Günlük yönetimi ve analizi: Şirketler odak noktalarını nasıl yönlendirmeli?

Doğru sistem günlüğü yönetimi güzel bir sanattır ancak işlerin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için bazı sıkıcı ayarlamalar gerektirir. Günlüklerinizden en iyi şekilde yararlanmanın bazı yollarını öğrenin.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/04/f0ddda43-44b6-4f75-a82a-e1f5e8c6979f/resize/770x/073b0a6b5d606aa92034ab157840933c/system-admin.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Fraktal Resimler/Shutterstock">Tablete bakan kadın sistem yöneticisi

Resim: Fraktal Resimler/Shutterstock

Sistem günlüklerini korumak, cihazları mümkün olduğunca az kesinti ile çalışır durumda tutmakla görevli sistem yöneticileri için önemli bir sorumluluktur. Uygun şekilde ayarlanmış günlükler, olası sorunları (örneğin, arızalanması veya hızla dolacağı tahmin edilen sabit diskler) izleyebilir ve küçük sorunları büyük acil durumlar haline gelmeden ele alabilmeleri için uygun personeli uyarabilir.

Uygun ve verimli günlük yönetimi için gerekli olduğunu düşündüğüm özellikleri sunduğu için Splunk'ı birkaç yıldır kullanıyorum. Tüm sistemlerin ilgili günlük dosyalarını gönderdiği ve verileri süresiz olarak depolayabildiği bir sunucu üzerinde merkezi bir web tabanlı arayüz sunar ve sistem eğilimlerini ve sorunlarını özetlemek için faydalı grafikler sağlar.

GÖRMEK: Gartner'ın 2021 için en iyi teknoloji tahminleri (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Merkezileştirme, yönetimin başarısını kaydetmek için önemli bir bileşendir, çünkü bireysel sistemleri uyarı gönderecek şekilde yapılandırmak sıkıcı ve zaman alıcıdır, ayrıca başarısızlığa eğilimlidir. Splunk, güçlü bir dizi uyarı sağlar… bazen biraz fazla güçlü. Uyarıların kısılması yapılandırılmamışsa, sistem yöneticileri tekrarlayan uyarılarla bombardımana tutulabilir ve bu da uyarıları devre dışı bırakma eğilimine yol açar, bu da tavsiye edilmez.

Uyarıları aciliyete göre ölçmek ve uygun olduğunda yönlendirmek de önemlidir; örneğin, kritik düzeydeki bildirimler için bir çağrı görevlisine ve ikincil düzeydeki bildirimler için bir e-posta dağıtım listesine.

Günlük girişlerine etkili yanıtlar için gereken beceriler karmaşıktır, ancak büyük getirileri vardır. Coralogix CEO'su Ariel Assaraf ile konu hakkında konuştum.

Scott Matteson: Günümüzde günlük yönetimi ve analitiğiyle ilgili bazı zorluklar nerede?

Ariel Assaraf: En büyüklerinden biri, piyasada birçok log analitik aracı olmasına rağmen, çoğu müşterinin mevcut çözümlerinden memnun olmamasıdır. Günlükler, herhangi bir yazılımın ayrılmaz bir parçasıdır ve günlük kaydı zorlukları çok hızlı değişir ve gelişir.

Günlük analiz çözümleriyle yüksek düzeyde gözlemlenebilirlik elde etmek söz konusu olduğunda, çoğu şirket maliyet ve kapsam arasında denge kurmakta zorlanır. Geleneksel çözümler, veri alımı ve depolaması için esasen sabit bir ücret talep ettiğinden, ekipler veri indeksleme ve depolama için makul olmayan yüksek maliyetler ödemek ya da verilerinin belirli kısımlarını toplamamak arasında seçim yapmak zorunda kalır.

Sonunda, bu geleneksel çözümleri kullanan her şirket, kapsama boşluklarıyla karşı karşıyadır ve sistemlerinin nasıl çalıştığına ilişkin gözlemlenebilirlik eksikliğinden muzdariptir.

Scott Matteson: Mevcut çözümler neden bu boşlukları ele almıyor? Neden sizin gibi gelişmekte olan platformlar, Sumo Logic ve Splunk gibi yerleşik oyuncular arasında pazara giriyor?

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Ariel Assaraf: Geri adım atmak ve işlerin nasıl başladığına bakmak önemlidir. Başlangıçta, günlük analiz araçları, şirketlerin tüm günlüklerini merkezileştirmesine yardımcı olmak için başlatıldı. Piyasadan gelen tepki ezici bir çoğunlukla olumluydu.

15 yıl sonra, şirketler artık bulutta yerel uygulamalar, dağıtılmış sistemler ve hızlandırılmış iş akışları ile çalışıyor. Tüm bu gelişmeler, günlük verilerinin yönetimi söz konusu olduğunda ek zorluklar yarattı. Yine, ana sorun, pahalı ve analiz edilmesi zor oldukları biliniyor olmasıdır.

Tüm bunlar, arama yapan şirketlerin büyüyen bir hareketini tetikledi. makine öğrenme– Bankayı bozmadan devasa günlük veri havuzlarını yönetmelerini ve bunlardan değer elde etmelerini sağlayan güçlü çözümler. Bu zorluğa kapsamlı bir çözüm sunarak pazarda bir liderlik pozisyonu oluşturduk.

Scott Matteson: DevOps neden hibrit çözümlere yöneliyor? açık kaynak? Avantajları nelerdir?

Ariel Assaraf: Bunun başlıca nedeni, hızla büyümek ve ölçeklenmek isteyen şirketler için onlara özel araçlar sunmak bir seçenek değildir. Aynı şirketler, yeni teknolojilere kolayca uyum sağlama ve tek bir satıcıya bağlı kalmaktan kaçınma becerisi istiyor. Yeteneklerimizi açık kaynak araçları etrafında oluşturmaya karar verdik çünkü bu, müşterilerimize bizden ne elde ettikleri konusunda tam bir görünürlük sağlayacaktı. Ayrıca, sunduklarımızla mevcut ücretsiz alternatifler arasında bir karşılaştırma yapmalarını sağlar. Ayrıca bu yaklaşımın Coralogix'in öğrenme eğrisini kısalttığını ve müşterilerimizin Coralogix'ten alınan verileri tüm yığınlarında paylaşmasına olanak tanıdığını da gördük.

Scott Matteson: Şirketler log yönetimi ve analitikte ne gibi yatırımlar yapmalıdır?

GÖRMEK: Kubernetes: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Ariel Assaraf: Gördüğümüz en büyük endişelerden biri, standardizasyon eksikliği ve veri kaynakları ile hacimlerin kontrolünün kaybıdır. Birden çok bileşenden veri alabilen ve bunu her şirketin politikasına göre standartlaştırabilen bir platformun benimsenmesi, şirketlerin günlüğe kaydetme ve izleme işlemlerini ölçeklendirmesine gerçekten yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, hatta çoğu durumda, şirketler günlük verilerini almak ve dizine eklemek için zaten büyük miktarda para harcıyorlar. Yani mesele ek yatırımlarla ilgili değil, onlardan daha fazla değer elde etmek için bu yatırımları değiştirmekle ilgili.

Teknolojimiz, pazardaki en kapsamlı izleme ve uyarı çözümünü sağlamak için dizine eklenmeden ve depolanmadan önce verileri analiz eden ve aynı zamanda müşterilere %70'e varan tasarruf sağlayan şu anda mevcut olan tek teknolojidir.

Scott Matteson: Pazarın gelişimini nasıl görüyorsunuz? Uzay için sırada ne var?

GÖRMEK: Baştan sona: Bir LDAP sunucusu nasıl dağıtılır (TechRepublic Premium)

Ariel Assaraf: Piyasanın daha müşteri odaklı bir yönde hareket ettiğini görüyorum. Bu artık belirli paketler veya katmanlı çözümler sunmakla ilgili değil, müşterilere ihtiyaç duydukları değeri – henüz kendileri görmeseler bile – sağlamak için her şeyin ötesine geçmekle ilgili.

Piyasadaki diğer tüm araçlar, mikro hizmetler ve CI/CD'ler ortaya çıkmadan önce var olmuştur. Coralogix'i bu yeni gelişmelerin ortaya çıkmasından sonra kurduk ve platformu özellikle onları desteklemek için oluşturduk. Platformumuzdaki temel farklardan biri, müşterilerimizin endekslemeden önce verilerini analiz etmelerine ve önceliklendirmelerine olanak tanımamızdır, böylece daha hızlı içgörü elde ederler ve lisanslama ve depolama maliyetlerinde bir ton tasarruf sağlarlar.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*