Güvenlik ve otomasyon, BT uzmanları için en önemli önceliklerdir

Yeni bir Kaseya raporuna göre, veri koruma ve bütçe ve kaynak eksikliği, siber saldırılar arttıkça en büyük zorlukları sunmaya devam ediyor.

gettyimages-1279251103.jpg

Resim: Yuichiro Chino/Moment/Getty Images

Kaseya'nın yeni yayınlanan raporuna göre, teknoloji profesyonelleri için en önemli üç öncelik, BT üretkenliğini artırmak için güvenliğin iyileştirilmesi, buluta geçiş ve otomasyondur. 2021 BT Operasyonları Raporu.

Rapor, Nisan ve Mayıs 2021 arasında dünya çapında yaklaşık 1.000 BT uzmanıyla en önemli öncelikleri ve zorlukları hakkında anket yaptı. Başlıca üç zorluk, siber güvenlik ve veri koruma, talepleri karşılamak için BT bütçeleri ve kaynak eksikliği ve büyümeyi ve yeniliği engelleyen eski sistemlerdir.

Raporda, ankete katılanların %30'unun talepleri karşılamak için yeterli bütçe veya kaynak olmadığını hissettiğini ve bunun ankete katılan profesyoneller için en büyük üç zorluktan biri olduğunu belirtti. Ankete katılanların üçte birinden fazlası (%38) 2021'de bütçelerinin arttığını söyledi. Kaseya raporuna göre bu, bu yıl teknoloji harcamalarında artış bildiren diğer anketlerle tutarlı.

GÖRMEK:
Forrester: Yeni otomasyon dokusu, dijital işin gerçekleştiği yerdir

(Teknoloji Cumhuriyeti)

Raporda, "Pek çok işletme pandemi sonrası büyüme moduna geri döndü. Ankete katılanların %35'i için BT bütçeleri bu yıl 2020'ye kıyasla aynı kaldı" dedi.

Ankete katılanların yaklaşık üçte birinin bütçe ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle mevcut talepleri karşılamakta zorlandığı da tespit edildi. Bu, çoğu BT departmanı için çok yıllık bir sorundur. Pandemi, BT ekiplerinin zaman zaman daha az personel ve daha küçük bütçelerle karşılamak zorunda kaldığı dijital dönüşüm ihtiyacını hızlandırdı.

Büyümeyi ve yeniliği engelleyen eski sistemler, 2021'de ankete katılanların yaklaşık dörtte birinin (%24) karşı karşıya kaldığı üçüncü önemli zorluktur. Eski sistemlerin modernize edilmesi, daimi bir sorundur.

Artan siber saldırılar

Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, geçtiğimiz yıl boyunca küresel tedarik zincirini önemli ölçüde etkileyen sakatlayıcı siber saldırılar yaşadı. Artan tehdit sayısı nedeniyle, yanıt verenlerin %61'i güvenlik önlemlerinin iyileştirilmesinin baskın öncelik olmaya devam ettiğini söyledi.

Katılımcıların %53'ü kimlik avı önleme gibi e-posta güvenliği araçları için bütçe ayırmayı planlarken, katılımcıların %33'ü fidye yazılımı korumasına yatırım yapmayı planlıyor.

Bulut teknolojileri de bu yıl ilk sırada yer aldı; %54'ü IaaS bulut harcamalarının artacağını ve %36'sı SaaS uygulamalarına yapılan harcamalarda büyüme beklediğini söyledi. PaaS, IaaS ve SaaS yazılımları arasındaki geçişleri hesaba katan bulut geçişi, 2021'de katılımcılar için de yüksek bir öncelikti.

BT uzmanları, yatırım için en iyi teknolojilerde ikinci sırada yer alan otomasyon yoluyla üretkenliklerini de artırmak istiyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı 2021'de bunun için kaynak ayıracaklarını belirtti.

Raporda, ikinci en yüksek öncelik olan "Bulut geçişi"nin dijital dönüşüm girişimleriyle bağlantılı olduğu ve bir kuruluşa birden fazla fayda sağladığı belirtildi. "Bulut hizmetleri, BT ekiplerinin kurumsal ihtiyaçları karşılamak için hizmet sunumunu kolayca ölçeklendirmesine olanak tanır. Bulut altyapısı hizmetlerinden yararlanmak, geleneksel şirket içi ekipmanlarla ilişkili donanım ve BT yönetim maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur."

Bir diğer önemli öncelik, neredeyse buluta geçişle bağlantılı olan otomasyon yoluyla BT üretkenliğini artırmaktı. Raporda, BT ekiplerinin yönetmesi gereken uç noktaların ve cihazların sayısındaki ve çeşitliliğindeki büyümenin de BT'ye olan talebi artırdığı belirtildi. Buna sanal makinelerin, mobil cihazların, bulut altyapısının ve ticari IoT'nin yönetimi dahildir. Otomasyon, BT operasyonel verimliliğini artırmanın anahtarıdır.

Bunu yakından takip etmek, BT maliyetlerini azaltmak ve şirketlerinin iş inovasyon girişimlerini desteklemek gibi daha stratejik öncelikler oldu. İş inovasyonu, hızla gelişen bir pazarda 2021'de ayakta kalmayı ve büyümeyi hedefleyen şirketler için bir başka önemli önceliktir.

Siber güvenlik ve veri koruma zorlukları

Siber güvenlik ve veri koruma, ankete katılan BT uzmanlarının %54'ü için önemli zorluklardır. Rapora göre, veri koruma söz konusu olduğunda, yanlış anlamalar hala devam ediyor. %82'si Microsoft 365, Google Workspace ve Salesforce gibi SaaS uygulamalarının yedeklenmesi gerektiğini anlarken, katılımcıların %60'ı veri korumasından SaaS sağlayıcılarının sorumlu olduğuna inandığını belirtti.

Rapora göre, tipik olarak SaaS müşterisi, bir siber saldırı veya kullanıcı/yönetici hatası durumunda kurtarmayı sağlamak için uygulama verilerinin yedeklenmesinden sorumludur.

Entegrasyon ve otomasyonun önemi

Rapora göre, zaman kazandıran otomasyon ve temel yazılım sistemleri arasındaki entegrasyonlar, BT uzmanlarının sürekli üretkenliği ve başarısı için çok önemli. Rapora göre, ankete katılanların yarısı, uç nokta yönetimi çözümü aracılığıyla BT süreçlerinin otomasyonunu önemli olarak değerlendirirken, %47'si, BT dokümantasyon araçları aracılığıyla otomasyon komut dosyalarını çalıştırma becerisini başarıları için kritik olarak değerlendirdi.

Ayrıca, yanıt verenlerin yarısından fazlası hizmet masaları aracılığıyla BT belgelerine erişimin işleri için çok önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*