Güçlü parolalar seçmek için en iyi 5 ipucu

Sizin ve kuruluşunuzun güvende kalmasını sağlamak için güçlü parolalar gereklidir. Tom Merritt, güçlü parolalar oluşturmak için beş ipucu sunar.

Bir gün, FIDO ittifakı (veya birileri) bunu yapacak, böylece şifrelere ihtiyacımız olmayacak. O güne kadar onlara ihtiyacınız var ve güçlü olanları seçmeniz gerekiyor. Güçlü parolalar seçmek için beş ipucu.

GÖRMEK: Kimlik hırsızlığı koruma politikası (TechRepublic Premium)

  1. Minimum 10 karakter. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi. 10 karakterlik bir şifrenin kaba kuvvetle kırılması en az dört ay, 11 karakter on yıl, 12 karakter iki yüzyıl sürer … Yani evet, daha uzun daha iyidir.
  2. Yaygın kelimeleri rastgele karakterlerle ayırın. Atta o harfinden sonra bir eğik çizgi gibi, pildeki iki t arasında rastgele bir sayı veya zımba içindeki l'den önce yakın bir parantez. Bu, hatırlaması daha kolay, ancak tahmin edilmesini çok daha zor hale getiren bir parola kullanmanın bir yoludur.
  3. Bir sayı kullanın. Başının veya sonunun yanında bir yere koyun ve bir numarayı kullanmayın. Çoğu kişi, sonuna bir tane ekleyerek “güvenli” bir şifre oluşturur. Aynı şekilde, ünlem işaretinin yanı sıra başka bir özel karakter kullanın – çoğu insan ünlem işareti kullanır ve saldırganlar bunu bilir.
  4. Rastgele büyük harf yapın. Evet, büyük harfler kırmayı zorlaştırır, ancak çoğu insan ilk harfi büyük yapar. Bunu yapma. Diğer harfleri tam anlamıyla büyük harfle yazın.
  5. Bir şifre yöneticisi kullanın. Bu parolaları kendiniz oluşturmak zorunda kalmayın. İyi bir şifre yöneticisi, kırılması zor olan rastgele şifreler oluşturur ve üzerinizdeki baskıyı azaltır.

Umarım bu ipuçları, şifresiz güvenli geleceğe ulaşana kadar uzun şifreli dünyadan geçmenize yardımcı olur.

YouTube'da TechRepublic Top 5'e abone olun Tom Merritt'ten iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Dünya şifre günü

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*