Güç durumdaki 10 milyar dolarlık JEDI bulut sözleşmesi ABD Savunma Bakanlığı tarafından iptal edildi

Savunma Bakanlığı 10 milyar dolarlık JEDI sözleşmesini iptal ettiği için Microsoft Azure için iyi bir gün değildi. Amazon ve Microsoft bunun için savaşmıştı.

Buluta giden nakit

Resim: Jean Lee/Shutterstock

Ne gün ama! daha önce yoktu Amazon Web Hizmetleri şef Andy Jassy, ​​Amazon'un CEO'luğunu devraldı Kurucu Jeff Bezos'tan ABD Savunma Bakanlığı'nın 10 milyar dolarlık Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı (JEDI) bulut talebini iptal ettiği haberinden çok daha fazlası. Yine de Microsoft Azure için daha kötü bir gündü. Microsoft, JEDI bulut sözleşmesinin "kazanan"ıydı.

DOD, "gelişen gereksinimler, artan bulut iletişimi ve sektördeki ilerlemeler nedeniyle, JEDI Bulut sözleşmesinin artık ihtiyaçlarını karşılamadığını" duyurdu. DOD çevrelerindeki kaynaklar, AWS ile Microsoft arasındaki sözleşme konusunda uzun ve sert mücadelenin, değerinden daha pahalı ve zahmetli hale geldiğini ekledi.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Microsoft, 2019'da sözleşmeyi kazanır kazanmaz (AWS'nin aday olduğunu varsayan çoğu kişi için sürpriz bir şekilde) AWS, Microsoft'a JEDI verdiği için DOD'a dava açtı çünküJEDI değerlendirme sürecinin çok sayıda yönü açık eksiklikler içeriyordu, hatalar ve hatasız önyargı – ve bu konuların incelenmesi ve düzeltilmesi önemlidir."

Daha sonra AWS, o zamanki Başkan Donald'ın Trump, sözleşmeyi haksız yere etkilemişti. Trump Amazon ve Bezos'tan nefret etti. Trump, The Washington Post'un da sahibi olan Amazon ve Bezos'u açıkça küçümsemişti. AWS, bu durumun Pentagon'un "misilleme korkusu olmadan" karar vermesini zorlaştırdığını iddia etti.

JEDI'nin amacı, eski DOD sistemlerini daha yeni bulut hizmetleriyle yükseltmekti. Spesifik olarak, JEDI Bulutu, "DOD'a ve görev ortaklarına "Kurumsal düzeyde, Ticari Hizmet Olarak Altyapı ve Hizmet Olarak Platform bulut teklifleri" sağlamaktı.

Davaya rağmen, Eylül 2020'de, DOD, silahlarına bağlı kalacağını ve JEDI sözleşmesini Microsoft'a vereceğini duyurdu. AWS, DOD kararını "politik olarak yozlaşmış" olarak nitelendirerek yanıt verdi Trump tarafından. Ortaya çıkan yasal savaş, sözleşmeyi bir salyangoz hızına düşürdü.

İster JEDI gibi devasa, isterse milyon doların altındaki küçük anlaşmalar olsun, federal sözleşmeler üzerindeki bu tür savaşlar olağandır. Federal BT anlaşmalarının nasıl yapıldığının bir parçası ve parselidir.

GÖRMEK: AWS Lambda, sunucusuz bir bilgi işlem çerçevesi: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Yine de, bu gidişatta, DOD baş bilgi yetkilisi vekili John Sherman yaptığı açıklamada, "JEDI, Bakanlığın ihtiyaçlarının farklı olduğu ve hem CSP'ler (Bulut Servis Sağlayıcıları) teknolojisinin hem de bizim bulut iletişimimizin geliştirildiği bir zamanda geliştirildi. daha az olgun. Yeni girişimlerin ışığında… DOD içindeki bulut ekosisteminin evrimi ve görevi yürütmek için birden fazla bulut ortamından yararlanmaya yönelik kullanıcı gereksinimlerindeki değişiklikler ışığında, ortamımız gelişti ve hem geleneksel hem de geleneksel sistemlerde hakimiyet sağlamak için yeni bir yol garanti ediliyor. ve geleneksel olmayan savaş alanları."

Microsoft, haberden elinden gelenin en iyisini yaptı "Birleşik Devletler'in güvenliği tek bir sözleşmeden daha önemlidir."Ama bundan mutlu olmadılar. Microsoft'un ABD Düzenlenmiş Endüstriler bölümü başkanı Toni Townes-Whitley şunları yazdı:

"DOD'un Microsoft'u JEDI ortağı olarak seçmesinden bu yana geçen 20 ay, politika yapıcıların dikkatini çeken konuların altını çiziyor: Bir şirket, ulusumuzu savunanlar için kritik teknoloji yükseltmelerini yıllarca geciktirebildiğinde, protesto sürecinin reforma ihtiyacı var.  Amazon protestosunu sundu. Kasım 2019'da dava açıldı ve davasının açılması ve daha sonra potansiyel temyizlerle bir karar vermesi için en az bir yıl daha sürmesi bekleniyordu."

İleriye bakıldığında, DOD, sahip olduğundan daha fazla bulut kapasitesine ihtiyaç duyacağını kabul ediyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için başka bir bulut sözleşmesi peşinde: Daha az Star Wars adlı, Ortak Savaş Savaşçısı Bulut Yeteneği (JWCC) çoklu bulut/çok satıcılı sözleşme.

Ancak, kurumsal sözleşme savaşları henüz bitmedi. DOD, yalnızca iki şirketten bulut teklifleri arayacağını açıkladı. İşletmeler mi? Microsoft ve AWS. Eğlence durmuyor!

Savunma Bakanlığı, "piyasa araştırmasının, bu iki satıcının Bakanlığın gereksinimlerini karşılayabilecek tek CSP olduğunu gösterdiğini" iddia ediyor. Google, IBM ve Oracle'ın hepsinin bu varsayım hakkında söyleyecek bir şeyleri olabilir.

DOD vekili CIO John Sherman, JWCC sözleşmelerinin 2022'nin başlarında verilmesini ve dağıtımların 2025'te sunulmasını beklediğini söyledi. Çevre Yolu Eşkıyası, JWCC sözleşmelerinin verilmesi ve başarıyla uygulanması için çok daha uzun yıllar geçmesini bekliyorum.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*