivasyon kaybı, son dakika hasta günleri talep etme, daha dikkatsiz hatalar yapma, hayal kırıklığı ve zihinsel yorgunluk olabilir.

Düzenli kontroller ve açık kapı uygulaması öneren Brotsos, "Bu işaretleri görüyorsanız, geliştiricilerinizin altında çalıştığı koşulları değerlendirmek ve buna göre tükenmişliği gidermek için gerekli kaynakları sağlamak için bir dakikanızı ayırmanız önemlidir," dedi. geliştiricileri herhangi bir sorun hakkında konuşmaya teşvik eden politika.

GÖRMEK: Geliştiricilerin işi bırakmayı düşündüğü gibi, işte bir sonraki büyük beceri krizi (TechRepublic)

Geliştirici tükenmişliği nasıl önlenir

Six Feet Up'ın CEO'su Gabrielle Hendryx-Parker, "Tükenmişlik, görünürde sonu görünmediğinde büyüyor" dedi.

Tükenmişliği önlemek için Six Feet Up, yazılım geliştiricileri ve liderlik arasında bir işbirliği kültürünü teşvik etmek için doğrudan raporlar ve meslektaşlarla düzenli olarak planlanmış ve rastgele kontrolleri teşvik eder.

"Geliştiricilere istedikleri zaman yardım isteyebileceklerini açıkça belirterek, birbirimizi desteklediğimizin açıkça görüldüğü bir pozitif ortam yaratıyoruz" dedi.

Ek olarak, Six Feet Up, ekip üyelerinin ideal bir iş / yaşam dengesi sağlayan çalışma saatleri belirlemelerini, normal PTO'larına ek olarak zihinsel sağlık günleri almalarını ve mümkün olduğunda kendilerini tazelenmelerini sağlayan yeni ortamlardan çalışmalarını önerir.

Hendryx-Parker, "İşverenler, ekip üyelerini elbette izin almaya teşvik etmelidir, ancak şirketler de ekip inzivalarına ve özel etkinliklere yatırım yapmalıdır" dedi. "İş yerinde iyi bir kahkaha ile sağlanan küçük molalar bile stres atma aracı görevi görebilir. Animasyonlu GIF'ler, emojiler ve memler komik rahatlama için mükemmel araçlardır ve Slack gibi ekip işbirliği araçları için çok uygundurlar."

Stresi azaltmanın bir başka anahtarı da, kişinin doğal yeteneklerini işinin talepleriyle daha uyumlu hale getirmek olduğunu ekledi. "Büyük resim düşünürlerinden yeni, ayrıntılı süreçler tasarlamalarını istemeyin. Görevlere dalmayı seven insanları çok fazla tepki ve değişimi kucaklayan bir role koymayın. Herkes bir süre kendini esnetebilir, ama sonunda stres artar, "dedi.

GÖRMEK: Teknoloji çalışanları işi bırakmaya hazırlanıyor. Onları işlerini bırakmaya iten şey bu (TechRepublic)

Geliştiricilerin esneklik ve eğlenceye sahip olması nasıl sağlanır

Olası tükenmişliği azaltmak için, Emergent Software'in genel müdürü Chris Lefstad, yöneticilerin her hafta bireysel ekip üyelerinin programlarında birincil projelerinin dışındaki şeyler üzerinde çalışmak için zaman ayırmalarını tavsiye ediyor.

"İşletmenizin dahili projelerine katılmak, diğer müşteriler için hızlı kazançlar sağlamak, teknik becerilerini geliştirmek veya daha geniş bir yazılım geliştirme topluluğuna katkıda bulunmak olsun, programlarındaki çeşitliliği korumak, geliştiricilerin bağlı kalmasını sağlamak için önemlidir," dedi. "Müşteri teslim tarihlerine odaklanan baş aşağı kodlama çalışmasıyla geliştirme ekibimizi gereğinden fazla programlamayarak, sonuçta daha verimli uzun vadeli olduklarına inanıyoruz."

Çalışanların daha fazla katılımını sağlamak için şirket, rolü ne olursa olsun her çalışan için her yıl 100 saatlik profesyonel gelişim süresine sponsor olur ve geliştiricilere çalışma programları ve projeleri konusunda esneklik sunar. Lefstad, "Geliştiricilerinizin eğlenceli ve zorlayıcı olduğunu düşündükleri bir iş atadığınızdan emin olmak, onların kişisel güçlerini kullanmanın ve yaptıkları işle meşgul olmalarını ve heyecan duymalarını sağlamanın harika bir yoludur" dedi.

Acil Yazılım ayrıca başarılara öncelik verir. Lefstad, "Yazılım projeleri arasındaki çizgiler bulanık olabilir ve geliştiriciler, bir sonrakine geçmeden önce 'yayına çıkma' ve geçmiş projeleri üzerinde düşünme şansı bulamazlar," dedi. "Bu adımı geri atmak, kazanımları kutlamak ve projeler arasında zihinsel bir ayrım yaratmak önemlidir, böylece geliştiriciler iyi çalışmanın tek ödülünün daha fazla iş olduğunu düşünmesinler."

GÖRMEK: Geliştirici tükenmişliğini önlemenin 10 yolu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Yönetici katılımı, geliştiricileri güçlendirir

Sonuç olarak, yazılım geliştirmek asla geliştiricinin zihinsel ve fiziksel sağlığı pahasına olmamalıdır.

"Çalışanlarınızın moralleri ve stres seviyeleri üzerinde sürekli bir nabız olması, herhangi biri tükenmişlik noktasına ulaşmadan önce gerekli değişiklikleri yapmanız için sizi güçlendirecek, bu da daha mutlu çalışanlar, daha az personel devri ve daha fazla yazılım bütünlüğü, kalite ve güvenlik sağlayacaktır" dedi. Brotsos.

Hendryx-Parker, Brotsos'un duygularını tekrarladı. "Stres, tüm çalışanların çeşitli derecelerde mücadele ettiği bir şey olsa da, tükenmişliğin olması gerekmiyor," dedi. "Hem pandemi çağından önce hem de bu dönemde, çalışan sağlığı ve stresi yönetme hakkında öğrendiklerimiz, yıllar boyunca öğretici olacak."

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*