Git 15 yaşına girdi ve dağıtılmış geliştirme için daha da önemli hale geldi

Yorum: Artık evden çalışan cin şişeden çıktığına göre Git, özellikle en iyi geliştirici yeteneğini işe almak ve elde tutmak söz konusu olduğunda, işletmenin en iyi arkadaşı olabilir.

developerathome.jpg

Görüntü: DragonImages, Getty Images / iStockphoto

"Her şirket bir yazılım şirketidir!" şirketler kendilerini dönüştürmeye çalıştıklarında yeni bir avantaj. Ancak bu ifadede gömülü olmak, eşit derecede doğru ve çok daha ilginç bir gözlemdir: Her şirket, dağıtılmış sürüm kontrol sistemi Git'e giderek daha fazla bağımlıdır ve yönlendirilmektedir. Linux yaratıcısı Linus Torvalds tarafından geliştirilen 15 yıl önce.

Git, yazılımın ilk sürüm kontrol sistemi değildi, ancak tüm kuruluşların nasıl kurulduğu ve giderek daha fazla işletmek yazılım. Git'in tüm kuruluşların yazılım oluşturma şeklini neden ve nasıl değiştirdiğini daha iyi anlamak için, Brendan O'Learyşirketinde senior developer evangelist GitLab.

GÖRMEK: Başarılı bir geliştirici kariyeri nasıl oluşturulur (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Eski şeyleri yapmanın yeni bir yolu

Ön Git, geliştiriciler Subversion veya CVS gibi diğer sürüm kontrol sistemlerine çevrildi. Ancak Git farklıydı. O'Leary'nin belirttiği gibi, "Git'ten önce, popüler kaynak kodu yönetim araçlarının büyük çoğunluğu merkezileştirildi." Bu tür araçlar popüler olsa da, merkezi kaynak kodu yönetimi "herkesin herhangi bir işi yapmak için merkezi bir sunucuya bağlanması gerektiği anlamına geliyordu." Bu rahatsız edici olsa da, mühendislerin coğrafi olarak birbirine yakın olduğu işletmelerde uygulanabilirdi.

Geliştirici içeriğini okumalı

Açık kaynak dünyasında, yapılan gelişimin doğası gereği dağıtılmış doğası göz önüne alındığında gerçek bir sorundu. Git'in gerçek dehası, O'Leary, "Linux çekirdeği gibi büyük kod tabanlarında bile kod üzerinde dağıtılmış bir şekilde çalışma yeteneğini gerçeğe dönüştüren" dağıtılmış sürüm kontrolünü tanıtmasıydı.

Ayrıca Git, varsayılan olarak eşzamansız iş akışlarını etkinleştirdi. O'Leary, "Linux çekirdeği üzerinde çalışan açık kaynaklı mühendisler veya dünyanın dört bir yanındaki dağıtılmış bir mühendis ekibi olsun, eşzamansız çalışma kritik öneme sahiptir." "Git dağıtarak bunu mümkün kılıyor – her mühendis tüm deponun ve tüm geçmişinin bir kopyasını alıyor. Hafif dallanma ve birleştirme, mühendislik ekiplerinin daha küçük, daha yönetilebilir değişikliklere ayrılmasını ve böylece eşzamansız iş akışlarının başarılı olmasını sağlıyor."

Bu yollarla Git'in açık kaynak olması nedeniyle Git, halihazırda ortaya çıkan bir açık kaynak ekosistemini son 15 yılda kesinlikle patlatan kıvılcım olarak hizmet etti. Kullanım veya satış için geliştirilmiş olsun, günümüzde çoğu yazılım büyük ölçüde açık kaynaklı bileşenlere bağlıdır. Git, bu açık kaynak tedarik zincirinin geliştirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Evde kalma geliştiriciler

Git, bu tür dağıtılmış gelişimi mümkün kılmak için önemli olduğu kadar, evden yaygın olarak uygulanan politikalar göz önüne alındığında, daha da arttı. Elbette, her şey bir kez daha normale dönecektir.
koronavirüs salgını
Ancak, şirketlerin "yeni normal" in Git'in tanıtımı ile 15 yıl önce başladığını fark etmesi muhtemeldir.

O'Leary bunu böyle görüyor.

"İşletmeler, açık kaynak projelerinin sahip olduğu zorlukların birçoğu ile kendilerini buluyor: Büyük mühendis gruplarını daha iyi yazılımları daha hızlı sunabilmek için ortak bir hedefe doğru koordine etmek." İşvereni GitLab'ın en başından beri "önce" olduğunu bilmesi gerekir.

GÖRMEK: Uzaktan çalışanlar ve yöneticiler için en iyi 100 ipucu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Ancak, GitLab modelini benimsemek için daha fazla şirketi dürtmek için mükemmel bir fırtına oluşuyor, O'Leary. "Birçok faktör, organizasyonları mühendislik yeteneklerini nasıl işe aldıklarını ve koruduklarını düşünmeye zaten itiyordu ve birçoğu zaten dünyanın geleneksel teknoloji merkezlerinin dışında operasyonlar kurdu." Yol boyunca, "Bu kuruluşların birçoğu uzaktan çalışmayı sağlamanın diğer somut ve ortaya çıkan faydalarını gördükçe, Git'in bu hikayenin önemli bir parçası olacağına inanıyorum."

Açıklama: AWS için çalışıyorum, ancak burada hiçbir şey oradaki istihdamımla ilgili değil.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*