Güçlü bir uzaktan çalışma politikası herhangi bir kuruluşa nasıl fayda sağlayabilir?

Çalışanlarınız uzaktan çalışma hakkında çalışmak isterse, uzaktan çalışma ilkesinin kendilerine açıklık getirmesine yardımcı olduğunu görebilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/ee2d9342-1425-48a6-b382-2fca8084ff05/resize/770x/9520154bb16da519c852bad294e11222/istock-1126141028.j hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Monkeybusinessimages / Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Orta yaş, kadin, kuluçka süresi, okuma, masa, okuma, tablet, bilgisayar, stok, lâ notasi, fincan, cephe bakışı

Resim: Monkeybusinessimages / Getty Images / iStockphoto

İşçiler daha iyi iş-yaşam dengesi aradıkça ve işverenlerin hayati rolleri doldurmak için yetenek bulmaları gerektiğinden, telekomünikasyon her iki hedefi de başarabilir. Yeni bir iş ararken daha fazla kişi uzaktan çalışma seçeneğini arıyor. Şirketler, dijital dönüşüm çalışmalarına liderlik etmek ve işletmeyi güvence altına almak için geliştiricilere, güvenlik uzmanlarına ve uzmanlara ihtiyaç duyar.

GÖRMEK: TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi (TechRepublic Premium)

Birkaç çalışma, uzaktan çalışma eğiliminin ortadan kalkmadığını göstermektedir. 2019 Uzaktan Çalışma Durumu raporunda, Owl Labs ankete katılanların% 24'ünün uzaktan iletişim kurabilmek için% 10'luk bir ücret kesintisi yapacağını tespit etti.

Owl Labs ayrıca bir süre uzaktan çalışan işçilerin daha mutlu olduklarını, daha güvenilir olduklarını, iş-yaşam dengesi konusunda daha az stresli olduklarını ve işlerini tele-çalışma seçeneğine sahip olmayan iş arkadaşlarından daha az terk ettiklerini keşfetti.

Bu makaleden hoşlanıyor musunuz?

Bu makaleyi ve binlerce teknik raporu ve e-kitabı Premium kütüphanemizden indirin. Reklamsız bir deneyimde uzman BT analisti brifinglerinin keyfini çıkarın ve en iyi BT uzmanlarına erişin.

Premium'a Bugün Katılın

SHRM 2019 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Araştırması, işverenlerin çalışanlar arasında uzaktan çalışma arzusuna yanıt verdiğini,% 69'unun en az bazı çalışanlara ihtiyaç duydukları bazda seçenek sunarken,% 42'si yarı zamanlı ve% 27'sinin tam zamanlı sunduğunu belirtti. .

FlexJobs ve Global Workplace Analytics tarafından yapılan bir analiz, 2016'dan 2017'ye kadar ABD'deki telekomünikasyon şirketlerinin sayısının% 7,9 arttığını buldu. Son beş yılda% 44 büyüdü.

Tele-çalışma şirketiniz için bir norm olmasa bile, bölgesel veya ulusal bir kriz sırasında kullanmak için önemli bir araç olabilir. Amerika'da koronavirüs vakaları arttıkça, büyük şirketler tam zamanlı çalışanlardan uzaktan çalışmalarını istemektedir ve bireylerden kendi sağlıklarını izlemek için kendi karantinalarını almaları istenmektedir.

Bu, uzaktan çalışma konusunda açık bir politikaya sahip olmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi temel bilgileri ve daha fazlasını kapsayacak dağıtılmaya hazır bir politikadır. Uzaktan çalışma anlaşması, düzenli uzaktan çalışma ve geçici düzenlemeler hakkında rehberlik sunar. Performans değerlendirmeleri de kapsanmaktadır.

Uzaktan çalışma için beklentileri belirlemek

Bulut danışmanlığı şirketi Maven Wave'in insan kaynakları yöneticisi Amanda Tran, bir kişinin ofiste mi yoksa uzaktan çalışmakta olup olmadığının hala verimliliğin ölçülmekte olduğunu söyledi.

"İşbirliği, disiplin ve odak, dikkat dağılmadan özerk bir şekilde çalışabilmenin anahtarıdır." Dedi.

İsteğe bağlı uzaktan yetenek sağlayan bir şirket olan Upwork'te kıdemli başkan yardımcısı ve insan kaynakları ve yetenek inovasyonu başkanı Zoë Harte, şirketlerin net beklentiler, roller ve sorumluluklar belirleyerek ve video gibi ortak platformlar kullanarak en iyi telekomünikasyon işlerinde gezinebileceğini söyledi. konferansı.

GÖRMEK: TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi (TechRepublic Premium)

Liderler, "Liderlerin ekip toplantıları için videoyu açarak ve iletişimin yan tarafında hata yaparak modellemeye katılmaları ve katılımı teşvik etmeleri gerekiyor." Dedi.

BetterUp'ın CIO'su Dr. Gabriella Kellerman, şirketin uzaktan çalışmanın zorluklarını anlamak için yaklaşık 50.000 çalışanı incelediğini söyledi. Yöneticilerin, çalışanların doğru iş-yaşam dengesini çizmelerine yardımcı olması gerektiğini söyledi.

"Ayrıca ekibinizin stres seviyelerine ve iş ile yaşamı dengeleme yeteneklerine özellikle dikkat etmek isteyeceksiniz – her ikisi de uzaktaki çalışanlar için yerinde olanlara kıyasla acı noktaları" dedi.

Ev ofis alanı ile ilgili rehberliğe ek olarak, TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi aşağıdakilerle ilgili önemli bilgileri içerir:

  • Ekipman – Bu öğeleri kimin sağlayacağını belirlemek
  • Hizmetler – Bağlantı gereksinimlerini belirleme
  • Büro malzemesi – Geri ödeme sürecinin açıklanması
  • Çalışma Alanı – Uzak ofis için kurallar belirleme
  • İşçinin tazminatı – Sigorta poliçelerinin gözden geçirilmesi
  • Yükümlülük – Yükümlülükleri anlama

GÖRMEK: TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi (TechRepublic Premium)

Bir işe alma stratejisi olarak uzaktan çalışma

Uzaktan çalışma, geliştiricilerden güvenlik uzmanlarına kadar roller için doğru insanları bulmak isteyen teknoloji şirketleri için bir iş stratejisinden daha fazla bir iş stratejisi haline geliyor.

Auth0'ın CEO'su ve kurucu ortağı Eugenio Pace, şirketin küresel iş gücünün yarısından fazlasının uzaktan çalıştığını ve dünya çapında müşterilerine hizmet verdiğini söyledi. O ve Auth0 CTO Matias Woloski, Seattle ve Buenos Aires'te 7.000 mil arayla yaşarken şirkete başladı.

"Uzak kültürümüze yatırım yapmaya devam ederek, daha fazla üretkenlik, çalışan özgürlüğü ve mutluluğu görüyoruz ve belirli bir bölgedeki diğer şirketlerle rekabet etmek zorunda kalmadan daha geniş bir yetenek havuzuna erişebiliyoruz" dedi.

TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi , işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayan özelleştirilmiş bir uzaktan çalışma politikası oluşturmanıza olanak tanıyan bir şablondur.

Global Workplace Analytic'in müşterileri gözlemlemesi ve vaka çalışmaları, haftada iki veya üç gün evde çalışmanın evde çalışmak ve ofiste çalışmak arasında doğru dengeyi oluşturduğunu buldu.

Global Workplace ayrıca çalışanların büyük bir uzaktan çalışma avantajı gördüğünü tahmin ediyor: evde yarı zamanlı çalışarak her yıl 2.500 ila 4.000 $ tasarruf. Bu tasarruflar, işe gidip gelme zamanı, park etme ve yemeğe daha az harcama yapmaktan kaynaklanıyor.

Bu sektörler, uzaktan çalışan kişilerin en yüksek yüzdelerine sahiptir: toplam işgücü içindeki paylarına göre% 15 sağlık,% 10 teknoloji ve% 9 mali hizmetler.

İndir TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi bir şablon için kendi şirketinizin ihtiyaçlarını kolayca gözden geçirebilirsiniz.

GÖRMEK: TechRepublic Premium Evden Çalışma İlkesi (TechRepublic Premium)

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*