Her Mac kullanıcısının bilmesi gereken macOS Terminal komutları

Bunlar, bir Mac'i güncellemek, yanıt vermeyen bir Mac'i kapanmaya zorlamak, dosyalar arasındaki farkları kolayca bulmak ve çok daha fazlası için bilinmesi gereken temel macOS Terminal komutlarıdır.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/60ae855f-b560-4e02-b785-0c90d3185de6/resize/770x/1da4a643cb6a5cd21b8c6d806e149b41/macosterminal-hero.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">

Başlık altında, macOS X, güçlü komut satırı yardımcı programlarını çalıştırmanıza olanak tanıyan bir Unix kabuğuna sahiptir. Bu, BT ekiplerinin macOS çalıştıran cihazları yönetmesini kolaylaştırır çünkü personel, yazılım yüklemek veya Mac'leri güncellemek gibi şeyler yapmak için SSH aracılığıyla oturum açabilir ve komutları uzaktan çalıştırabilir.

Her Mac kullanıcısının ve Mac'leri kullanan ve Mac'leri yöneten büyük işletmelerin bilmesi gereken temel komut satırı ipuçlarını öğrenin. Bu komut satırı ipuçlarını kullanmak için, her macOS kopyasıyla birlikte gelen Terminal uygulamasını kullanıyorum; yüklenecek veya indirilecek fazladan bir şey yok. Finder'ı açıp Uygulamalar | Araçlar. Komutları Terminal'e yazacaksınız ve ardından bunları yürütmek için geri dön tuşuna basacaksınız.

GÖRMEK: Yeni bir iPad, iPhone veya Mac'e nasıl geçilir (TechRepublic Premium)

Softwareupdate Terminal komutuyla Mac'inizi nasıl güncellersiniz?

Mac'inizi SSH aracılığıyla uzaktan güncellemek istiyorsanız veya Sistem Tercihlerini açmak ve güncellemeleri gerçekleştirmek için adımlardan geçmek istemiyorsanız, Mac'iniz de doğrudan Terminal aracılığıyla güncellenebilir.

Bunu yapmak için, softwareupdate adlı bir komut kullanacağım. Bu komut, iki seçenek geçtiğinde, güncellemeleri hem indirir hem de yükler. Terminal'i açın ve sisteminiz için mevcut güncellemeleri kontrol etmek, indirmek ve yüklemek için aşağıdaki komutu yazın:

softwareupdate -i -a

Bu komutu çalıştırdığınızda, yardımcı program açılacaktır, güncellemeleri Sistem Tercihleri ​​ile aynı şekilde kontrol edecek ve ardından herhangi bir güncelleme bulunursa bunları indirip kuracaktır (Şekil A). Yüklemeden sonra yeniden başlatma gerekiyorsa, yüklemeyi tamamlamak için yeniden başlatmanın gerekli olduğu konusunda uyarılırsınız.

Şekil A

macosterminal-figure-a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/459d5b91-0213-4d37-96ab-43110598fc58/resize/770x /f62b9bc317b92bf0d9031bf4c834c196/macosterminal-figure-a.jpg

pbcopy Terminal komutuyla bir komutun çıktısı nasıl kopyalanır

Olarak geliştirici, Genellikle bir dosyayı yalnızca içeriğini kopyalamak için açıyorum ve ardından dosyayı kapatıyorum. Terminal ile, komutun çıktısını pbcopy'ye aktararak bir dosyanın içeriğini (veya herhangi bir komutun çıktısını) kolayca kopyalayabilirsiniz.

Aşağıdaki bu örnekte, masaüstündeki bir dosyada cat komutunu kullanarak çıktıyı bir dosyanın panosuna aktaracağım:

cat ~/Desktop/myfile.txt | pbcopy

Bu komutu çalıştırdığınızda, Masaüstünde "myfile.txt" adlı dosyaya cat (çıktısını eko) yapacaktır. Bu çıktı, panonun içeriğini o dosyanın içeriğiyle değiştirecek olan pbcopy yardımcı programına iletilecektir – hepsini dosyayı açmak, tümünü seçmek ve kopyalamak zorunda kalmadan.

Çıkışı doğrudan panoya gönderdiğiniz için, Terminal penceresine yankılanan metni görmeyeceğinizi, bunun yerine panoya yazılacağını ve herhangi bir macOS uygulamasına yapıştırabileceğinizi unutmayın.

En üstteki Terminal komutuyla sistem kullanımı nasıl görüntülenir?

Mac'te, CPU, bellek, disk ve daha fazlası genelinde her türlü sistem özelliğini ve kullanımını incelemenizi sağlayan Activity Monitor adlı kullanışlı bir yardımcı program vardır. Ancak, çalışan Mac'inizdeki en iyi öğeleri ve sistem kullanımınızla ilgili bazı daha basit istatistikleri anında incelemek istiyorsanız, bunu Terminal'e yazarak top komutunu çalıştırabilirsiniz:

top

Terminal penceresinde, bellek, CPU ve disk kullanımı dahil olmak üzere sisteminizin istatistiklerinin güncellendiğini göreceksiniz. Ayrıca CPU'yu ve durumlarını, kullanılan bağlantı noktalarını, uygulama başına belleği ve daha fazlasını kullanan en iyi uygulamaların çalışan bir listesini göreceksiniz (Şekil B).

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/ea1d0563-bd59-4f2e-af8c-142ca60094c3/resize/770x/c13ddbb010a47160b216b00fdc77d680/macosterminal-figure-b .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Top komutu, en fazla CPU kullanımına sahip uygulamaların listesiyle birlikte Terminal'de canlı bir görünüm gösterir. Top komutu ayrıca bir bakışta bellek, CPU ve disk istatistiklerini görüntüler.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">macosterminal-figure-b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/ea1d0563-bd59-4f2e-af8c-142ca60094c3/resize/770x /c13ddbb010a47160b216b00fdc77d680/macosterminal-figure-b.jpg

Top komutu, en fazla CPU kullanımına sahip uygulamaların listesiyle birlikte Terminal'de canlı bir görünüm gösterir. Top komutu ayrıca bir bakışta bellek, CPU ve disk istatistiklerini görüntüler.

Bu görünümü kapatmak için, Terminal penceresini kapatın veya üst komuttan çıkmak için Control + C tuşlarına basarak komut satırı istemine geri dönün.

Mac'inizin kapanmasını önlemek için nasıl kafein verilir

Mac'inizde çalışan ve bilgisayarınızın uyku moduna geçmesiyle kesintiye uğramayan uzun bir işleminiz (bir dışa aktarma, otomasyon veya başka bir hizmet gibi) olduğunda, kafeinat adı verilen az bilinen bir Terminal komutundan yararlanabilirsiniz:

caffeinate -u -t 3600

Bu komut çalıştırıldığında, bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini önlemek istediğiniz süreyi saniye cinsinden belirtmenizi sağlar. Komut daha sonra zamanı geri saymaya başlayacak ve bu süre boyunca Mac'inizin uyumasını önleyecektir.

Ayrıca sadece kafein çalıştırabilirsiniz ve bu, komut çalıştığı sürece Mac'inizin uyumasını engeller.

Command + C tuşlarına basarak (veya Terminal penceresini kapatarak) kafeinat komutundan erken çıkabilirsiniz ve sistem ayarlarına göre Mac'inizin tekrar uyku moduna geçmesine izin verebilirsiniz.

DNS önbelleği nasıl temizlenir

Hiç bir web sitesinin sunucuları güncellediği veya değiştirdiği, ancak Mac'inizin sizi hala eski siteye yönlendirdiği bir durumda bulundunuz mu? Bu genellikle bilgisayarınızdaki DNS önbelleğinin güncel olmaması ve yeni etki alanı çözünürlüğü ile güncellenmemiş olmasıyla ilgilidir. Neyse ki, Mac'inizdeki DNS önbelleğini temizleyerek ve bunun yerine uzak DNS hizmetindeki etki alanlarını aramasına izin vererek bunu kolayca çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için aşağıda macOS sürümünüzü bulun ve sürümünüz için komutu çalıştırın.

macOS 10.12 (Sierra) ve üstü

sudo killall -HUP mDNSResponder;sudo killall mDNSResponderHelper;sudo dscacheutil -flushcache

mac OS X 10.11 (El Capitan)

sudo killall -HUP mDNSResponder

Bu komutlar sudo anahtar sözcüğünü kullanır; bu, komutun yürütülebilmesi için macOS kullanıcı hesabı parolanızı girmeniz gerekeceği anlamına gelir. İstendiğinde parolanızı yazın ve ardından geri dön düğmesine basın. Çalıştırıldığında, bu komutlar Mac'inizdeki DNS önbelleğini temizler ve sonraki tüm alan aramalarında yeniden doldurmaya başlar.

Dosyalar arasındaki farkları bulmak için opendiff Terminal komutu nasıl kullanılır?

Hiç iki dosya arasındaki farkları bulmak istediniz, ancak bir uygulama indirmeye başvurdunuz mu ya da belki iki dosyayı yan yana açıp değişiklikleri izlediniz mi? Aynı türdeki iki dosyayı karşılaştırmanın daha iyi bir yolu var ve bu her Mac'te yerleşiktir; bu opendiff komutudur. Aşağıdaki komutları, iki dosyanın konumlarını bir boşlukla ayırarak birbiri ardına koyarak yazmanız yeterlidir:

opendiff ~/Desktop/text1.txt ~/Desktop/text2.txt

Yukarıdaki örnekte, biri "text1.txt" ve diğeri "text2.txt" adlı masaüstünde bulunan iki metin dosyasını farklılaştırıyoruz. Bu komutu çalıştırdığınızda, Mac'iniz FileMerge uygulamasını (Şekil C) yan yana açılan iki dosya ile iki dosya arasındaki farklar vurgulanacaktır. Bu, sözleşmeler ve diğer metin belgeleri gibi belgeleri incelemek için harikadır.

Şekil C

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/fc1af0fb-9950-4a37-a3f3-d01ff8f668d6/resize/770x/855de036a5036451695e9306f41636aa/macosterminal-figure-c .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

opendiff komut satırı yardımcı programı, belirttiğiniz iki dosyayla Dosya Birleştirme uygulamasını başlatır ve farklılıkları kolayca karşılaştırmanıza olanak tanır.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">macosterminal-figure-c.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/31/fc1af0fb-9950-4a37-a3f3-d01ff8f668d6/resize/770x /855de036a5036451695e9306f41636aa/macosterminal-figure-c.jpg

opendiff komut satırı yardımcı programı, belirttiğiniz iki dosyayla Dosya Birleştirme uygulamasını başlatır ve farklılıkları kolayca karşılaştırmanıza olanak tanır.

Mac'inizin ne kadar süredir açık olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Mac'inizi zaman zaman yeniden başlatmak iyi bir fikirdir. Sistem çok kararlı olduğu için, bilgisayarın ne kadar süredir başlatıldığını çoğu zaman unutuyoruz. Aşağıdaki komutu yazarak Terminal'deki uptime komutuyla Mac'inizin ne kadar süredir kesintisiz çalıştığını anlayabilirsiniz:

uptime

Bu basit komut, Mac'inizin en son yeniden başlatılmasından bu yana geçen gün, saat ve saniye sayısını almanızı sağlar. Bu, Mac'inizi yeniden başlatmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için harikadır.

MacOS nasıl kapanmaya zorlanır

Ara sıra Mac'inizi kapatamayacağınız bir sorunla karşılaşabilirsiniz; örneğin, bir uygulama veya bir arka plan işlemi askıda kalmış ve artık başarılı bir şekilde çıkamayacak ve Mac'inizi kapatmanın normal yollarıyla kapatmanın durmasına neden olabilir.

Başka bir seçenek daha var ve Terminal'i içeriyor. Basitçe Terminal'i açın ve şunu yazın:

shutdown -r now

Bu komutu Terminal'e girip geri dön tuşuna bastığınızda bilgisayarınız hemen kapanmak üzere kapanacaktır. Bu komutu girdikten sonra hala yeniden başlatamıyorsanız, ön tarafa "sudo" ekleyin, bu yönetici şifreniz gerektirir, ancak Mac'inizi her seferinde kapatmayı garanti eder.

Bir dosyayı QuickLook için Terminal komutu qlmanage nasıl kullanılır

macOS QuickLook özelliği, Finder'da bir dosya seçildiğinde Boşluk tuşuna basarak belgenin uygulamasını açmaya gerek kalmadan görüntüleri, PDF'leri ve diğer belgeleri Finder'da yerinde görüntülemek için kolay bir yol sağlar.

Aynı QuickLook önizlemesi, şu komutu yazarak desteklenen herhangi bir dosyada Terminal aracılığıyla da kullanılabilir:

qlmanage -p ~/Desktop/text.txt

Yukarıdaki bu örnek komut, dosyanın komuta aktarıldığı QuickLook penceresini açar. Bu, dosyaları yönetmek için komut satırını kullandığınızda harikadır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*