Git komut satırından yerel Gogs deponuza nasıl bağlanılır

Kod depolarınızı şirket içinde tutmak, güvenlik sızıntılarını önlemenin iyi bir yoludur. Jack Wallen, Git komut satırından bir Gogs yerel deposuna bağlanmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor.

Resim: Getty Images / iStockphoto

Son zamanlarda, size kendi yerel kod deponuzu Gogs ile nasıl barındıracağınızı gösterdim (bkz: Gogs ile kendi yerel Git kod deponuzu barındırma). Bu araç, veri merkezinize bir kod deposu sunucusu dağıtmanın harika bir yoludur, böylece geliştiricilerinizin ağınızın dışındaki kodlarla çalışması gerekmez.

Gog'ları kurup çalıştırdıktan sonra, onu nasıl kullanacağınızı bilmek isteyeceksiniz. Git komut satırının nasıl kullanılacağını zaten anlayan geliştiriciler için bu aslında oldukça kolay olacak. Aslında GitHub kullanmaya çok benzer; Bu üçüncü taraf hizmetine kod gönderebilir ve çekebilirseniz, aynı şeyi Gogs hiçbir zaman.

Bu süreçte size rehberlik edeceğim, böylece siz ve geliştirici ekibiniz Git komut satırından Gogs ile çalışabilirsiniz.

GÖRMEK: Sistem yöneticilerinin öğrenmesi için en iyi 5 programlama dili (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Neye ihtiyacın olacak

Açıkçası, Gogs sunucunuzun çalışır durumda olmasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara Git'in kurulu olması, bir SSH genel anahtarı ve Gogs'ta bir kullanıcı hesabına ihtiyacınız olacak.

Gogs'a SSH anahtarı nasıl eklenir?

Yapılması gereken ilk şey, kullanıcı SSH anahtarınızı Gogs hesabınıza kopyalamaktır. Zaten bir SSH anahtarınız yoksa, oluşturmak oldukça basittir. Masaüstünüze giriş yapın (gösteriyorum Pop! _OS) ve komutu verin:

ssh-keygen

Bu komut ~ / .ssh dosyasında id_rsa.pub adlı bir genel anahtar oluşturacaktır. dizin. Bu dosyanın içeriğini görüntülemek için şu komutu verin:

cat ~/.ssh/id_rsa.pub

Bu dosyanın içeriğini kopyalayın ve Gogs hesabınıza giriş yapın. Gogs ana sayfasından, sağ üst köşedeki profil simgenize tıklayın ve Ayarlarınız'a tıklayın. Açılan pencerede, sol kenar çubuğundaki SSH Anahtarlarını tıklayın (Şekil A).

Şekil A

Gogs gezinme çubuğundaki SSH Anahtarları girişi.

Bir sonraki pencerede, mavi Anahtar Ekle'yi tıklayın, anahtara bir ad verin, genel anahtarınızı İçerik penceresine yapıştırın (Şekil B).

Şekil B

Gogs hesabınıza yeni bir SSH anahtarı eklemek.

Yeşil Anahtar Ekle düğmesini tıkladığınızda SSH anahtarınız kaydedilir.

Gogs'ta yeni bir depo nasıl oluşturulur

Yapacağınız sonraki şey, kodunuzu barındıracak yeni bir depo oluşturmaktır. Bunu yapmak için Gogs ana sayfasına geri dönün, + açılır menüsünü tıklayın ve Yeni Depo öğesini seçin. Yeni deponuzun bilgilerini dosyalayın ve Depo Oluştur'u tıklayın (Şekil C).

Şekil C

Gogs'ta yeni bir depo oluşturmak.

Yeni Gogs deponuzu nasıl klonlayabilirsiniz?

Deponuz oluşturulduktan sonra, ilişkili SSH adresini bulmanız gerekir. Bu adresi bulmak için, yeni depo sayfasına gidin ve Yeni Dosya / Dosya Yükle düğmelerinin sağındaki SSH düğmesine tıklayın (Şekil D).

Şekil D

Yeni deponuzun SSH adresini bulmak.

Şu biçimde olacak adresi kopyalayın:

ssh://[email protected]/jack/MYPROJECT.git​

Masaüstünüze / dizüstünüze dönün, bir terminal penceresi açın ve şu komutu verin:

git clone ssh://[email protected]/USER/REPOSITORY.git

Nerede:

  • SUNUCU, Gogs sunucusunun IP adresi veya etki alanıdır

  • USER, Gogs kullanıcı adınızdır

  • REPOSITORY, az önce oluşturduğunuz havuzun adıdır

Artık deponuzla aynı adı taşıyan yeni bir dizin görmelisiniz. Şu dizine şu komutla geçin:

cd DIRECTORY

DIRECTORY, yeni oluşturulan dizinin adıdır.

Kod nasıl eklenir ve arşive gönderilir

Artık deponuzu yerel makinenize klonladığınıza göre, depo için ihtiyacınız olan tüm kodu yeni dizine ekleyin (veya oluşturun) ve komutu verin:

git add .

Git yeni dosyaları artık bildiğine göre, onları şu komutla işleyelim:

git commit -m "Added initial code to repository"

Tabii ki, commit bilgisini (alıntılar arasında) ihtiyacınız olan her şeye değiştirebilirsiniz – sadece bilgilendirici olduğundan emin olun.

Bu komut tamamlandığında, kodu şu komutla sunucuya gönderin:

git push

SSH anahtarınızın parolası istenmelidir (Gogs kullanıcı adınız değil). Başarılı bir kimlik doğrulamasının ardından, kod Gogs havuzuna gönderilir ve siz ayarlanırsınız.

Git komut satırından şirket içi Gogs deponuza bağlanmak için gereken tek şey bu. Veri merkezinizdeki Gogs ile şirket kodunuzun üçüncü taraf bir hizmet aracılığıyla sızdırılması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Mutlu işbirliği!

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*