Harika BT Uzmanlarının 10 Özelliği

20 yılı aşkın deneyime sahip bir net yönetici, kariyerlerinde mükemmel olan BT profesyonellerinin ortak özelliklerini listeler.

Güzel çekici emin içerik neşeli sakallı adam ekose desenli gömlek profesyonel uzman uzman köpekbalığı deha ahşap endüstriyel iç iş yerinde istasyonunda kapalı giyen portresi

Görüntü: Deagreez, Getty Images / iStockphoto

Yaptıkları işte harika olan BT uzmanları genellikle belirli özelliklere veya becerilere sahiptir. Aşağıdaki liste hiçbir şekilde kapsamlı veya BT'ye özgü değildir – sadece 20 yıldan fazla bir süredir BT'de çalışma gözlemlerime dayanmaktadır ve en yetenekli meslektaşlarınızdan bazılarının benzer nitelikleri paylaştığını fark etmekteyim. Bu becerileri göstererek, bir BT büyüklüğüne veya sonsuz zenginliğe sahip bir yaşam için zorunlu değilsiniz.

GÖRMEK: Yazılım mühendisi olarak başarılı bir kariyer oluşturmaya yönelik ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

1. Güven

BT uzmanları belirli bir güven düzeyine sahip olduklarında, yalnızca sorunun halledileceği bir konfor havası değil, aynı zamanda kötü bir durumu daha da kötüleştirecek endişeleri de ortaya koyar. Çalışmalarımızla daha rahat hale geldikçe ve bazı hedefler gerçekleştirilmeye başladığında, güven seviyemiz doğal olarak artacaktır. Zamanla bu ilerleyecektir ve sorunlarla başa çıkarken veya müşterilerin endişelerini giderirken biraz güven duymanın bile onlarla etkileşimleriniz üzerinde hoş bir olumlu etkisi olacağını göreceksiniz.

2. İyi dinleyici

İnsanlar olarak konuşmayı seviyoruz. Kendimizi fazla paylaşmayı ve kendimizi açıklamayı seviyoruz – aklımızın nasıl işlediğinin bir parçası. Bu konuda doğası gereği yanlış bir şey yok, ama Sylvester Stallone'un karakteri olarak, Rocky Balboa o kadar kesin bir şekilde ifade etti ki, "Konuştuğunuz sürece dinlemiyorsunuz." Ve işimizin büyük bir kısmı, sorunun çözülmeden önce kökenine ulaşmak için genellikle birini dinlemeyi gerektiren sorunları çözmektir.

3. Etkili iletişimci

İletişimi ve akışını yönetmek BT'nin yaptıklarının merkezinde yer alır. Tüm paydaşlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmek çok önemlidir; Aksi takdirde, beklentilerimizi daha iyi yönetmeyerek, tekrarlanan sorularda kendimizi çabucak bulup minutiae gömdük.

GÖRMEK: Ağ yöneticilerinin 10 iyi alışkanlığı (TechRepublic)

4. Grace ateş altında

Geçen gün eşimle bu konu hakkında konuşuyordum. BT departmanları bazen oldukça kaba. Teknik sorunlar olduğunda, fikir birliği BT'nin işini yapmamasıdır; işler iyi gittiğinde, insanlar BT'ye hiçbir şey yapmamaları için para verildiğini söylüyor. Neyse ki, bu her BT mağazası değil ve bu zihniyetin tüm kullanıcıları değil. Ancak, olduklarında, size yönelik tüm olumsuzlukların ötesine bakmak ve vitriol veya kendi misilleme yorumlarıyla ateşe yakıt eklemeden işi mümkün olduğunca çabuk yapmak bir erdemdir.

5. Empatik ve merhametli

Biz duygusal varlıklarız ve bu bazen bu duygularda kaybolmamıza ve normalde yapmayacağımız şeyler yapmamıza veya söylememize neden olur. O gelgit duygu dalgasına süpürmek kolay, ama günün sonunda bu sorunu çözecek mi? Neredeyse hiç bitmiyor. Onu kişisel olarak almamaya çalışın ve belki de sizi yanlış kılan kişinin yanlış yönlendirilmiş duygularının nedeni olan bir şeyden geçtiğini düşünün.

6. İyi problem çözücü

Ben her zaman çalışma düzeni zaten dahil "çözüm" olan bir masamı geçtiğinde marangozluk atasözü, "İki kez ölçmek, bir kez kes" düşünüyorum. Kötümser olduğumdan ya da iş arkadaşlarıma inancım olmadığı için değil, ama zaman zaman hepimizin yanlış adımlar attığını ve bir sorunu onaylamanın birkaç dakika sürmesinin, daha sonra sadece bir çözümün uygulanmasının çok daha kolay olduğunu anlıyorum. sebebinin başka bir şey olduğunu öğrenin ve gerekli olanları geri alma ve yineleme işlemlerinden daha fazla zaman harcayın.

GÖRMEK: 2020'de en çok talep gören 10 BT işi (Zdnet)

7. Yeni beceri ve teknoloji öğrenmeye hevesli

Öğrenmeyi asla bırakma. Kariyeriniz boyunca aynı rolde olsanız bile, teknoloji ilerledikçe birçok görevin değiştiğini garanti ederim. Teknoloji alanında öğrenmeyi bıraktığınız an, bu eskimenin başlangıcıdır. Yeni bir beceri öğrenmek için kendinize meydan okuyun veya eğrinin önünde kalmak için ya da gelecekteki bir teknolojide uzmanlaşmak ya da günlük iş hayatınızı yönetmeyi kolaylaştırmak için görevleri yerine getirmede daha iyi olmak için meydan okuyun.

8. Mentor

"Öğrendiklerinizi aktarın," dedi Üstat Yoda. Her BT uzmanı içinde örgün eğitim, uygulamalı çalışma ve deneyim – başarılar ve başarısızlıklardan toplanan zengin bir bilgi birikimi yaşar. Her zaman bu bilgi tabanından yararlanabilecek bir yerde, gazilerden yeni gelenlere kadar birileri vardır. Bilgelik değişimi, dahil olan herkese iyi bir şey getiremez.

9. Yardım ister

Bana yardım eden elden hiç faydalanmayan birini göster, ben de sorunu daha hızlı ve hayal kırıklığının sadece bir kısmıyla çözebilecek birine göstereceğim. Hepimizin arada sırada biraz yardıma ihtiyacımız var ve bir el almak (veya ödünç vermek) ve bir görevi tamamlamak, projenin zamanlamasını ya da geçmesini sağlamaktan çok daha iyidir. Bu, herhangi bir BT uzmanının öğrenmesi için gerçekten önemli bir derstir ve gelecekteki projeler ufukta belirdiğinde daha iyi kararlar vermelerine yardımcı olur.

GÖRMEK: BT için kesildiğiniz 10 işaret (TechRepublic)

10. Hatalarının sahibi

Muhtemelen zaman zaman öğrenmek ve tutmak en zor yetenek hatalarımıza sahip olmaktır. Bizim yapmayan hatalar söz konusu olduğunda bu iki katına çıkar, ancak yine de dağınıklığı temizlemekle görevlendirildik. Yutmak için acı bir hap ve herkesin durumu farklı olacak. Ancak ileriye doğru hareket etmek için, hatanızın sahibi sizsiniz, bunu çözmek için bir plan bulmaya çalışın ve bir dahaki sefere ne yapacağınızı (ya da yapmamanızı) parmakla işaret etmeden veya suçlama oyunu oynamadan öğrenin.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*